24/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2017 - 21:41

Του την... σπάει ο Πλατανιάς

Δεν «μύρισε» πάλι νίκη στα Περιβόλια ο Ολυμπιακός, αν και προηγήθηκε με 2-0 * Παλικαρίσιος βαθμός για Πλατανιά, που αντέδρασε (2-2) * Αμυντικά προβλήματα οι «ερυθρόλευκοι», πολύ κακός ο Βιάνα

Την πάτησε ξανά... Έναν χρόνο πριν στα Περιβόλια έμπαινε τέλος στο εντυπωσιακό σερί των 17 συνεχόμενων νικών του Ολυμπιακού στη Σούπερ Λίγκα και το βράδυ του Σαββάτου (14/1) οι Πειραιώτες άφησαν και πάλι βαθμούς στο ίδιο γήπεδο. Αυτή τη φορά πήγαν εκεί με πέντε διαδοχικά τρίποντα, αλλά βρήκαν τον δάσκαλό τους από τον Πλατανιά, ο οποίος πήρε παλικαρίσιο βαθμό με το 2-2.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα και έδωσαν την εντύπωση ότι θα πάρουν ξεκούραστα άλλο ένα σημαντικό διπλό, όμως, ο Πλατανιάς τους διέψευσε. Πάλεψε πολύ μέχρι το φινάλε, είχε εξαιρετική αντίδραση μετά το 0-2 και επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση.

Αρκετά τα αμυντικά λάθη για τους φιλοξενούμενους. Αυτό ήταν που πλήρωσαν με τον Βιάνα κυρίως να κάνει κάκιστο παιχνίδι. Είναι εμφανές πως ο Βραζιλιάνος στερείται ποιότητας. Κάνει εύκολα λάθη σε αρκετά ματς και δεν μπορεί τουλάχιστον αυτή τη στιγμή να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις που έχει μία ομάδα όπως ο Ολυμπιακός. Ενδεικτική είναι η φάση του 1-2. Είχε, όμως, και στη συνέχεια πολλά προβλήματα με τον Γιακουμάκη, ο οποίος έκανε πολύ καλό ματς.

Δις σκόρερ ο Ιντέγιε, ο οποίος όμως θα μπορούσε και άλλα γκολ, πολύ καλός ο Φορτούνης από τα πόδια του οποίου έβγαιναν οι περισσότερες φάσεις. Χάθηκε ο Μαρίν μετά τα πρώτα λεπτά, στα οποία ήταν πολύ καλός, δεν πήγαν καλά και οι χαφ σε αντίθεση με αυτούς του Πλατανιά. Πάλεψε πολύ ο Μανούσος και έκανε αρκετή δουλειά ο Μουνάφο.

Βροχή τα λάθη και τα γκολ

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ματς για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έχοντας... μπασκετικά ποσοστά έκανε γκολ τις δύο από τις τρεις αρχικές του ευκαιρίες! Μόλις στο 4' ο Ιντέγιε, ο οποίος είχε απειλήσει και ένα λεπτό πριν, άνοιξε το σκορ, όταν ο Μπανανά έδιωξε την μπάλα πάνω του και εκείνη κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Πλατανιάς είχε μία καλή στιγμή στο 12', αλλά ένα λεπτό μετά ο Ιντέγιε από κοντά έκανε το 0-2. Κάπου εκεί φάνηκε οι Πειραιώτες να καθαρίζουν το ματς , αλλά αυτό διαψεύστηκε, αφού οι Χανιώτες γρήγορα βρήκαν τον τρόπο να σταθούν ξανά στα πόδια τους. Ούτως ή άλλως βάσει της εικόνας του αγώνα δεν το 0-2 τους αδικούσε.

Σταδιακά οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και είχαν μία καλή στιγμή στο 17' με τον Μανούσο. Φαινόταν ότι μπορούσαν να δημιουργήσουν προβλήματα στην αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού με το αμυντικό δίδυμο του τελευταίου να έχει πολλά προβλήματα. Δεν ήταν μόνο δική τους ευθύνη, όμως, αφού οι Πειραιώτες δέχονταν φάσεις και από πλάγια.

Ο Πλατανιάς φαινόταν να ψάχνει ένα γκολ για να αναπτερωθεί το ηθικό του και τελικά το βρήκε στο 35' από πλάγιο! Κάκιστη η αντίδραση των φιλοξενούμενων με τον Γιακουμάκη να κάνει ό,τι θέλει τον Βιάνα και να σκοράρει. Τρία λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης κέρδισε και πέναλτι και στο 40' ο Μανούσος, που το εκτέλεσε, έκανε το 2-2.

Δοκάρι, φάσεις και ηρωικές άμυνες

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Πλατανιά να είναι ανώτερος και να πατάει καλύτερα στα πρώτα του λεπτά. Ήταν εμφανές πως οι παίκτες του είχαν ψυχολογία και γι' αυτό έπαιρναν τις μονομαχίες στον χώρο του κέντρου. Κοντρόλαραν το ματς και στο 54' με τον Μανούσο χάθηκε η ευκαιρία για την ολική ανατροπή.

Η συγκεκριμένη φάση ήταν μία από αυτές που τρώει σταθερά σε κάθε ματς η άμυνα του Ολυμπιακού, η οποία ανέβηκε και πάλι αρκετά ψηλά χωρίς να μπορεί να το υποστηρίξει. Εκ του αποτελέσματος δεν το πλήρωσε, αλλά ήταν ορατά τα κενά που υπήρχαν ειδικά από τη στιγμή που και ο Μιλιβόγεβιτς δεν λειτουργούσε τόσο καλά όσο άλλες φορές.

Μετά το 60', πάντως, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και στο 67' είχε δοκάρι με τον Μανθάτη. Σταδιακά άρχισε να πιέζει όλο και περισσότερο με τον Μπέντο να ρισκάρει και να βάζει και δεύτερο κλασικό φορ, τον Καρντόσο. Ο Παραγουανός, πάντως, δεν κατάφερε να φανεί καθόλου.

Στο 72' ο Γιακουμάκης εξέθεσε και πάλι τον Βιάνα και άγγιξε το 3-2 στην τελευταία μεγάλη ευκαιρία του Πλατανιά, ο οποίος στη συνέχεια και μέχρι το φινάλε αμύνθηκε με κάθε τρόπο. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν όσο μπορούσαν, προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν κατά κύριο λόγο τα στημένα του Φορτούνη και στο 90'+2 από ένα εξ αυτών θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει, αλλά η κεφαλιά του Ιντέγιε έφυγε ελάχιστα έξω. Έτσι έμειναν με τον βαθμό της ισοπαλίας χωρίς βέβαια αυτό να τους κοστίζει σημαντικά, αφού με αυτό το ματς κλείνουν τον πρώτο γύρο και στη χειρότερη θα είναι στο +10 από τους διώκτες τους έχοντας έτσι κάνει σημαντικό βήμα ήδη για την κατάκτηση ενός ακόμη πρωταθλήματος.