25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2016 - 19:22

Του πήρε το… ρόπαλο και 3-0!

Ο Λεβαδειακός υπέταξε τον Ηρακλή με ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας στο β' ημίχρονο

Νίκη ψυχολογίας και ουσίας! Ο Λεβαδειακός έδειξε χαρακτήρα στο κυριακάτικο (27/11) ντέρμπι παραμονής απέναντι στον Ηρακλή για τη 12η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Μετά από ένα μάλλον άνευρο πρώτο ημίχρονο με δύο σημαντικές λανθασμένες υποδείξεις οφσάιντ του α’ βοηθού Καραϊσαρίδη, ακολούθησε ένα καταιγιστικό β’ ημίχρονο από βοιωτικής πλευράς. Ο νεοεισελθών Γιακουμάκης έλυσε τον… γόρδιο δεσμό με κεφαλιά στο 72ο λεπτό, ενώ τάχιστα έγινε το 2-0 χάρη σε πανομοιότυπο γκολ του Τόνι Σίλβα (75’). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μάντζιος στο 88’. Στην τελευταία θέση δίχως νίκη παραμένει ο Ηρακλής και το μέλλον του αναφορικά με την παραμονή προδιαγράφεται μάλλον δυσοίωνο...

Τα έκανε «θάλασσα» ο Καραϊσαρίδης…

Η ανάπαυλα έληξε ισόπαλη δίχως γκολ σ’ ένα αρκετά ισορροπημένο και –επιεικώς- μετριότατο ματς. Κάτι τέτοιο αντικατοπτριζόταν πλήρως στην αγωνιστική εικόνα που έδειξαν οι δύο ομάδες που δεν διαπρέπουν στο δημιουργικό σκέλος. Αμφότερες έχουν τον χαμηλότερο μέσο όρο κατοχής μπάλας στη Σούπερ Λίγκα σ’ ένα ποσοστό που αγγίζει το 44%.

Ο Λεβαδειακός προσπάθησε να κάνει… παιχνίδι στο ξεκίνημα. Ωστόσο, ο Ηρακλής αντέδρασε, αλλά «έπεσε» πάνω στον κάκιστο α’ βοηθό, Νικόλα Καραϊσαρίδη που υπέδειξε δις λανθασμένα οφσάιντ στους Κούρο (20’) και Λουκίνα (21’) με τον δεύτερο να βρίσκει δίχτυα. Οι γηπεδούχοι είχαν σε αρκετά καλή ημέρα τον Τόνι Σίλβα που προκάλεσε αρκετούς «πονοκεφάλους» στην άμυνα των φιλοξενούμενων που έδειχνε σημάδια ασυνεννοησίας σε αρκετές περιπτώσεις.

Διαιτητής ήταν ο Νικόλαος Ανούσος (Λακωνίας) με βοηθούς τους Νικόλας Καραϊσαρίδη (Πιερίας), Βασίλειο Καμπούρη (Εύβοιας) και τέταρτο τον Ιωάννη Νεοφυτιάδη (Κορίνθου).

Κυριάρχησε ο Λεβαδειακός

Σαφής βελτίωση παρατηρήθηκε στην επιθετική διάθεση που έδειξαν οι δύο αντίπαλοι στο β’ ημίχρονο. Αίφνης το ματς απέκτησε στοιχειώδη ρυθμό. Με αρκετές στατικές φάσεις προσπάθησε ν’ απειλήσει ο Λεβαδειακός στο ξεκίνημα, ενώ η κλασσικότερη ευκαιρία του αγώνα καταγράφηκε στο 51ο λεπτό. Μια καταπληκτική αλλαγή παιχνίδι στην αδύναμη πλευρά του Λεβαδειακό έφερε τον Μάντζιο σε θέση βολής. Εντούτοις, ο αρχηγός του Λεβαδειακού νικήθηκε από τον Χουάντερσον!

Στο μεταξύ, ο Ράτκο Ντόστανιτς μετέτρεψε τη διάταξη σε 4-4-1-1 καθώς ο νεοεισελθόντας Γιακουμάκης κινούταν permarre per terra του κλασσικού προωθημένου Μάντζιου. Οι γηπεδούχοι πατούσαν συχνά – πυκνά στην περιοχή των φιλοξενούμενων οι οποίοι αδυνατούσαν να κρατήσουν ψηλά την πίεση προς την περιοχή του Λεβαδειακό.

Επομένως, κρινόταν επιβεβλημένη η είσοδος του Περόνε μετά από αρκετό καιρό σ’ ένα κομβικό σημείο της αναμέτρησης. Σημειωτέον ουδέποτε είχε σκοράρει ο Αργεντινός απέναντι στους Βοιωτούς. Για τον Ηρακλή αποτελούσε σημείο αναφοράς ο Λεοζίνιο που υπήρξε άστοχος στις προσπάθειες που δημιουργήθηκαν από τον ίδιο τον Βραζιλιάνο.

Διαρκή «ρήγματα» δημιουργούσε ο Λεβαδειακός που αναζητούσε το γκολ ποικιλοτρόπως… Στο 72ο λεπτό άλλαξαν τα δεδομένα στο σκορ! Ο Μάντζιος επωφελήθηκε από ένα γέμισμα στην περιοχή του Ηρακλή για να τροφοδοτήσει τον Γιακουμάκη που έκανε το 1-0 μέσα σε «ντελίριο» πανηγυρισμών.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο 23χρονος επιθετικός σκόραρε για 3η φορά στην τρέχουσα σαιζόν και δεύτερη στην καριέρα του κόντρα στους «κυανόλευκους». Το παρθενικό του γκολ είχε σημειωθεί στο περσινό διπλού του «Καυταντζογλείου», όπου οι Βοιωτοί είχαν επικρατήσει με 1-0.

Ανήμποροι ν’ αντιδράσουν έμοιαζαν οι «κυανόλευκοι» με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται πλήρως το θετικό…momentum. Στο 75ο λεπτό έβαλαν γερά «θεμέλια» νίκης καθώς η σέντρα του Μιλιάζες μετατράπηκε σε ασίστ από τον Τόνι Βαρέλα που πήρε την κεφαλιά και πάλι στην αριστερή γωνία του εμβρόνητου Χουάντερσον για το 2-0! Ο άσος από τη Γουινέα Μπισάου βρήκε δίχτυα για τέταρτη φορά σε οκτώ ματς της Σούπερ Λίγκας.

Ο Σάββας Παντελίδης επιχείρησε να προσδώσει περισσότερη επιθετικότητα στον Ηρακλή με τον Κυριακίδη να οπισθοχωρεί σε ρόλο δεξιού μπακ αντικαθιστώντας τον Καραγκούνη που αγωνιζόταν εκεί και ταυτόχρονα πέρασε ο δεξιός χαφ Μοντέιρο στο ματς. Πράγματι, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες. Παρ’ όλα αυτά παρέμενε επικίνδυνος ο Λεβαδειακός, όποτε έβγαινε στις αντεπιθέσεις.

Ο Ράτκο Ντόστανιτς «έδεσε» τη μεσαία γραμμή περνώντας τον κλασσικό ανασταλτικό μέσο Καλτσά στο ματς. Μία ασυνεννοησία των Ζιαμπάρη – Χουάντερσον επέτρεψε στον Μάντζιο να καιροφυλακτεί πραγματοποιώντας το 3-0 στο 88ο λεπτό! Ο αρχηγός του Λεβαδειακού σκόραρε για δεύτερη φορά στη φετινή σαιζόν και 5η συνολικά σε 14 ματς με αντίπαλο τον Ηρακλή! Για τελευταία φορά είχε βρει δίχτυα στις 25 Σεπτεμβρίου και τη νίκη με 2-1 επί της Κέρκυρας.

Κίτρινες: 36’ Σαραμαντάς

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Ουόν, Τριποτσέρης, Μιλιάζες, Κουλιμπαλί, Μαχαίρας, Ζεζίνιο, Καραμπουέ (76’ Βασιλείου), Μάντζιος, Τόνι Σίλβα (86’ Καλτσάς).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Κούρος, Κυριακίδης, Ιντζόγλου, Καραγκούνης (76’ Μοντέιρο), Λουκίνας (69’ Περόνε), Λεοζίνιο, Λάμπρου (57’ Πασάς).