26/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου 2013 - 15:23

Έχασε τη… Δόξα στο φινάλε ο Εργοτέλης (video)

ΟΙ ΔΡΑΜΙΝΟΙ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΑΝ 1-0 ΤΩΝ ΚΡΗΤΙΚΩΝ ΜΕ ΓΚΟΛ ΣΤΟ 86’ * ΔΥΟ ΔΟΚΑΡΙΑ Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΓΚΟΓΚΙΤΣ

Μετά το ρεπό της 22ης αγωνιστικής, ο πρωτοπόρος Εργοτέλης επανήλθε στη δράση αντιμετωπίζοντας τη Δόξα Δράμας, που «έτρεχε» αήττητο 9 αγωνιστικών. Τελικά, οι «μαυραετοί» ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν στο φινάλε χάρη σε γκολ του Πουλάκου στο 86’. Άτυχοι οι Κρητικοί, που είδαν την μπάλα να σταματά στο δοκάρι δύο φορές, με τον Βερπακόφσκις στο 34’ και τον Γιοβάνοβιτς στο 40’.

Οι δύο ομάδες δεν έδειχναν διάθεση να ρισκάρουν και το ματς κυλούσε χωρίς τη μεγάλη φάση στα πρώτα λεπτά. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή ήρθε στο 19’, με τον Στόικο να κάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ που επιχείρησε στο 27’ ο Περπερίδης.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που κατέγραψαν στο ενεργητικό τους την επόμενη καλή στιγμή, όταν στο 28’ ο Ιντζόγλου έκανε το σουτ με τον Αθανασίου να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Η απάντηση των Κρητικών ήρθε στο 34’, οπότε και έφτασαν μια ανάσα από το γκολ. Συγκεκριμένα, ο Ρομάνο έβγαλε την μπαλιά στον Βερπακόφσκις, που επανεμφανίστηκε με τη φανέλα του Εργοτέλη, με τον δεύτερο να κάνει το σουτ και την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Η τύχη γύρισε την πλάτη της στους φιλοξενούμενους και στο 40’, όταν ο Γιοβάνοβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ξανά στο οριζόντιο δοκάρι του Δαύκου. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ακόμη μία καλή στιγμή για τον Εργοτέλη, όταν στο 42’ ο Χαντί επιχείρησε το πλασέ από ευνοϊκή θέση βλέποντας την μπάλα να περνά άουτ.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Παναγιώτη Τζαναβάρα έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 60’, όταν ο Πουλάκος έκανε το σουτ και ο Αθανασίου έδιωξε πάνω στη γραμμή. Η επόμενη καλή στιγμή ανήκε ξανά στη Δόξα, καθώς στο 67’ ο Κοντέων επιχείρησε το σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους επιθετικά στο 70’, με τον Γεωργίου να κάνει το σουτ, τον Δαύκο να απομακρύνει προσωρινά και τον Ρομάνο στη συνέχεια να στέλνει την μπάλα άουτ.

Έτσι, το ματς έφτασε στο 86’, όταν ο Κάπελ βρήκε τον Πουλάκο, με τον δεύτερο να επιχειρεί το γυριστό σουτ και, νικώντας τον Αθανασίου, να ανοίγει το σκορ. Οι παίκτες του Σίνισα Γκόγκιτς προσπάθησαν να αντιδράσουν και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις, με τον Ζαχόρα να κάνει την κεφαλιά και τον Δαύκο να αντιδρά σωστά, διατηρώντας την εστία του ανέπαφη. Το 1-0 έμεινε έως το τελικό σφύριγμα, με τη Δόξα να φτάνει τους 31 βαθμούς και τον Εργοτέλη να παραμένει στους 41.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Δαύκος, Στεργιανός (46' Κοντέων), Ταραλίδης, Μιλένκοβιτς, Περπερίδης (53' Μπουτζίκος), Μπάρρος, Ιντζόγλου, Ρούσεφ, Κάπελ, Στόικος (46' Πουλάκος), Καμινιώτης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Σίνισα Γκόγκιτς): Αθανασίου, Ρομάνο, Χαντί, Μπουχαλάκης, Γιοβάνοβιτς, Ζαχόρα, Γκαντιάγκα (72' Κοζορώνης), Γεωργίου, Πίτσος, Βερπακόφσκις (89' Ευαγγέλου), Τζανακάκης.