20/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου 2017 - 21:37

«Ασπρόμαυρο» τρένο

Ο ΠΑΟΚ πέρασε από τα Πηγάδια επικρατώντας της Ξάνθης με 2-1 και με την όγδοη νίκη του στη σειρά έβαλε θεμέλια πρόκρισης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου

Με τα φρένα σπασμένα... Σε εξαιρετική κατάσταση συνεχίζει να βρίσκεται ο ΠΑΟΚ, ο οποίος έχει βρει τον τρόπο να παίρνει τη μία νίκη μετά την άλλη. Τελευταίο του... θύμα η Ξάνθη, την οποία κέρδισε με 2-1 στα Πηγάδια το βράδυ της Πέμπτης (9/2) κάνοντας έτσι και άλμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Για άλλο ένα παιχνίδι η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς ήξερε τι ήθελε στο γήπεδο, ήταν σοβαρή και με τον Πρίγιοβιτς να βρίσκει ξανά δίχτυα πήρε μία σημαντική νίκη δεδομένου ότι ο συγκεκριμένος θεσμός αποτελεί πλέον προτεραιότητα για τους Θεσσαλονικείς.

Πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Μυστακίδης, από κοντά και ο Μπίσεσβαρ. Ο Πρίγιοβιτς αν και ανέτοιμος ακόμη δείχνει να είναι αυτό που έλειπε από τον ΠΑΟΚ, για τον οποίο το μοναδικό αρνητικό ήταν η αποβολή του Ενρίκε.

Από την άλλη, η Ξάνθη δείχνει σταδιακά πως έχει χάσει τη ρέντα που είχε και την ενέργειά της. Δεν βγάζει αντεπιθέσεις, δεν αμύνεται τόσο καλά και το αποτέλεσμα ήταν να γνωρίσει τρίτη ήττα στη σειρά. Ο Γιουνές από τη στιγμή που επέστρεψε από τον τραυματισμό του δεν είναι ο ίδιος και αυτό είναι επίσης σημαντικό.

Αρκετά καλό ρυθμό είχε στο μεγαλύτερο μέρος του το πρώτο ημίχρονο. Οι δύο αρχικές τελικές έγιναν για την Ξάνθη με τον Λουσέρο, όμως, ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα και προσπάθησε να κυριαρχήσει κυρίως με τους αρκετά κινητικούς μεσοεπιθετικούς του.

Ο Μπίσεσβαρ πήρε την μπαγκέτα και άρχισε να μοιράζει την μπάλα στα πλάγια, ενώ πολλά προβλήματα δημιουργούσε και ο Μυστακίδης κυρίως γιατί δεν έμενε στατικός. Συνέκλινε προς τα μέσα και έκανε δύσκολο το έργο του Σιλά, ο οποίος έπρεπε να τον ακολουθεί παντού.

Από τα πόδια του δημιουργήθηκε η μεγάλη φάση του Ενρίκε στο 15', ενώ έξι λεπτά μετά ο έκανε το 0-1. Ο Μπίσεσβαρ δημιούργησε και ο Μυστακίδης εκτέλεσε υποδειγματικά. Έτσι ανάγκασε και την Ξάνθη να βγει από τα καρέ της και να προσπαθήσει να κάνει εκείνη παιχνίδι πρωτοβουλίας στη συνέχεια.

Οι ακρίτες δεν είχαν κανέναν τρόπο να απειλήσουν. Ο Πιτσέλι προσπαθούσε να παίρνει πρωτοβουλίες, αλλά δεν υπήρχαν τα κατάλληλα στηρίγματα. Δεν του έβγαιναν του Λάζιτς οι ενέργειες, ενώ Καμαρά και Γιουνές ήταν εκτός παιχνιδιού. Έτσι ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα έως την ανάπαυλα χωρίς δυσκολία. Ο ρυθμός, άλλωστε, έπεσε πολύ στο τελευταίο τέταρτο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Ξάνθη. Ο Πιτσέλι στο 52' βρήκε τον Λάζιτς, εκείνος έκανε με διαγώνιο σουτ το 1-1 και αυτομάτως έδωσε ψυχολογία στην ομάδα του. Αυτό ήταν εμφανές, αφού στα επόμενα λεπτά οι Θρακιώτες πήραν μέτρα στο γήπεδο και κέρδιζαν τις μονομαχίες.

Ο Ίβιτς έριξε στο 59' στο ματς τον Πρίγιοβιτς προκειμένου να βρει το γκολ της νίκης και ο Σέρβος επιθετικός τον δικαίωσε μόλις τέσσερα λεπτά μετά κάνοντας το 1-2 με εντυπωσιακό τελείωμα. Έτσι πάγωσε τους γηπεδούχους, οι οποίοι επηρεάστηκαν εμφανώς ψυχολογικά γιατί δέχτηκαν γκολ κόντρα στη ροή του ματς.

Ωστόσο, στο 71' μπήκαν ξανά νέα δεδομένα στο ματς με τον Ενρίκε να αποβάλλεται σωστά με δεύτερη κίτρινη. Αυτομάτως ο Ίβιτς έβαλε τον Κίτσιου για να έχει ξανά δύο παίκτες σε κάθε πλευρά και να μπορέσει να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα. Έδωσε χώρο και η Ξάνθη από την πλευρά της πίεσε.

Ο Λουτσέσκου ρίσκαρε ρίχνοντας στο ματς τον Σολτάνι και αλλάζοντας σχηματισμό, ενώ πέρασε στη συνέχεια και τον Μεχία. Όλα αυτά, όμως, δεν είχαν αποτέλεσμα. Ο ΠΑΟΚ αμυνόταν καλά, δεν δέχτηκε ευκαιρίες και μέχρι το σφύριγμα της λήξης το μοναδικό αξιοσημείωτο ήταν η φάση του 87', όταν ο Πρίγιοβιτς θα μπορούσε να έχει πετύχει και δεύτερο γκολ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καραντώνης (Ημαθίας), βοηθοί του οι Τάτσης (Ηπείρου) και Νατσιούλας (Λάρισας), ενώ τέταρτος ο Φωτιάδης (Σερρών).

Κίτρινες: 16' Λάζιτς - 43' Ενρίκε

Κόκκινη: 71' Ενρίκε

ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας (80' Σολτάνι), Σίλα, Λουσέρο, Καμαρά (72' Τριάδης), Λάζιτς (86' Μεχία), Πιτσέλι, Βασιλακάκης, Γιουνές.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Λέοβατς, Βαρέλα, Μαλεζάς, Κάνιας (31' λ. τρ. Κάτσε), Σάχοφ, Μπίσεσβαρ (73' Κίτσιου), Μυστακίδης, Ενρίκε, Κουλούρης (59' Πρίγιοβιτς).