26/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 26 Οκτωβρίου 2016 - 19:18

Χαλαράαα ο ΠΑΟΚ

Οι Θεσσαλονικείς επιβλήθηκαν στο ρελαντί με 2-0 της ΑΕΛ * Εντυπωσιακοί για ένα ημίχρονο με τον Περέιρα να ξεχωρίζει

Ωραίος και πάνω απ' όλα ουσιαστικός... Έχασε ξανά ευκαιρίες ο ΠΑΟΚ, αλλά αυτή τη φορά κατάφερε να βρει δίχτυα και να πάρει μία άνετη νίκη το απόγευμα της Τετάρτης (26/10) κόντρα στην ΑΕΛ με 2-0.

Οι Θεσσαλονικείς λίγες μέρες μετά την ήττα στο ντέρμπι από τον Ολυμπιακό παρουσιάστηκαν σοβαροί και κατάφεραν να ξεκινήσουν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Κύπελλο, στο οποίο θα παίξουν ακόμα με Πανελευσινιακό και Τρίκαλα.

Επιβλητικό πρώτο ημίχρονο από την ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς, ο οποίος πρέπει να ικανοποιήθηκε με την εμφάνιση του Περέιρα. Εξαιρετικός ο Αργεντινός, αρκετά καλοί και οι Μπίσεσβαρ και Μυστακίδης. Κινητικός ο Κουλούρης, ενώ αρνητικός ήταν ο Τιάμ στο διάστημα που αγωνίστηκε.

Όσο για την ΑΕΛ, δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική για δεύτερο συνεχόμενο ματς. Είχε αρκετές αλλαγές από το παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά έβγαλε και πάλι πολλά προβλήματα. Στο πρώτο 45λεπτο έχασε εντελώς τον χώρο του κέντρου και δεχόταν συνεχώς επιθέσεις, ενώ στο δεύτερο είχε μεγάλο θέμα στη δημιουργία.

Ήταν κυρίαρχος...

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι έπαιζε από την αρχή ο ΠΑΟΚ, ο οποίος δημιουργούσε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο ορεξάτος Περέιρα, ο οποίος προκαλούσε συνεχώς προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΛ.

Στο 11' είχε δοκάρι με ωραίο πλασέ, ενώ ακολούθησαν άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Καβουσάκη να δείχνει καλά αντανακλαστικά. Στο 19' η μπάλα απομακρύνθηκε στη γραμμή από την κεφαλιά του Κουλούρη, ενώ η πίεση συνεχίστηκε με αμείωτο ρυθμό.

Φαινόταν ότι είναι θέμα χρόνου μέχρι να μπει το γκολ για τους γηπεδούχους και αυτό τελικά έγινε στο 28' με διπλή προσπάθεια του Μυστακίδη. Οι «βυσσινί» δεν κατάφεραν να ισορροπήσουν ούτε στα επόμενα λεπτά και στο 41' έγινε το 2-0 με τον Περέιρα.

Η ΑΕΛ έως εκείνη τη στιγμή δεν έδειχνε κανένα σημείο αντίδρασης. Είχε παραδοθεί ολοκληρωτικά έχοντας χάσει σχεδόν κάθε μάχη στον χώρο του κέντρου. Ωστόσο, στο 45'+2 θα μπορούσε να μπει και πάλι στο ματς, εάν ο Μαρουκάκης δεν σημάδευε με κεφαλιά την εξωτερική πλευρά της δεξιάς δοκού.

Το πήγε στο ρελαντί

Όσο εντυπωσιακός ήταν στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, τόσο νωχελικός παρουσιάστηκε στο δεύτερο. Ως έναν βαθμό αυτό είναι λογικό, αφού είχε πετύχει τον στόχο του. Είχε πάρει, δηλαδή, ξεκάθαρο προβάδισμα και αυτό που έπρεπε να κάνει ήταν απλώς να το διατηρήσει.

Σταδιακά οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και έδωσαν έτσι τη δυνατότητα στην ΑΕΛ να κυκλοφορήσει την μπάλα και να πιστέψει ότι μπορεί να κάνει κάτι. Ήταν, όμως, κακοί οι Θεσσαλοί και δεν είχαν τρόπο να απειλήσουν. Έφταναν έως την περιοχή, αλλά τους έλειπε η τελική προσπάθεια.

Ο Αναστασιάδης βλέποντας το πρόβλημα που είχε η ομάδα του έβαλε τον Ουρτάδο, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε την απάντηση. Έκλεισε καλά τους χώρους όσες φορές χρειάστηκε, έδωσε την μπάλα στην ΑΕΛ και περίμενε. Έτσι ο Μπρκιτς δεν χρειάστηκε να επέμβει σε καμία φάση.

Οι γηπεδούχοι είχαν και δύο καλές στιγμές με τον Τιάμ και στα τελευταία λεπτά περίμεναν απλώς το σφύριγμα της λήξης. Οι Θεσσαλοί πάλεψαν για το γκολ, αλλά δεν δημιούργησαν καν κάποια ευκαιρία με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την τρίτη τους ήττα στη σειρά σε όλες τις διοργανώσεις.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φωτιάδης (Σερρών), βοηθοί του οι Κωτούλας (Σερρών) και Βασιλόπουλος (Έβρου), ενώ τέταρτος ο Μιχαηλίδης (Βοιωτίας).

Κίτρινες: 31' Βαρέλα, 36' Αναστασόπουλος

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Μπρκιτς, Κρέσπο, Μαλεζάς, Κίτσιου, Γιαννούλης (74' Κοροβέσης), Κάνιας (62' Τσίμιροτ), Χαρίσης, Μπίσεσβαρ, Μυστακίδης (59' Τιάμ), Περέιρα, Κουλούρης.

ΑΕΛ (Άγγελος Αναστασιάδης): Καβουσάκης, Μονιάκης, Ποτουρίδης, Γιοβάνοβιτς, Ναβάρο, Σουλιώτης, Λαμπρόπουλος, Αναστασόπουλος (67' Αναστασόπουλος), Κουτσιανικούλης (46' Αβραάμ), Βαρέλα (60' Ντέλετιτς), Μαρουκάκης.