26/04/2024
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ | Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου 2013 - 14:59

LIVE: ΑΠΟΛΛΩΝ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 1-1 (τελικό)

Το a-sports.gr βρέθηκε στη Ριζούπολη και σας πρόσφερε σε LIVE μετάδοση ΛΕΠΤΟ προς ΛΕΠΤΟ την εξέλιξη της αναμέτρησης ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

* Η εναρκτήρια σέντρα ήταν προγραμματισμένη για τις 18.00.

- Παρακολουθήστε τη ροή της αναμέτρησης:

AΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Γουμάγιας, Κιάσσος, Διαμάντης, Δεληζήσης, Κύργιας, Τσεμπερίδης (85' Ντιαλό), Ρόβας (64' Καμαρά), Φαρινόλα, Μανιάς, Μπάρκογλου (46' Κατσίκης), Καραμαλίκης.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Βούρας, Ψιάνος (68' Παπαδόπουλος), Κοντοδήμος, Καρατζάς (55' Σαμαράς), Βέρτζος, Ριζογιάννης, Πουρτουλίδης, Χατζής, Τζιώρας, Κυριάκος (72' Παππάς), Λαλίν.

- Διαιτητής του αγώνα ο Σελίμος (Λακωνίας).

- Περίπου 1.000 φίλαθλοι στις εξέδρες, μεταξύ των οποίων και 80 φίλοι της Νίκης Βόλου.

- Έναρξη της αναμέτρησης

- 3': Ο Λαλίν πέρασε τον Κιάσσο και μπήκε από τα δεξιά, επιχείρησε τη σέντρα στην καρδιά της περιοχής, έδιωξε ο Δεληζήσης και απομάκρυνε τον κίνδυνο...

- 6': Μπαλιά Πουρτουλίδη από τα αριστερά στον Κυριάκο, επέμβαση Δεληζήση, που διώχνει σε κόρνερ, στην εξέλιξη πέφτει πάνω του ο Γουμάγιας. Προσωρινή διακοπή για τον τραυματισμό των δύο παικτών του Απόλλωνα.

- 8': Ο Πουρτουλίδης άφησε στον Κυριάκο, που έβγαλε τη σέντρα, κεφαλιά Βέρτζου μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Γουμάγιας.

- 13': Τυφλό διώξιμο-κεφαλιά Καρατζά, η μπάλα έφτασε στον Μανιά από τα αριστερά της περιοχής, το σουτ του επιθετικού του Απόλλωνα, όμως, φεύγει απελπιστικά (ψηλά) άουτ.

- 14': Σουτ Ρόβα από το ύψος του ημικύκλιου της περιοχής της Νίκης, η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα πάνω από την εστία του Βούρα.

- 20': ΓΚΟΛ για τη ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ. Ο Κυριάκος έδωσε στον Ψιάνο και εκείνος με τη σειρά του από τα δεξιά βρήκε τον Πουρτουλίδη, που γύρισε μέσα στην περιοχή και από πλάγια θέση για τον Λαλίν, ο οποίος με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα γράφοντας το 0-1. Η άμυνα των γηπεδούχων πιάστηκε στον ύπνο, τραβήχθηκε στην πλευρά του Πουρτουλίδη, άφησε τεράστιο κενό και ο σκόρερ, ανενόχλητος, βρέθηκε σε θέση βολής προ του Γουμάγια, μη χάνοντας την ευκαιρία για γκολ.

- 27': Ο Καραμαλίκης γύρισε στον Φαρινόλα, που από τα δεξιά και μέσα στην περιοχή έβγαλε την παράλληλη για τον Μανιά, αλλά ο Ψιάνος σωτήρια έδιωξε από το ύψος του πέναλτι.

- 28': Κίτρινη κάρτα ο Ρόβας (για θέατρο).

- 32': Ο Λαλίν από τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Απόλλωνα, έδιωξε ο Κιάσσος προ του Κυριάκου.

- 39': Σέντρα Φαρινόλα απο τα δεξιά, τσαφ Ψιάνου, που δεν διώχνει με το κεφάλι, η μπάλα φτάνει στο Μανιά, που από τα αριστερά και μέσα στην περιοχή σουτάρει πολλά μέτρα πάνω από τα δοκάρια του Βούρα.

- 45'+1: Κίτρινη κάρτα στον Κυριάκο.

- Τέλος α' ημιχρόνου, Απόλλων - Νίκη Βόλου 0-1.

* Ανώτερη σε όλα τα επίπεδα η Νίκη Βόλου στο πρώτο 45λεπτο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, πήραν το κέντρο και δημιουργούσαν ρήγματα κυρίως από τα πλάγια, όποτε ήθελαν, στα καρέ του Απόλλωνα, ο οποίος εμφανίζεται σε πολύ κακή κατάσταση.

- Έναρξη β' ημιχρόνου.

- 46': Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Κατσίκης στη θέση του Μπάρκογλου.

- 51': Κίτρινη κάρτα στον Διαμάντη.

- 52': ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ. Σέντρα του Κιάσσου από τα δεξιά, κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι ο Φαρινόλα και 1-1!

- 55': Αλλαγή για τη Νίκη Βόλου. Ο Σαμαράς στη θέση του Καρατζά.

* Ξεσηκώθηκαν οι Απολλωνιστές στις κερκίδες, που τραγουδούν και ζητούν και δεύτερο γκολ!

- 59': Εκτέλεση φάουλ για τη Νίκη, τρία μέτρα πριν από το ημικύκλιο της περιοχής με τον Κυριάκο, η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Γουμάγια.

- 63': Ο Λαλίν... χόρεψε από τα αριστερά όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε πάνω από την εστία του Γουμάγια.

- 64': Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Καμαρά στη θέση του Ρόβα.

- 65': Σέντρα Φαρινόλα... άψυχη κεφαλιά Μανιά, μπλόκαρε εύκολα ο Βούρας.

- 66': Εξαιρετική σέντρα Κιάσσου από τα δεξιά, δεν βρήκε καλά την μπάλα στην προσπάθειά του να πιάσει την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή της Νίκης ο Καραμαλίκης και η μπάλα φεύγει άουτ.

- 68': Αλλαγή για τη Νίκη Βόλου. Ο Παπαδόπουλος στη θέση του Ψιάνου.

- Φτάσαμε στο 70' και ο Απόλλων στο δεύτερο ημίχρονο έχει βελτιώσει την εικόνα του.

- 72': Αλλαγή για τη Νίκη Βόλου. Ο Παππάς στη θέση του Κυριάκου.

-  76': Αλλαγή παιχνιδιού από τον Κιάσσο, που από τα δεξιά είδε τον Καραμαλίκη στα αριστερά και μόνο στην περιοχή, ο επιθετικός του Απόλλωνα στόπαρε, αλλά το διαγώνιο σουτ που έπιασε ήταν απελπιστικά άστοχο.

-78': Καλή στιγμή για τη Νίκη Βόλου. Εκτέλεση φάουλ με τον Λαλίν στα αριστερά του ημικύκλιου, πέφτει στη δεξιά γωνία του και διώχνει εντυπωσιακά ο Γουμάγιας.

- 79': Γέμισμα του Παππά από τα δεξιά, κεφαλιά του Λαλίν, η μπάλα φεύγει παράλληλα, δεν προλαβαίνει ο Τζιώρας να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

- 81': Ο Φαρινόλα μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή της Νίκης Βόλου, πέρασε τον Παπαδόπουλο, που φαίνεται να τον κρατά από τη φανέλα. Ο επιθετικός του Απόλλωνα πέφτει. Υπάρχει παράβαση, οι Απολλωνιστές ζητούν (σωστά) πέναλτι, αλλά ο διαιτητής δεν δίνει τίποτα.

- 85': Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ντιαλό στη θέση του Τσεμπερίδη.

- 90'+5: Τεράστια ευκαιρία για τη Νίκη Βόλου. Φάουλ Κοντοδήμου από τα δεξιά, ο Γουμάγιας βγαίνει και χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του, ο Λαλίν επιχειρεί το ψαλιδάκι, Χατζής και Σαμαράς προσπαθούν, αλλά από πολύ κοντά δεν βρίσκουν την μπάλα όπως πρέπει για να τη στείλουν στα δίχτυα.

- Τελικό αποτέλεσμα Απόλλων Σμύρνης - Νίκη Βόλου 1-1.

- Ένταση μετά το τέλος, με το μεγαλομέτοχο του Απόλλωνα Σταμάτη Βελλή να μπαίνει στο κέντρο και σε έξαλλη κατάσταση να φωνάζει στο διαιτητή, τον κρατούν οι ψυχραιμότεροι... Αποδοκιμασίες και μπουκάλια κατά την είσοδο των διαιτητών στη φυσούνα.