29/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2017 - 21:32

Παναθηναϊκός ξανά!

Εντυπωσιακή εμφάνιση για ένα ημίχρονο από τους σαφέστατα βελτιωμένους «πράσινους», οι οποίοι επιβλήθηκαν με 5-0 στην Τρίπολη του Αστέρα

Έκανε ό,τι ήθελε... Μετά από δύο τεσσάρες στη σειρά ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε με εμφατικό τρόπο στην Τρίπολη την ανοδική του πορεία κερδίζοντας τον Αστέρα το βράδυ του Σαββάτου με 5-0.

Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη τελείωσαν το ματς από το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο πέτυχαν για πρώτη φορά μετά από 23 χρόνια τέσσερα γκολ σε εκτός έδρας αγώνα πρωταθλήματος. Ασταμάτητοι έμοιαζαν οι Εμποκού, Μπουμάλ, Μπεργκ και Κλωναρίδης, οι οποίοι θα μπορούσαν να έχουν πετύχει και άλλα τέρματα.

Προσπέρασαν έτσι με ματς περισσότερο τον ΠΑΟΚ, έπιασαν στη δεύτερη θέση τον Πανιώνιο και πηγαίνουν την επόμενη εβδομάδα στην Ξάνθη με στόχο να καθαρίσουν την υπόθεση πεντάδας και να παλέψουν για να τελειώσουν όσο πιο ψηλά μπορούν τη σεζόν.

Ο Αστέρας έμεινε με αγώνα περισσότερο στο -6 από τη ζώνη του υποβιβασμού γνωρίζοντας τέταρτη ήττα στη σειρά. Υπάρχουν θεωρητικά χειρότερες ομάδες από εκείνον, αλλά σε περίπτωση που συνεχίσει έτσι, δεν αποκλείεται να μπλέξει για τα καλά. Κόντρα στον Παναθηναϊκό ήταν για άλλη μία φορά απογοητευτικός και έδειξε ομάδα χωρίς αρχή, μέση και τέλος.

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το παιχνίδι και αυτό φάνηκε από πολύ νωρίς με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 0-1 στο 7' κι ενώ είχε ήδη δύο καλές στιγμές έως τότε. Σκόρερ ο Κλωναρίδης ύστερα από κάθετη του Μπουμάλ. Μέχρι να συνέλθουν οι Αρκάδες είχε γίνει και το 0-2 από τον Μπεργκ στο 9'.

Δεν χρειαζόταν να κάνουν πολλά οι φιλοξενούμενοι για να βγάλουν φάση, αρκούσε να περάσει μία καλή κάθετη. Η άμυνα των «κιτρινομπλέ» ήταν ανεξήγητα ψηλά και δεν μπορούσε να υποστηρίξει αυτό το στυλ παιχνιδιού, καθώς οι αμυντικοί τους ήταν εκτός των άλλων και αργοί κόντρα σε Εμποκού, Μπουμάλ και Κλωναρίδη.

Ο Αστέρας σπασμωδικά προσπάθησε να αντιδράσει κυρίως με κάποια σουτ των Τσουκαλά και Μάσα, αλλά έιχε πάρα πολλά προβλήματα. Η μοναδική πραγματικά καλή του ευκαιρία ήταν αυτή στο 17' με τον Μανιά, η οποία ξεκίνησε από οφσάιντ που δεν δόθηκε στον Καλτσά.

Ο παναθηναϊκός συνέχισε να απειλεί με Μπεργκ και Μπουμάλ και στο 30' έκανε και το 0-3 με κεφαλιά του εκτεθειμένου Μολέδο. Εννιά λεπτά μετά έγινε και το 0-4 από τον Εμποκού, ο οποίος ήταν ο καλύτερος παίκτης με διαφορά στο παιχνίδι. Είχε, άλλωστε, δύο ασίστ και ένα γκολ ύστερα από 39 λεπτά αγώνα.

Ο Αφρικανός ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις και έγινε αλλαγή στο ημίχρονο, αφού το δεύτερο 45λεπτο ήταν εντελώς διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Π. Βλαχοδήμος που τον αντικατέστησε δεν ήταν το ίδιο καλός, αλλά ούτως ή άλλως και οι συμπαίκτες του κατέβασαν ταχύτητα.

Ο Αστέρας δεν μπορούσε με κανένα τρόπο να μπει ξανά στο ματς. Είχε ένα καλό σουτ του Τσουκαλά στο 52' και ένα ακόμη του Μάσα από το κέντρο. Δεν έβγαζε οργανωμένες προσπάθειες, δεν πήγαιναν οι παίκτες του πρώτοι στην μπάλα και γενικά έμοιαζε να τα έχει παρατήσει.

Οι «πράσινοι» από την πλευρά τους δεν είχαν ιδιαίτερο κίνητρο για να φορτσάρουν πλην ίσως του Μπεργκ, ο οποίος έμοιαζε να ψάχνει ένα ακόμη γκολ, αλλά να μην τα καταφέρνει. Ούτε στην καρφωτή κεφαλιά που πήρε όντας εκτός θέσης στο 83' νίκησε τον Ντοναρούμα, αλλά το έκανε ο Μπουμάλ για το 0-5.

Στα τελευταία λεπτά το «τριφύλλι» απλώς κρατούσε την μπάλα και το σφύριγμα της λήξης το βρήκε να πανηγυρίζει την τρίτη του νίκη κόντρα στον Αστέρα, οι οπαδοί του οποίου ξέσπασαν σε έντονες αποδοκιμασίες. Το ίδιο είχαν πράξει και στο ημίχρονο βάζοντας στο στόχαστρο τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γεώργιος Κομίνης (Θεσπρωτίας), βοηθοί του οι Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας) και Κωνσταντίνος Ποντίκης (Πρέβεζας), ενώ τέταρτος ο Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής).

Κίτρινες: 30' Γκαϊντούτσικ, 32' Τσουκαλάς, 89' Γιαννούλης - 55' Π. Βλαχοδήμος

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Δημούτσος, Χαμντανί (λ. τρ. 23' Γκαϊντούτσικ), Σελίν, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Τσουκαλάς, Καλτσάς, Μάσα (65' Ιγκόρ), Φαρίνια (46' Τσιλιανίδης), Μανιάς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Μολέδο, Κουτρουμπής, Χουλτ, Κουρμπέλης (82' Ρέις), Ζέκα, Μπουμάλ, Εμποκού (46' Π. Βλαχοδήμος), Κλωναρίδης (73' Πίσπας), Μπεργκ.