18/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2017 - 19:14

Ανατροπή τεσσάρων αστέρων!

Ο Αστέρας Τρίπολης ξέσπασε με 4-1 κόντρα στον Παναιτωλικό *Με θλάση αποχώρησε ο Ιγκόρ

Ο Παναιτωλικός έκανε το… λάθος ν’ ανοίξει το σκορ στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» χάρη σε γκολ του Φαμπιάν Μουνιός. Κατόπιν, ανέλαβε δράση ο Αλεξάνταρ Στανισάβλιεβιτς ισοφαρίζοντας και κερδίζοντας αμφιλεγόμενο πέναλτι που μετέτρεψε ο Μάσα σε γκολ και ενώ οι Αγρινιώτες έδειχναν να ελέγχουν το ματς. Ο Αστέρας Τρίπολης πάτησε… γκάζι δείχνοντας δυνατότητες για να φτάσουν στα υψηλότερα στρώματα του βαθμολογικού πίνακα της Σούπερ Λίγκας. Ταυτόχρονα, ανέδειξαν όλες τις αδυναμίες που διέπουν τον φετινό Παναιτωλικό ειδικά στα μετόπισθεν. Ο Στανισάβλιεβιτς σκόραρε για δεύτερη φορά κρίνοντας το ματς, ενώ ο Τσουκαλάς έβαλε το… κερασάκι στην «τούρτα» των γηπεδούχων οι οποίοι χαμογέλασαν τελευταίοι στο κυριακάτικο (15/01) ματς για την 11ης εξ αναβολής αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Ο Στανισάβλιεβιτς άλλαξε το ματς

Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε αποφασισμένος ν’ αναλάβει επιθετικές πρωτοβουλίες. Παράλληλα, ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να περιορίζει όλους τους χώρους που οδηγούσαν στην εστία του Κυριακίδη βγάζοντας επικίνδυνες αντεπιθέσεις με τους ταχύτατους μεσοεπιθετικούς Ρόσα – Μουνιός και Κλέσιο.

Αξίζει να σημειωθεί ό, τι οι Αρκάδες δημιούργησαν έξι τελικές προσπάθειες και μία ο Παναιτωλικός. Εντούτοις, όλες οι σχετικές απόπειρες ήταν εύστοχες βρίσκοντας την αντίπαλη εστία. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν μόλις στο 9ο λεπτό. Μία καταπληκτική πάσα του Φάρλεϊ Ρόσα μετατράπηκε σε ιδανική ασίστ για τον Φαμπιάν Μουνιός ο οποίος εκτέλεσε άψογα εκτελώντας με δεξί πλασέ και ο Αργεντινός σκόραρε για πρώτη φορά στη Σούπερ Λίγκα.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ψηλά όλες τις γραμμές και επιχείρησαν να εγκλωβίσουν τους Αγρινιώτες στο μισό γήπεδο, αλλά οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Ματζουράκη έδειχναν ν’ απορροφούν τους… κραδασμούς. Αίφνης, τα δεδομένα άλλαξαν πλήρως!

Ο «αναγεννημένος» Αλεξάνταρ Στανισάβλιεβιτς καιροφυλακτούσε έπειτα από φάση διαρκείας στην περιοχή του Παναιτωλικού και πλάσαρε τον Κυριακίδη ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 38ο λεπτό.

Μερικά δευτερόλεπτα αργότερα προέκυψε μία αμφιλεγόμενη υπόδειξη πέναλτι –ενώ αρχικά είχε δοθεί φάουλ- σε ανατροπή του Σέρβου σκόρερ από εκείνον των φιλοξενούμενων!

Ο Φελίπε Μάσα εκτέλεσε στην αριστερή γωνία του Κυριακίδη διαμορφώνοντας το 2-1 στο 42ο λεπτό και τον Αργεντινό άσο του Αστέρα Τρίπολης να βρίσκει δίχτυα για 3η φορά!

«Γκάζωσε» και… καθάρισε ο Αστέρας

Σε μία διορθωτική κίνηση προέβη ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος αφαιρώντας τον Τσιλιανίδη ο οποίος δεν είχε ιδιαίτερη συμμετοχή στο αγωνιστικό πλάνο του. Έτσι, χρειαζόταν ένας ποδοσφαιριστής με περισσότερη επίδραση όπως έσπευσε ν’ αποδείξει ο νεοεισελθών, Φαρίνια. Ωστόσο, ο Κυριακίδης γλίτωσε τον Παναιτωλικό από το τρίτο γκολ…

Ο Αστέρας Τρίπολης έβγαζε φρεσκάδα, ιδέες και αποφασιστικότητα προσπαθώντας να διασφαλίσει τη νίκη. Κάτι τέτοιο συνέβη πράγματι στο 49ο λεπτό, όταν ο Κυριακίδης απέκρουσε ασταθώς σε βολέ του Μανιά και ο αφύλακτος Στανισάβλιεβιτς πλάσαρε εξ επαφής για το 3-1! Επομένως, ο 27χρονος μεσοεπιθετικός σκόραρε για 3η φορά στη σαιζόν και δεύτερη σερί αγωνιστική όντας κορυφαίος της αναμέτρησης

Το ματς είχε κριθεί ουσιαστικά προκαλώντας αντίθετα συναισθήματα στις δύο ομάδες. Πλήρως καταρρακωμένος έδειχνε ο Παναιτωλικός κόντρα στους γηπεδούχους που έσφυζαν από ενθουσιασμό. Ο Τσουκαλάς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα εξαπολύοντας δυνατό σουτ που κατέληξε στην αριστερή γωνία του εμβρόντητου Κυριακίδη στο 58ο λεπτό.

Τα εναπομείναντα λεπτά απέκτησαν μάλλον διαδικαστικό χαρακτήρα, αλλά προέκυψε ένα δυσάρεστο περιστατικό μιας και ο Ιγκόρ Σίλβα υπέστη θλάση. Επομένως, οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές μιας και είχαν εξαντλήσει όλες τις αλλαγές τους.

Κίτρινες: 85’ Κλέσιο

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Ιγκόρ, Μπέρτος, Σελίν, Γιαννούλης, Δημούτσος (59’ Ιγκλέσιας), Τσουκαλάς, Μάσα, Στανισάβλιεβιτς, Τσιλιανίδης (46’ Φαρίνια), Μανιάς (68’ Ιωαννίδης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας, Τσοκάνης, Μάρκος Πάουλο (73’ Βασιλούδης), Μάκος, Κλέσιο, Ρόσα (66’ Λουίς Ρότσα), Φαμπιάν Μουνιός, Μαρκόβσκι (61’ Κουτρομάνος).