20/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2017 - 19:08

Βαθιά ανάσα η Βέροια

Οι Ημαθιώτες κέρδισαν με 2-0 τον Λεβαδειακό και του έβαλαν... φωτιές, αφού πήγαν στο -1 και με ματς λιγότερο

Υπάρχει ακόμα ζωή στη Βέροια... Ματς ζωής και θανάτου ήταν για εκείνη αυτό με τον Λεβαδειακό το Σάββατο (14/1) και οι Ημαθιώτες το πήραν και πανηγύρισαν έτσι ένα υπερπολύτιμο τρίποντο, το οποίο τους κρατά ζωντανούς στη μάχη της σωτηρίας.

Ήταν απαγορευτικό για τη «Βασίλισσα του Βορρά» να μην κερδίσει σε αυτό το παιχνίδι και τελικά έκαμψε την αντίσταση των Βοιωτών με 2-0 και πήγε τη μεταξύ τους διαφορά στον έναν βαθμό κι ενώ έχει και ματς λιγότερο (αυτό με τον Ηρακλή που αναβλήθηκε).

Ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς ήταν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι γεύτηκαν για πρώτη φορά τη χαρά της νίκης μετά το διπλό στο Νέα Σμύρνη (24/9), ενώ το συγκεκριμένο ήταν και το πρώτο εντός έδρας τρίποντο στη σεζόν. Για να βρει κανείς νίκη της Βέροιας στο γήπεδό της έπρεπε να ανατρέξει στο ματς με την Καλλονή πέρυσι, το οποίο έγινε στις 7 Φεβρουαρίου!

Όσο για τον Λεβαδειακό, γνώρισε την έκτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα και είναι πλέον εμφανές πως έχει μπλέξει για τα καλά. Η κατρακύλα δεν σταμάτησε ούτε με τον Γιάννη Χριστόπουλο, ο οποίος στο ντεμπούτο του δεν πήρε ένα θετικό αποτέλεσμα και καλείται να αλλάξει αρκετά τη στιγμή που η ομάδα του θα δώσει πολλά δύσκολα ματς στη συνέχεια (ΠΑΟΚ, Ατρόμητος, Παναθηναϊκός οι τρεις επόμενες αγωνιστικές).

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε η διαφορά των δύο ομάδων ως προς τη διάθεσή τους και το πλάνο που είχαν. Η Βέροια προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να ψάξει για χώρους προκειμένου να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή, ενώ ο Λεβαδειακός έδειξε να θέλει να χτυπήσει με αντεπιθέσεις.

Οι γηπεδούχοι από το πρώτο λεπτό ήταν σαφώς καλύτεροι, αλλά τους έλειπε η ουσία και αυτό ήταν το μεγάλο τους πρόβλημα. Έδειχναν να μην ξέρουν τι να κάνουν με την μπάλα περιμένοντας σχεδόν τα πάντα στο δημιουργικό κομμάτι από τον Άρτσε. Ο Σαρπόνγκ δεν έπαιρνε πάνω του προσπάθειες και ο Μίλιεβιτς τα χαλούσε στην τελική επιλογή.

Ο Λεβαδειακός κρατούσε με άνεση ανέπαφη την εστία του χωρίς να δέχεται ιδιαίτερη πίεση και ήταν μάλιστα αυτός που έκανε και τις πρώτες ευκαιρίες μέσω αντεπιθέσεων. Στο 25' ο Καντιμοίρης νίκησε τον Μάντζιο και ένα λεπτό μετά τον Γιακουμάκη, ο οποίος θα μπορούσε να έχει πασάρει στον Μάντζιο. Γι' αυτό και ο τελευταίος του έκανε έντονες παρατηρήσεις.

Τα λάθη πληρώνονται και αυτό συνέβη τελικά και με τους Βοιωτούς, οι οποίοι στο 35' έμειναν πίσω στο σκορ με πολύ ωραίο σουτ του Μίλιεβιτς. Πήραν έτσι ψυχολογία και έβγαλαν το ημίχρονο χωρίς κάποιο πρόβλημα με τους «πράσινους» να μην μπορούν να αντιδράσουν.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τη Βέροια, αφού μόλις στο 46' ο Καπετάνος από κοντά έκανε το 2-0 και είχε ένα λεπτό μετά και νέα ευκαιρία για να βρει δίχτυα. Το συγκεκριμένο γκολ ήταν καθοριστικό γιατί οι φιλοξενούμενοι άδειασαν εντελώς ψυχολογικά με αποτέλεσμα να μην μπορούν στη συνέχεια να γυρίσουν την κατάσταση.

Ο Χριστόπουλος ρίσκαρε βάζοντας τον Βασιλείου αντί του Τριποτσέρη, η ομάδα του πήρε τα ηνία του αγώνα, αλλά μέχρι εκεί. Χρειαζόταν γρήγορα ένα γκολ για να μπει ξανά στο ματς και αυτό δεν το βρήκε. Μοιραίος ο Γιακουμάκης που έχασε άλλη μία καλή ευκαιρία στο 66' με τον Καντιμοίρη να αποκρούει με το πόδι. Παρεμπιπτόντως, ο τερματοφύλακας της Βέροιας ήταν ο πολυτιμότερος του αγώνα κάνοντας καθοριστικές επεμβάσεις.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στη συνέχεια μήπως και μειώσουν στο σκορ και είχαν άλλη μία καλή στιγμή με τον Βασιλείου στο 81', αλλά και πάλι ο Καντιμοίρης αντέδρασε σωστά. Τουλάχιστον στάθηκαν τυχεροί τέσσερα λεπτά νωρίτερα, όταν ο Μουλόπουλος θα έπρεπε να δεχτεί δεύτερη κίτρινη και να αποβληθεί και ο Γιαννουλάκης του τη χάρισε.

Τα τελευταία λεπτά ήταν εντελώς διαδικαστικά με τους παίκτες του Γράφα απλώς να κοντρολάρουν το ματς και να ροκανίζουν τον χρόνο. Αρκετά καλός ο Άρτσε για εκείνους, βοήθησε σημαντικά και ο Μίλιεβιτς, ενώ ήταν δραστήριος ο Καπετάνος. Για τους Βοιωτούς απογοητευτικός ο Κουλιμπαλί. Ο Μάντζιος προσπάθησε, ο Γιακουμάκης δεν ήταν σε καλή μέρα, ενώ οι δυο τους δεν πήραν βοήθειες από κανέναν άλλον μέχρι την είσοδο του Βασιλείου, ο οποίος όμως φάνηκε μόλις σε μία φάση.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιαννουλάκης (Χανίων), βοηθοί του οι Καραβασίλης (Καβάλας) και Βλάσσης (Λασιθίου), ενώ τέταρτος ο Κοτσάνης (Δράμας).

Κίτρινες: 39' Άρτσε, 42' Λινάρδος - 71' Μουλόπουλος

ΒΕΡΟΙΑ (Θωμάς Γράφας): Καντιμοίρης, Βασιλαντωνόπουλος, Ασιγκμπά, Καλί, Μαλόν, Μπαλάφας, Άρτσε, Λινάρδος (90'+2 Μαυριάς), Μίλιεβιτς (80' Τομάς), Σάρπονγκ, Καπετάνος.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Χριστόπουλος): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Μεντί Τριποτσέρης (55' Βασιλείου), Ουόν, Μιλιάζες, Κουλιμπαλί (69' Μαχαίρας), Καλτσάς, Καψάσκης (75' Λάτσι), Γιακουμάκης, Μάντζιος.