25/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2016 - 19:16

Πικρή «εξάρα» η Κέρκυρα

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου συνέτριψε 6-0 την Αναγέννηση στην Καρδίτσα αλλά αποκλείστηκε στο Κύπελλο

Η Κέρκυρα πέρασε διά περιπάτου από την Καρδίτσα (6-0 την ΑΣΑ) το απόγευμα της Τετάρτης (14/12), ωστόσο δεν κατάφερε να προκριθεί στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ουσιαστικά, οι «Φαίακες» πλήρωσαν την εντός έδρας απώλεια με τη Λαμία, η οποία πήρε το δεύτερο εισιτήριο του 6ου ομίλου (σ.σ. πρώτη τερμάτισε η ΑΕΚ).

«Καθάρισε» από νωρίς

Ο Γεωργατζάς κατέγραψε μερικές καλές επεμβάσεις για λογαριασμό της ΑΣΑ, ωστόσο ούτε ο ίδιος ούτε οι αμυντικοί του απέφυγαν τα λάθη, με συνέπεια η Κέρκυρα να βάλει από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη.

Ο Ανδρεόπουλος στο 4ο λεπτό, ο Γεωργίου στο 23ο και ο Επστάιν στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου παραβίασαν την εστία των γηπεδούχων.

Επιπλέον, ο Τουράμ έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες για να χριστεί σκόρερ, ενώ η ΑΣΑ απείλησε μόνο με μία προσπάθεια του Ξέρρα στο 12ο λεπτό.

Στο ίδιο έργο θεατές…

Ο Μιχάλης Γρηγορίου έριξε στη μάχη τον Γεωργακόπουλο κι εκείνος τον… αντάμειψε με δύο γκολ (στο 52’ και το 76’), ενώ στο ενδιάμεσο (58’) ο Ανδρεόπουλος είχε, με τη σειρά του, διπλασιάσει τα τέρματά του.

Η Κέρκυρα χρησιμοποίησε τους νεαρούς Τρεπεκλή (έβγαλε την ασίστ για το έκτο γκολ) και Γκερέκο, όπως επίσης η ΑΣΑ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε πολλούς παίκτες με περιορισμένες παραστάσεις.

Εκτός από τον αποκλεισμό, οι «Φαίακες» καλούνται να αντιμετωπίσουν και τον τραυματισμό του Νίκιτς, ο οποίος αποχώρησε στην εκπνοή κι ενώ είχαν ολοκληρωθεί οι τρεις αλλαγές του Γρηγορίου.

Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας). Βοηθοί: Καρακώστας (Λάρισας), Νίκζας (Λάρισας).

Κίτρινες: 19’ Μπλέντι - 18’ Ζορμπάς, 37’ Ανδρεόπουλος, 74’ Αραμπατζής.

Κόκκινες: -

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Γεωργατζάς, Τζάνης, Κισκαμπάνης, Καλλιβωκάς (46’ Φέτσης), Μυργιώτης, Υφαντής, Σμίλτος, Μπλέντι (46’ Τσόπελας), Μοσχάκης (69’ Βουκομάνοβιτς), Δημόπουλος, Ξέρρας.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Αραμπατζής, Γκόμες, Σπίνουλας, Αντιλέχου, Ντιμιτρόφσκι, Γεωργίου (59’ Τρεπεκλής), Ζορμπάς (46’ Γεωργακόπουλος), Ανδρεόπουλος, Νίκιτς, Επστάιν (69’ Γκερέκος), Τουράμ.