24/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2016 - 19:14

Αστέρας της... τελευταίας στιγμής!

Η ομάδα της Τρίπολης νίκησε με 1-0 τη Βέροια σε ένα βροχερό, κάκιστο και επεισοδιακό ματς * «Χρυσός» σκόρερ ο Τσουκαλάς * Δύο αποβολές και εννέα κίτρινες κάρτες

Κι όμως μπήκε γκολ!

Το χειρότερο και πιο επεισοδιακό, μέχρι στιγμής, ματς της 1ης αγωνιστικής του Κυπέλλου Ελλάδας μεταξύ του Αστέρα Τρίπολης και της Βέροιας ανέδειξε νικητή.

Με γκολ του προερχόμενου από τον πάγκο Σταύρου Τσουκαλά στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο αρκαδικός σύλλογος επικράτησε 1-0 και άρχισε θετικά τις υποχρεώσεις του στον 5ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι δύο αποβολές (Μπέρτος και Μπαλάφας) και οι εννέα κίτρινες κάρτες φανερώνουν ότι τα νεύρα στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης του «Θ. Κολοκοτρώνης» ήταν πολλά.

Ο αγώνας διεξήχθη υπό δυνατή βροχόπτωση, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι και οι τρεις αλλαγές της Βέροιας (Βίτι, Άρτσε, Σισοκό) ήταν αναγκαστικές.

Βροχή και… κολλύριο

Η δυνατή βροχόπτωση αποτελεί μία καλή δικαιολογία για το κάκιστο θέαμα που προσέφεραν οι δύο αντίπαλοι στο πρώτο ημίχρονο.

Τα μάτια των λιγοστών θεατών, αναμφίβολα, θα πόνεσαν από το παιχνίδι κέντρου, τα αλλεπάλληλα λάθη και τις μετρημένες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος έδινε συχνά εντολή στους τρεις μεσοεπιθετικούς (Μάσα, Φαρίνια, Καλτσάς) να αλλάζουν πλευρές, σε μία προσπάθεια να «ξεκλειδώσει» την άμυνα της Βέροιας, ωστόσο με εξαίρεση ένα σουτ του Δημούτσου στο 42’ ο Αστέρας Τρίπολης δεν απείλησε καθόλου.

Γκολ σε… νεκρό χρόνο

Το γεγονός και μόνο ότι η πρώτη τελική προς την εστία καταγράφηκε στο 78ο λεπτό (σε φάουλ του Τσιλιανίδη που απέκρουσε ο Καντιμοίρης) τα λέει όλα, ενώ μέχρι τότε οι συνολικές τελικές ήταν 4-0.

Δευτερόλεπτα μετά την επίμαχη φάση, παίκτες των δύο ομάδων έχασαν την ψυχραιμία τους και αντάλλαξαν μερικά σπρωξίματα, με συνέπεια οι Μπέρτος και Μπαλάφας (σ.σ. είχε περάσει ως αλλαγή 11 λεπτά νωρίτερα και είχε δεχθεί κίτρινη στο 77’) να αποβληθούν με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στα αξιοσημείωτα, οι τρεις αναγκαστικές αλλαγές της Βέροιας (Βίτι, Άρτσε, Σισοκό) και, βέβαια, οι εννέα κίτρινες και οι δύο κόκκινες κάρτες του αγώνα.

Τελικά, αυτό το κάκιστο ματς έμελλε να αναδείξει νικητή, αφού μετά από γύρισμα του νεοεισελθόντος Κώτσιρα στο 90+5’, ένας ακόμη παίκτης που προερχόταν από τον πάγκο (Τσουκαλάς) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καντιμοίρη και χάρισε τους τρεις βαθμούς στον Αστέρα Τρίπολης.

Διαιτητής: Μήτσιος (Ηπείρου). Βοηθοί: Φραγκιαδάκης (Δωδεκανήσου), Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής).

Κίτρινες: 17’ Χαμντανί, 58’ Καλτσάς, 81’ Τσιλιανίδης, 90+2’ Γιαννούλης – 12’ Χαροντάκης, 77’ Μπαλάφας, 81’ Μαραγκός, 90+2’ Σισίνιο, 90+5’ Καντιμοίρης.

Κόκκινες: 81’ Μπέρτος - 81’ Μπαλάφας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Ιγκόρ, Ευαγγέλου, Μπέρτος, Γιαννούλης, Δημούτσος (58’ Τσιλιανίδης), Χαμντανί, Καλτσάς (83’ Κώτσιρας), Φαρίνια (59’ Τσουκαλάς), Μάσα, Ιωαννίδης.

ΒΕΡΟΙΑ (Θωμάς Γράφας): Καντιμοίρης, Βασιλαντωνόπουλος, Μεληκιώτης, Σισοκό (75’ Καλί), Ναβαλόφσκι, Ασίγκμπα, Άρτσε (67’ Μπαλάφας), Μαραγκός, Χαροντάκης, Βίτι (56’ Μαλόν), Σισίνιο.