18/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2017 - 19:15

Για λύπηση η ΑΕΚ του Μοράις

Ο ψυχωμένος Παναιτωλικός κέρδισε με 3-2 την Ένωση που έκανε ξανά παιδικά λάθη * Γκάφες από Μπάρκα * Τα γκολ της ανατροπής ο Μάκος

Δεν μπορεί... Έχει χάσει την μπάλα και έκανε την ΑΕΚ να ξεχάσει πώς είναι η χαρά της νίκης. Κατώτερη των προσδοκιών σε ένα ακόμη εκτός έδρας ματς παρουσιάστηκε η ομάδα του Ζοζέ Μοράις, η οποία ηττήθηκε με 3-2 από τον πολύ καλό Παναιτωλικό που το πάλεψε μέχρι τέλους.

Η Ένωση για πέμπτη σερί αγωνιστική δεν πήρε θετικό αποτέλεσμα και βρίσκεται πλέον στην έκτη θέση, έχοντας τρεις βαθμούς λιγότερους από τον ΠΑΣ Γιάννινα, έξι από τον Πανιώνιο και εννιά από τη δεύτερη Ξάνθη! Αυτό από μόνο του αντικατοπτρίζει το τι συμβαίνει στους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι είναι πολύ πιθανό σύντομα να αλλάξουν προπονητή, αφού το πείραμα Μοράις δεν βγήκε.

Στην... πισίνα του Αγρινίου η ΑΕΚ είχε έναν άπειρο τερματοφύλακα που δεν μπορούσε να υπολογίσει τις παγίδες του αγωνιστικού χώρου και το πλήρωσε ακριβά. Ο Μπάρκας ήταν πρωταγωνιστής στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό αλλά μοιραίος αυτή τη φορά. Υπέπεσε σε δύο πέναλτι (καταλογίστηκε μόνο το ένα) και έκανε την μεγάλη γκέλα για το 3-2. Πολύ κακός ο Χριστοδουλόπουλος, κάτω του μετρίου και ο Βάργκας, ενώ δεν φάνηκε καθόλου ο Μάνταλος. Προβλημάτισε ξανά ο Βράνιες. Στα θετικά η εμφάνιση του Γαλανόπουλου και του Αλμέιδα, ο οποίος ήταν καλός μετά από πολύ καιρό.

Όσο για τους γηπεδούχους, πανηγύρισαν τρίποντο μετά από τέσσερις αγωνιστικές και έτσι άφησαν πίσω τους με τον καλύτερο τρόπο τη βαριά ήττα στην Τρίπολη. Ανάσαναν σημαντικά και έβγαλαν πολύ πάθος στο πρώτο ματς μετά την απόλυση του Γιάννη Ματζουρακη. Πολύ καλός ο Μάκος που έβαλε δύο γκολ στην πρώην ομάδα του, διακρίθηκε και ο Μαρκόφσκι, ενώ πήγε καλά ο Χαντάκιας.

Εξαιρετικό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά είχε το ματς. Οι παίκτες των δύο ομάδων χρειάστηκαν λίγο χρόνο για να προσαρμοστούν στα δεδομένα του αγωνιστικού χώρου. Το νερό ήταν πολύ και εύκολα ξεγελούσε τους ποδοσφαιριστές, όπως συνέβη και στη φάση του 11'. Ο Μπάρκας δεν υπολόγισε σωστά, ανέτρεψε τον Πάουλο και ένα λεπτό μετά ο Μαρκόφσκι έκανε το 1-0 εκτελώντας εύστοχα το πέναλτι.

Από πολύ νωρίς, λοιπόν, η ΑΕΚ κλήθηκε να αντιδράσει και το ευτυχές για εκείνη ήταν πως είχε σε πολύ καλή μέρα τον Αλμέιδα. Το ματς πήγε στις μονομαχίες, η μπάλα σηκωνόταν συχνά ψηλά και αυτό το στυλ παιχνιδιού πήγαινε στον Πορτογάλο, ο οποίος έκανε αισθητή την παρουσία του από νωρίς.

Ο Κυριακίδης απέκρουσε δύο καλά δικά του σουτ και η τρίτη ήταν και... φαρμακερή, αφού στο 20' ο Αλμέιδα με κεφαλιά ισοφάρισε. Οι στημένες φάσεις ήταν κλειδί και προσπάθησε χωρίς επιτυχία να τις εκμεταλλευτεί στα επόμενα λεπτά και ο Παναιτωλικός.

Τελικά η ΑΕΚ το έκανε ξανά πράξη στο 33' με τον Βαργκας να εκτελεί φάουλ και τον Γαλανόπουλο να κάνει το 1-2 ύστερα από κακή απομάκρυνση του Μύγα. Η Ένωση πατούσε καλύτερα σε εκείνο το χρονικό διάστημα, αλλά στο 35' θα έπρεπε να έχει δοθεί νέο πέναλτι στους Αγρινιώτες για ανατροπή του Ρότσα από τον Μπάρκα. Αυτό δεν έγινε και έτσι οι «κιτρινόμαυροι» πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα.

Εντυπωσιακό ήταν και το δεύτερο ημίχρονο με τις μονομαχίες να δίνουν και να παίρνουν από τα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες έπαιζαν με βαθιές μπαλιές λόγω της κατάστασης του αγωνιστικού χώρου και τελικά στο 55' από άλλο ένα στημένο έγινε το 2-2. Ο Πάουλο το εκτέλεσε, ο Κούσας έβγαλε μόνο του τον Μάκο κι εκείνος ισοφάρισε.

Άμεση ήταν η αντίδραση του Μοράις. Ο Πορτογάλος κατάλαβε ότι το παιχνίδι πήγαινε στις μονομαχίες και στη δύναμη και ότι δεν μπορούσαν να προσφέρουν πολλά όσοι δεν είχαν αυτά τα στοιχεία και έτσι έριξε τον Πέκχαρτ και τον Μπακασέτα για το σουτ του, βγάζοντας τους δυο εξτρέμ του, Βάργκας και Χριστοδουλόπουλο. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν να γυρίσουν τον Μάκο στόπερ για να έχουν τριάδα στην άμυνα στους δύο φορ της Ένωσης.

Οι Αγρινιώτες μετά από αυτές τις αλλαγές έδειχναν να πατούν καλύτερα κόντρα στην προβληματική ΑΕΚ. Προειδοποίησαν στο 79' με τον Μαρκόφσκι και τρία λεπτά μετά έκαναν το 3-2 με τον Μάκο ύστερα από το δώρο του Μπάρκα. Μεγάλο το λάθος του νεαρού τερματοφύλακα, το οποίο τελικά κόστισε στους «κιτρινόμαυρους», αφού εκείνοι δεν έβγαλαν σημάδια αντίδρασης μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών), βοηθοί του οι Τρύφων Πετρόπουλος (Αρκαδίας) και Παναγιώτης Μεσσήνης (Αχαΐας), ενώ τέταρτος ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας).

Κίτρινες: 43' Κουτρομάνος 11' Μπάρκας, 39' Βράνιες

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Νταλακούρας): Κυριακίδης, Μύγας, Τσοκάνης, Κούσας, Χαντάκιας, Κουτρομάνος, Μάκος, Μάρκος Πάουλο (89' Καμαβουάκα), Κλέσιο (71' Μουνιός), Ρότσα (80' Ροσα), Μαρκόφσκι.

ΑΕΚ (Ζοζέ Μοράις): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Κολοβέτσιος, Ντίας, Γιόχανσον, Γαλανόπουλος, Βάργκας (58' Μπακασέτας), Μάνταλος (80' Ροντρίγκες), Χριστοδουλόπουλος (58' Πέκχαρτ), Αλμέιδα.