28/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τρίτη 25 Οκτωβρίου 2016 - 21:31

Ντόρτια με γκρίνια στην ΑΕΚ

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησαν κόντρα στην Κέρκυρα οι «κιτρινόμαυροι», οι οποίοι κέρδισαν με 4-0 ξεσπώντας προς το τέλος * Τα άκουσε ο Μπάγεβιτς * Σοβαρά λάθη ο Κιοτζένης

Πρώτη με καρέ... Την παρθενική του νίκη στον πάγκο της ΑΕΚ πανηγύρισε το βράδυ της Τρίτης (25/10) ο Ζοζέ Μοράις, ο οποίος είδε την ομάδα του να κερδίζει με 4-0 την Κέρκυρα και να ξεκινά έτσι με το δεξί της υποχρεώσεις της στο Κύπελλο.

Η Ένωση δεν συνάντησε επί της ουσίας κανένα πρόβλημα κόντρα στους Φαίακες, οι οποίοι δεν στάθηκαν ικανοποί να της βάλουν δύσκολα. Ούτε αντεπιθέσεις έβγαζαν ούτε περιοχή μπορούσαν να πατήσουν και έτσι ο Μπάρκας χρειάστηκε μόλις μία φορά και σε αυτή αντέδρασε πολύ καλά.

Η εμφάνιση της ΑΕΚ δεν ήταν εντυπωσιακή, αλλά προς το φινάλε του αγώνα διασκέδασε τις εντυπώσεις πετυχαίνοντας τρία γκολ τα οποία θα της τονώσουν την ψυχολογία και κυρίως των παικτών που τα έβαλαν, αφού τόσο ο Χριστοδουλόπουλος όσο και ο Πέκχαρτ τα είχαν ανάγκη.

Κάπως έτσι σταμάτησε και η γκρίνια που υπήρχε στις κερκίδες. Το κλίμα στους «κιτρινόμαυρους» δεν είναι καλό σε σχέση με τον κόσμο και αυτό φάνηκε. Ακούστηκαν αρκετά συνθήματα κατά του Ντούσαν Μπάγεβιτς, ενώ αποδοκιμάστηκε η ΑΕΚ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Για την Κέρκυρα δεν μπορεί να πει κανείς πολλά. Στο τέλος το παράτησε, ενώ συνολικά δεν ήταν ανταγωνιστική. Περισσότερο αξίζει να σχολιάσει κανείς την απόδοση του Κιοντζένη, ο οποίος πραγματικά τα είχε χαμένα. Κάκιστη διαιτησία με πάρα πολλά λάθη. Δύο πέναλτι δεν δόθηκαν στην ΑΕΚ και ένα εξόφθαλμο φάουλ σε καλή θέση για τους φιλοξενούμενους.

Φορτσάτη στο ξεκίνημα

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο ματς η ΑΕΚ, η οποία μόλις στο 7' έκανε το 1-0 και έδιωξε το όποιο άγχος είχε. Ο Γκάλο έκανε ένα δυνατό σουτ και κατάφερε να νικήσει τον Αραμπατζή. Έτσι τα όποια σχέδια είχαν οι φιλοξενούμενοι ανατράπηκαν, καθώς θα έπρεπε να ανοιχτούν στη συνέχεια.

Η Ένωση συνέχισε με άνεση να κάνει το παιχνίδι της στα επόμενα λεπτά, αλλά και έφτασε σε κάποιες τελικές χωρίς να έχει πραγματική ευκαιρία κόντρα σε μία ομάδα που εξακολουθούσε να την περιμένει. Οι Φαίακες προσπαθούσαν να μην αφήνουν χώρους.

Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» ήταν πολύ καλοί στις στημένες φάσεις και με μία εξ αυτών λίγο έλειψε να πετύχουν και δεύτερο γκολ. Στο 26' ο Λαμπρόπουλος είχε δοκάρι με κεφαλιά, ενώ στη συνέχεια της φάσης ανατράπηκε από τον Γεωργίου με τον Κιοτζένη να μη συγκινείται.

Από εκεί και πέρα, η Κέκρυρα άρχισε σταδιακά να ισορροπεί. Προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα, έβγαλε από τα καρέ της την ΑΕΚ και είχε και κάποιες καλά οργανωμένες επιθέσεις. Μεγαλύτερη στιγμή της ήταν ένα καλό σουτ του Γεωργίου, το οποίο έβγαλε ο Μπάρκας.

Ξέσπασε προς το τέλος

Σοβαρή ήταν η ΑΕΚ στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου και... έκοψε τις διαθέσεις της Κέρκυρας να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 48', μάλιστα, ο Κιοτζένης δεν έδωσε κακώς πέναλτι σε τράβηγμα του Νίκιτς στον Λαμπρόπουλο. Το 1-0 έτσι έμεινε για αρκετά λεπτά και κάπου άρχισαν να αγχώνονται οι γηπεδούχοι.

Η Κέρκυρα, όμως, δεν μπορούσε να το εκμεταλλευτεί αυτό. Δεν έκανε ούτε μία φάση προκειμένου να δημιουργήσει ανασφάλεια στους «κιτρινόμαυρους» και συνέχισε να βρίσκεται σε παθητικό ρόλο. Περίμενε για να χτυπήσει σε κάποια αντεπίθεση, αλλά η ΑΕΚ δεν της έδινε δικαιώματα.

Με τον Μάνταλο να ανεβάζει ταχύτητα περίπου δέκα λεπτά μετά την είσοδό του ανέβηκε και όλη η ΑΕΚ και έτσι προς το τέλος είχαμε ένα ξέσπασμα. Στο 78' ο Χριστοδουλόπουλος έκανε το 2-0, ενώ δύο λεπτά μετά ο Πέκχαρτ από πολύ ωραία προσπάθεια του αρχηγού της Ένωσης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Ο Μάνταλος στο 83' φάνηκε να τραυματίζεται και άπαντες στο ΟΑΚΑ αγχώθηκαν, αλλά τελικά συνέχισε κανονικά. Οι Φαίακες πέταξαν λευκή πετσέτα, απογοητεύτηκαν εντελώς και στο 90' δέχτηκαν ένα ακόμη γκολ με τον Αραβίδη να βγάζει τη σέντρα και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα έχοντας βρει προηγουμένως στον Ντιόγκο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κιοτζένης (Ξάνθης), βοηθοί του οι Αναστόπουλος (Αρκαδίας) και Φωτόπουλος (Αθηνών), ενώ τέταρτος ο Μουρτζάκης (Ηρακλείου).

Κίτρινες: 25' Ανδρεόπουλος, 63' Ντιόγκο, 72' Αντιλέχου, 90'+2

AEK (Ζοζέ Μοράις): Μπάρκας, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίας, Σιμόες (55' Γιόχανσον), Γαλανόπουλος, Πλατέλλας, Χριστοδουλόπουλος (86' Ζόριτς), Αραβίδης, Πέκχαρτ.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Αραμπατζής, Γκόμες, Αντιλέχου, Γρομητσάρης, Ντιόγκο, Ανδρεόπουλος, Ναζίμ (46' Νίκιτς), Γεωργίου, Ντουαλά (68' Σπίνουλας), Αρναρέλλης, Παμλίδης (70' Γεωργακόπουλος.