29/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2016 - 17:12

Πέρασε από τις Σέρρες σαν σίφουνας

Βγάζοντας πολύ γρήγορες αντεπιθέσεις ο Κισσαμικός επιβλήθηκε του Πανσερραϊκού με 2-0, ενώ είχε και δύο δοκάρια * Εντυπωσιακός ο Κίκε, με δέκα οι γηπεδούχοι για ένα ημίχρονο

Τον σκότωσε στην κόντρα επίθεση... Ιδανική η πρεμιέρα του Κισσαμικού στη φετινή σεζόν, αφού κατάφερε να νικήσει 2-0 με σχετική άνεση τον Πανσερραϊκό εκτός έδρας το απόγευμα της Πέμπτης (27/10) στο πλαίσιο του Κυπέλλου.

Οι Κρητικοί έδειξαν έτοιμοι για το ξεκίνημα του πρωταθλήματος και έχοντας σε αρκετά καλή κατάσταση κάποιους παίκτες τους. Φυσικά ξεχώρισε ο Κίκε, ο οποίος ήταν όλα τα λεφτά. Ταχύτατος και διεισδυτικός, έκανε άνω-κάτω την άμυνα των γηπεδούχων.

Με αυτό τον τρόπο η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου πήρε το τρίποντο που την ανεβάζει πρώτη στον όμιλό της για το Κύπελλο λόγω της ισοπαλίας στο ματς της Νέας Σμύρνης, ενώ έδειξε ότι και φέτος θα είναι σφιχτή στα μετόπισθεν.

Όσο για τους Σερραίους, δεν τους πήγε τίποτα καλά στο ματς. Έπαιζαν για ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες, έχασαν έναν παίκτη από τραυματισμό και δεν κατάφεραν από νωρίς να μπουν στο κλίμα. Πολλά τα προβλήματα και μένει να φανεί εάν θα διορθωθούν μέχρι το πρώτο τους ματς πρωταθλήματος με τον Πανελευσινιακό.

Πολύ δυνατά από τα πρώτα λεπτά μπήκε ο Κισσαμικός, ο οποίος ήταν εμφανώς πιο επικίνδυνος. Μπορεί να άφησε την μπάλα στον Πανσερραϊκό και να έψαχνε τις αντεπιθέσεις, αλλά δημιουργούσε εύκολα ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.

Μόλις στο 10' άγγιξε το γκολ με τον κεραυνό του Τιάγκο, ο οποίος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.Αυτή ήταν η πρώτη... προειδοποίηση από τους φιλοξενούμενους που είχαν νέο δοκάρι στο 26' με δυνατό σουτ του Κίκε εκτός περιοχής.

Οι Σερραίοι δεν έδειχναν σημάδια αντίδρασης και αρκούνταν απλώς στο να κυκλοφορούν την μπάλα. Έτσι στο 30' η τρίτη ήταν και φαρμακερή για τους παίκτες του Μπαξεβάνου που έκαναν το 0-1 με εντυπωσιακό σόλο του Κίκε. Είναι χαρακτηριστικό ότι ξεκίνησε την κούρσα του πίσω από τη μεσαία γραμμή.

Τίποτα δεν πήγαινε καλά για τους γηπεδούχους και αυτό επιβεβαίωθηκε στα επόμενα λεπτά. Στο 38' ο Ρούτσης βγήκε με τραυματισμό και στο 45' ο Μαφουτά αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με δέκα. Έξι λεπτά νωρίτερα είχε δεχτεί την πρώτη κίτρινη ο Γάλλος που αντέδρασε απερίσκεπτα.

Λόγω του αριθμητικού μειονεκτήματος ο Πανσερραϊκός ήταν δύσκολο να σταθεί καλά στο δεύτερο ημίχρονο. Είχε μία καλή ευκαιρία στο 48' με τον Καψάλη, αλλά από τη στιγμή που δεν αιφνιδίασε εκεί, τα πάντα έγιναν πολύ δύσκολα. Εμφανίστηκε ελαφρώς βελτιωμένος, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να απειλήσει.

Κάθε φορά που τα «λιοντάρια» έδειχναν διατεθειμένα να ανεβούν λίγο στο γήπεδο μήπως και φτιάξουν κάποια φάση, ο Κισσαμικός έμοιαζε ικανός να τα τιμωρήσει. Ήταν εξαιρετικός στις αντεπιθέσεις και στο 55' έχασε μεγάλη ευκαιρία από άλλη μία εντυπωσιακή κούρσα του Κίκε.

Οι Κρητικοί σε γενικές γραμμές δεν δυσκολεύτηκαν. Έκλειναν καλά τους χώρους, σπάνια απειλούνταν, όπως στο 67' με τον Τσούτση, και τελικά στο 74' κλείδωσαν και το τρίποντο. Σκόρερ ο Θέος προ κενής εστίας ύστερα από γύρισμα του Κίκε.

Τα τελευταία λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Μπαξεβάνος ξεκούρασε και τους Μαρτίνεθ και Κίκε και παρόλα αυτά η ομάδα του έφτιαξε κάποιες ακόμη φάσεις κυρίως με τον Θέο. Άλλο γκολ, όμως, δεν είχαμε με το 0-2 να είναι το τελικό σκορ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπαργυρίου (Πιερίας), βοηθοί του οι Θεοδώρου (Πιερίας) και Ζέρβας (Πιερίας), ενώ τέταρτος ο Μηλιάδης (Μακεδονίας)

Κίτρινες: 39' Μαφουτά, 52' Τσουβαλτσίδης, 56' Βοσκόπουλος - 42' Μάντζης

Κόκκινη: 45' Μαφουτά

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Μέλκας, Τσουβαλτσίδης (67' Στέβιτς), Βοσκόπουλος, Καψάλης, Ιωαννίδης, Ρούτσης (38' λ. τρ. Τσιμίκας), Σιάκκας, Χατζηδημητρίου, Κάκκο (46' Κανούλας), Τσούτσης, Μαφουτά.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Παγώνης, Σταθάκης, Παντελάκης, Κουρέλλας, Σελινιωτάκης, Γκούμας, Τιάγκο Σίλβα (78' Μαρτίνεθ), Βλάχος (69' Θέος), Κίκε (77' Τσερκέζος), Μάντζης.