18/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2017 - 20:16

Ήθελε η Βέροια, άντεξε η ΑΕΛ και η «μπίλια» στο Χ

Ωραία λασπομαχία και 1-1 *Μπορούσε ακόμη και τρίποντο η «Βασίλισσα του Βορρά»

Η ΑΕΛ απέσπασε μία πολύτιμη ισοπαλία στη Βέροια (1-1) και έκανε βήμα… παραμονής στη Σούπερ Λίγκα. Για τους «βυσσινί» διέπρεψαν οι Ικάουνιεξ και Θεοδωρόπουλος με τον Λετονό να πετυχαίνει το παρθενικό του γκολ επί ελληνικού εδάφους, ενώ ο Έλληνας τερματοφύλακας αντιδρούσε σωστά, όποτε κρινόταν απαραίτητο. Για τη Βέροια ισοφάρισε ο Ολλανδός Σαρπόνγκ στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Πέμπτης (18/01) στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής για τη Σούπερ Λίγκα.

Φουριόζα η ΑΕΛ

Το ματς είχε αποκτήσει εξ αρχής ταχύτατο ρυθμό με τις δύο ομάδες να βγάζουν αρκετή ένταση στο παιχνίδι τους. Το πρώτο ημίωρο κυμάνθηκε σε αρκετά υψηλό επίπεδο απόδοσης με δεδομένο ό, τι αναφερόμαστε σε ντέρμπι παραμονής που έλαβε χώρα σε ένα λασπωμένο, βαρύ και… ασήκωτο αγωνιστικό χώρο ελέω λάσπης!

Οι «βυσσινί» αναζητούσαν το γκολ από τα πρώτα κιόλας λεπτά! Εξάλλου, ο Γιάνις Ικάουνιεκς προσέδιδε «πινελιές» ποιότητας με ατομικές εμπνεύσεις στο σύνολο που παρέταξε ο Σάκης Τσιώλης. Σε δύο περιπτώσεις απείλησε ο Λετονός διεθνής ο οποίος απέδειξε έμπρακτα τους λόγους που μετατράπηκε σε βασικό στέλεχος της ομάδας του.

Μία παράλληλη σέντρα που επιχείρησε μπορούσε κάλλιστα να μετατραπεί σε ασίστ, αλλά ουδείς εκ των Ρέντζα και Αναστασόπουλου κατόρθωσε να σπρώξει τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα με τη συμπλήρωση 28 λεπτών στο ματς! Η πίεση που ασκούσε η ΑΕΛ απέφερε… καρπούς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου μέσω μίας εκτέλεσης κόρνερ με τον Ικάουνιεκς να σκοράρει για πρώτη φορά στη φετινή Σούπερ Λίγκα.

Ανταπέδωσε η Βέροια

Η Βέροια ανέβασε «στροφές» απόδοσης μετά την ανάπαυλα και αναζητούσε την ισοφάριση. Για τους Μακεδόνες ξεχώρισε αναμφίβολα ο Τζέφρι Σαρπόνγκ με τον 28χρονο Ολλανδό ν’ αποτελεί πηγή… κινδύνων για την εστία των φιλοξενούμενων

Ο πρώην άσος των Άγιαξ και Ρεάλ Σοσιεδάδ προσπαθούσε να συμβάλλει τόσο δημιουργικά όσο και εκτελεστικά στο παιχνίδι των γηπεδούχων που διατηρούν τη λιγότερο παραγωγική επίθεση της Σούπερ Λίγκας.

Ταυτόχρονα, η ΑΕΛ προσπάθησε να περιορίσει όλους τους χώρους προς τα δικά της μετόπισθεν. Η «Βασίλισσα του Βορρά» ενέτεινε τις προσπάθειές της. Μάλιστα, τα δεδομένα άλλαξαν στο 69ο λεπτό. Μία καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Σαρπόνγκ μετατράπηκε σε γκολ με τον άσο της Βέροια να βρίσκει δίχτυα για δεύτερη φορά στη σαιζόν!

Ο Θεοδωρόπουλος έκανε εντυπωσιακό ντεμπούτο πραγματοποιώντας ορισμένες έξοχες επεμβάσεις. Στο μεταξύ, οι γηπεδούχοι αναζητούσαν το γκολ πάση – θυσία προκειμένου να πλησιάσουν την άμεση ανταγωνίστριά τους αναφορικά με την υπόθεση – παραμονή στην κατηγορία. Η ΑΕΛ πάντως έδειξε ανθεκτικότητα στην πίεση που δέχθηκε αποσπώντας έναν πολύτιμο βαθμό, ενώ προ ημερών είχε επιβληθεί με 2-1 της Βέροια στην αντίστοιχη εξ αναβολής αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στο πλαίσιο των πρώτου γύρου.

Κίτρινες: 21’ Ασίγμπα, 39’ Μίλιεβιτς, 61’ Καλί – 22’ Ρέντζας, 41’ Ικάουνιεκς, 77’ Αναστασόπουλος, 90+2’ Ντέλετιτς

ΒΕΡΟΙΑ (Θωμάς Γράφας): Καντιμοίρης, Βασιλαντωνόπουλος, Μαλόν, Ασίγκμπα, Μπαλάφας, Καλί, Άρσε (66’ Τόμας), Λινάρδος, Μίλιεβιτς (66’ Κάλβο), Καπετάνος, Σαρπόνγκ.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Θεοδωρόπουλος, Μονιάκης, Γκόλιας, Φάρκας, Ρέντζας, Μασαλέσα, Φατιόν (65’ Καπός), Αναστασόπουλος, Ντοντό (65’ λ.τρ. Γκαγιέχο), Ντέλετιτς, Ικάουνιεκς (87’ Τικό).