19/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2017 - 17:16

Ο… νόμος της Λαμίας

Θρίαμβος για την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ που «λύγισε» και προσπέρασε τον Άρη (1-0) στη βαθμολογία *Πέναλτι στις καθυστερήσεις απέκρουσε ο Τσέναμο!

Νίκη ανόδου πανηγυρίζει η Λαμία που επιβλήθηκε με 1-0 του Άρη στο κυριακάτικο (5/2) ντέρμπι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής για τη Β’ Εθνική. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ έδειξε χαρακτήρα σ’ έναν ακόμη αγώνα κορυφής φτάνοντας στην 7η διαδοχική επιτυχία σε ισάριθμες αγωνιστικές. Παράλληλα, οι «κυανόλευκοι» έχουν δεχθεί μόλις ένα γκολ. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Ανδρέας Βασιλόγιαννης που διέπρεψε προκαλώντας… πονοκεφάλους στην αμυντική διάταξη των Θεσσαλονικέων. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων χρειάστηκε ο τρομερός Λουίτζι Τσέναμο που απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι του Μπαργκάν! Οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν τον Άρη στον βαθμολογικό πίνακα της κατηγορίας.

Καλύτερη η Λαμία

Το ματς διέθετε όλα τα… απαιτούμενα στοιχεία ενός ντέρμπι. Εξάλλου, η ένταση φαινόταν διάχυτη στις κινήσεις γηπεδούχων και φιλοξενούμενων. Μία ματιά στους πάγκους αρκούσε να πείσει όλους τους αμφισβητίες. Όλα έγιναν υπό την παρουσία 4.000 και πλέον θεατών που υποστήριζαν τις προσπάθειες της Λαμίας για να φτάσει σε ακόμη μία νίκη. Οι «κυανόλευκοι» μετρούσαν ήδη έξι σερί σε ισάριθμες αγωνιστικές έχοντας δεχθεί ταυτόχρονα μόνο ένα γκολ. Αναμφίβολα, οι δύο ομάδες πιστοποίησαν ό, τι αξίζουν την άνοδο διαθέτοντας ποδοσφαιριστές από το υψηλότερο εγχώριο επίπεδο έχοντας παραστάσεις ύψος Σούπερ Λίγκας.

Ο Άρης προσπαθούσε να παίξει κάθετα έχοντας ως αφετηρία και… μοχλό ανάπτυξης τον Ανάκογλου έχοντας παραταχθεί με διάταξη 4-2-3-1, όπως είχαν πράξει και οι γηπεδούχοι. Εντούτοις, ο Σερραίος χαφ περιορίστηκε αποτελεσματικά από τα εναλλάξ μαρκαρίσματα (overplays) των Τζόκιτς και Όμο. Ομοίως έπραξαν και οι φιλοξενούμενοι με τον Αφρικανό που περιοριζόταν κυρίως από το δίδυμο κεντρικών χαφ των Ρόβα – Παυλίδη. Οι «κίτρινοι» πίεσαν περισσότερο στο πρώτο 20λεπτο δίχως ουσιαστικό αποτέλεσμα. Όσον αφορά τη Λαμία ανέβασε «σφυγμό» και… στροφές απόδοσης μετά το ημίωρο δημιουργώντας τις ελάχιστες αξιόλογες φάσεις του α’ ημιχρόνου.

Σε ετοιμότητα βρέθηκε ο Διούδης στα σουτ που επιχείρησαν οι Τζόκιτς (34’) και Ματσούκας (45’) παραχωρώντας κόρνερ σε ισάριθμες περιπτώσεις. Η κατοχή μπάλας βρισκόταν στο 63% υπέρ των γηπεδούχων δημιουργώντας τέσσερις προσπάθειες εντός της αντίπαλης εστίας σε επτά απόπειρες. Οι Θεσσαλονικείς έδειχναν μακριά από τον καλό εαυτό τους απειλώντας δύο φορές από μακριά κυρίως. Κάτι τέτοιο πιστώνεται κυρίως στη Λαμία εφόσον αναφερόμαστε στην κορυφαία επίθεση της Β’ Εθνικής με 25 γκολ μέχρι στιγμής.

Λαμία από ατσάλι, απίθανο φινάλε

Το ματς έγινε ακόμη πιο δυναμικό στο β’ ημίχρονο, όπου ξεχώριζαν τα σκληρά μαρκαρίσματα και οι διεκδικήσεις της μπάλας.

Ο Νίκος Αναστόπουλος δεν έμεινε ικανοποιημένος από τον Μπούρμπο που έδειχνε φανερά εκτός ρυθμού αγώνα έχοντας «φορτωθεί» με κίτρινη κάρτα από το πρώτο ημίχρονο. Επομένως, η πρώτη αλλαγή από πλευράς Άρη στην ανάπαυλα αφορούσε τον 33χρονο ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Τζανακάκη. Στο μεταξύ, ο Βασιλόγιαννης υπήρξε ιδιαίτερα δραστήριος κυρίως από τη δεξιά πτέρυγα και δεχόταν στηρίγματα από τον Σπυρόπουλο που έπαιρνε πολλάκις επιθετικές πρωτοβουλίες.

Ο πρώτος επιβραβεύτηκε για την εξαιρετική του απόδοση ανοίγοντας το σκορ στο 59ο λεπτό! Ήταν μία υπέροχη «κούρσα» του Τζόκιτς από αριστερά με τον Σέρβο να σεντράρει και τον μεσοεπιθετικό της Λαμίας να πλασάρει πάνω στην κίνηση για το 1-0! Ο 25χρονος έφτασε τα έξι γκολ στη σεζόν. Με αλλαγή πλάνων προσπάθησαν ν’ απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι περνώντας έναν ακόμη ικανό χειριστή της μπάλας, όπως είναι ο Πίτου Γκαρσία. Ο Αργεντινός έκανε ντεμπούτο με την κίτρινη φανέλα αντικαθιστώντας τον Ρόβα ως παρτενέρ του Παυλίδη στη μεσαία γραμμή.

Ο Άρης μπορούσε κάλλιστα να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά ο πολύπειρος Τσέναμο νίκησε τον Μιλούνοβιτς στο 61ο λεπτό. Στη Λαμία γνώριζαν πολύ καλά ό, τι ο Άρης παρουσιάζεται ευάλωτος, όποτε μειονεκτεί στην κατοχή μπάλας. Η ένταση στα μαρκαρίσματα δεν άφηνε σε ησυχία τους πολυδιαφημισμένους Θεσσαλονικείς οι οποίοι προσπαθούσαν ν’ ανταποκριθούν στις απαιτήσεις μίας ιδιαίτερα σκληρής έδρας.

Όλη η πόλη έδειχνε να ζει για το συγκεκριμένο ματς. Κάτι τέτοιο μεταδιδόταν στους ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων που αμύνονταν σθεναρά. Ο Άρης κινδύνευε με δεύτερη εκτός έδρας ήττα και προσπαθούσε να γίνει περισσότερο πιεστικός.

Στο 81ο λεπτό ζητήθηκε –σωστά- πέναλτι για μαρκάρισμα του Κοτσώνη πάνω στον Ιντζίδη, αλλά ο διαιτητής Καλογερόπουλος άφησε τη φάση να εξελιχθεί. Η ένταση ανέβηκε ακόμη περισσότερο με τον Νίκο Αναστόπουλο ν’ αποβάλλεται από τον πάγκο του Άρη.

Όσον αφορά τον Άρη απείλησε χάρη σε κεφαλιά του Καπνίδη που εξουδετερώθηκε από τον Τσέναμο στο 87’. Η Λαμία προσπαθούσε να διαχειριστεί το ματς και έπρεπε ν’ αντέξει στα έξι λεπτά καθυστερήσεων. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων υποδείχθηκε πέναλτι σε προτεταμένο χέρι του Όμο. Οι «κίτρινοι» είχαν μοναδική ευκαιρία να φύγουν αλώβητοι από τη Λαμία.

Φευ! Ο Μπαργκάν ανέλαβε την εκτέλεση και ο Τσέναμο απέκρουσε σωτήρια σημειώνοντας μία επέμβαση που ισοδυναμούσε με… γκολ! Η Λαμία ήταν νικήτρια προσπερνώντας τον μεγάλο αντίπαλό της σε βαθμολογικό επίπεδο.

Κίτρινες: 30’ Παπαργυρίου, 52’ Σπυρόπουλος, 81’ Ματσούκας, 81’ Βάντερσον, 89’ Τσέναμο, 90’ Σπυρόπουλος – 23’ Μπούρμπος, 38’ Καράμπελας, 54’ Ανάκογλου, 74’ Πίτου Γκαρσία, 84’ Μιλούνοβιτς

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Τσενάμο, Σπυρόπουλος, Αναστασιάδης, Κοτσώνης, Παπαργυρίου, Όμο, Τζόκιτς (65’ λ.τρ. Μπουλούλης), Βασιλόγιαννης, Βάντερσον (85’ Καραγιάννης), Μπλάζιτς, Ντουρμισάι (35’ λ.τρ. Ματσούκας).

ΑΡΗΣ (Νίκος Αναστόπουλος): Διούδης, Μπούρμπος (46’ Τζανακάκης), Ιντζίδης, Ραούλ Μπράβο, Καράμπελας, Ρόβας (61’ λ.τρ. Πίτου Γκαρσία), Παυλίδης, Ανάκογλου (72’ Καπνίδης), Μιλούνοβιτς, Μπαργκάν, Ίλιτς.