19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2017 - 19:32

Άλωσε το Περιστέρι και έμεινε δεύτερος

Σε μία έδρα που μετρούσε πέντε σερί ήττες ο Πανιώνιος έκανε μεγάλο διπλό κερδίζοντας 2-1 τον Ατρόμητο και συνεχίζει να βρίσκεται πολύ ψηλά * Διακοπή 13 λεπτών είχε το πρώτο ημίχρονο λόγω πτώσης της τάσης του ρεύματος

Είναι εντυπωσιακός φέτος... Μπορεί να έχει πετάξει κάποιους βαθμούς τσάμπα, αλλά ο Πανιώνιος κάνει πρωταθλητισμό και αυτό φαίνεται με τέτοια διπλά όπως αυτό στο Περιστέρι, στο οποίο μετρούσε μόνο ήττες στις τελευταίες πέντε επισκέψεις του.

Οι Νεοσμυρνιώτες την Κυριακή (15/1) επιβεβαίωσαν ότι εκτός έδρας είναι εξαιρετικοί, κέρδισαν με 2-1 τον Ατρόμητο και συνέχισαν να βρίσκονται στη δεύτερη θέση έχοντας συγκάτοικο την Ξάνθη (την οποία «έχουν» στη μεταξύ τους ισοβαθμία).

Εξαιρετικό ματς έκανε ο Μπεν, ο οποίος έβαλε και ένα πολύ ωραίο γκολ, πολύ κινητικός και ο Μασούντ στο πρώτο παιχνίδι στη μετά Ανσαριφάρντ εποχή. Ο Ενγκόγκ τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να βοηθήσει, αλλά αυτό δεν πτόησε τους «κυανέρυθρους» που πήραν διπλό με τη «χρυσή» αλλαγή του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, τον Σαββίδη. Πολύ καλά πήγε και ο Ρισβάνης, είχε σωστές τοποθετήσεις αλλά έκανε το πέναλτι ο Οικονόμου. Κακός ο Φούντας, δεν φάνηκε ο Μασούρας.

Για τους γηπεδούχους αυτή η ήττα ήταν μαχαιριά στις φιλοδοξίες τους για την πεντάδα, αφού χάνουν έδαφος. Έσπασε και η παράδοσή τους στο συγκεκριμένο ματς, το οποίο είναι ιδιαίτερο για τις δύο ομάδες. Αρκετά τα αμυντικά τους προβλήματα με τον Φυτανίδη να τρέχει για όλους, δεν πήγε καλά και ο Μπαγκά, ενώ δεν τροφοδοτήθηκε ο Λε Ταλέκ.

Νωθρά ξεκίνησε το ματς με τις δύο ομάδες για περίπου 20 λεπτά να αναλώνονται απλώς σε μονομαχίες στον χώρο του κέντρου. Ο Ατρόμητος ως γηπεδούχος προσπάθησε να πάρει περισσότερες πρωτοβουλίες αλλά επί της ουσίας περιορίστηκε σε μία φλύαρη κατοχή μπάλας χωρίς να καταφέρνει να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή.

Οι «κυανέρυθροι» ανέβασαν απότομα στροφές και προειδοποίησαν αρχικά στο 20' με τον Φούντα. Τέσσερα λεπτά μετά ο Μπεν με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1 και το ματς πήγε στα μέτρα των φιλοξενούμενων. Το πρόβλημα, όμως, για εκείνους ήταν πως ο Ενγκόγκ δεν πατούσε καλά και ζήτησε αλλαγή.

Ο Πανιώνιος επέβαλε τον ρυθμό του, αφού βρήκε και αρκετούς χώρους στη συνέχεια. Έτσι στο 29' με τον Ενγκόγκ άγγιξε το 0-2 και η μοναδική αντίδραση των Περιστεριωτών ήταν ένα πολύ καλό σουτ του Κυριακίδη. Στο 33' ο Κόρμπος έχασε νέα ευκαιρία για το 0-2 και αμέσως ο διαιτητής διέκοψε το ματς λόγω πτώσης της τάσης του ρεύματος.

Χρειάστηκαν περίπου 13 λεπτά για να ξεκινήσει και πάλι το παιχνίδι και ο χαμένος ήταν ο Πανιώνιος, ο οποίος είχε ρυθμό και πατούσε καλύτερα έως τότε. Οι παίκτες των δύο ομάδων προσπάθησαν να ξαναμπουν στο κλίμα, αλλά δεν τα κατάφεραν μέχρι την ανάπυλα και σε αυτό το χρονικό διάστημα μοναδική καλή στιγμή ήταν μία ωραία προσωπική ενέργεια του Μπεν, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Γκορμπούνοφ.

Ο Κορακάκης ήταν εμφανώς προβληματισμένος με όσα είδε από τους παίκτες του στο πρώτο ημίχρονο και γι' αυτό με την έναρξη του δευτέρου έκανε δύο αλλαγές ρισκάροντας περνώντας τον Ούμπιντες αντί του Κοντοέ. Μόλις τρεις λεπτά μετά ο Αργεντινός ισοφάριζε σε 1-1 από το σημείο του πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Οικονόμου.

Μπορεί το γκολ να έδωσε ψυχολογία στον Ατρόμητο, αλλά αυτό δεν φάνηκε στα επόμενα λεπτά. Ο Πανιώνιος ανέβασε ταχύτητα, προσπάθησε να δημιουργήσει καταστάσεις και τελικά στο 59' έκανε με τον Σαββίδη το 1-2. Ο σκόρερ, μάλιστα, είχε μπει μόλις ένα λεπτό πριν και δικαίωσε αμέσως τον Μιλόγεβιτς.

Το συγκεκριμένο τέρμα ήταν ό,τι καλύτερο για τους φιλοξενούμενους και τον τρόπο που έπαιζαν, αφού βρήκαν πολλούς χώρους στη συνέχεια και έχασαν ευκαιρίες για να πετύχουν και τρίτο γκολ. Ο Μιλόγεβιτς τους ζήτησε να τελειώσουν το ματς και αυτό προσπάθησαν να κάνουν με τον Μπεν να χάνει μία καλή στιγμή.

Το γκολ δεν ήρθε για τους Νεοσμυρνιώτες και έτσι στο τελευταίο τέταρτο οπισθοχώρησαν και προσπάθησαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους. Ο Ατρόμητος πήρε την μπάλα, αλλά δυσκολευόταν πάρα πολύ κόντρα στη μαζική άμυνα των φιλοξενούμενων και αναγκάστηκε να αρχίσει τα γεμίσματα. Αυτό δεν του βγήκε και έτσι δεν απέφυγε την ήττα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζήλος (Λάρισας), βοηθοί οι Κουρομπίλια (Δυτικής Αττικής) και Κασσαβέτης (Αιτωλοακαρνανίας), ενώ τέταρτος ο Τσαμούρης (Πειραιά).

Κίτρινες: 22' Φυτανίδης, 45'+12 Βασιλείου, 67' Κυριακίδης, 83' Λε Ταλέκ - 48' Οικονόμου, 83' Γιαννιώτης, 90'+5 Σαββίδης

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Κορακάκης): Γκορμπούνοφ, Κοντοές (46' Ούμπιντες), Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κατράνης, Μπαγκά (72' Κεϊτά), Κυριακίδης, Τόνσο, Πλατέλλας, Βασιλείου (46' Λημνιός), Λε Ταλέκ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Τασουλής, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούντ, Φούντας (58' Σαββίδης), Μπεν, Ενγκόγκ (45'+6 λ.τρ. Μασούρας).