29/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τρίτη 25 Οκτωβρίου 2016 - 17:01

Αυτός είναι ο Άρης!

Με τρόπο και χωρίς κόπο η ομάδα της Θεσσαλονίκης * Φάνηκε η διαφορά ποιότητας με τον Αιγινιακό (3-0 στο Δημοτικό Στάδιο της Βέροιας)

Χωρίς να θέλξει με την απόδοσή του, ο Άρης επιβλήθηκε 3-0 του Αιγινιακού την Τρίτη (25/10) στο Δημοτικό Στάδιο της Βέροιας και άρχισε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στον 5ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Λούκα Μιλούνοβιτς, ο οποίος έκανε την ασίστ για το πρώτο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και έβαλε τα άλλα δύο στο δεύτερο, προτού αντικατασταθεί και καταχειροκροτηθεί.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, πάντως, απειλήθηκε σε ουκ ολίγες περιπτώσεις στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό είναι ένα ζήτημα που θα πρέπει να απασχολήσει τον Νίκο Αναστόπουλο.

Ευτυχώς είχε γκολ…

Το πρώτο ημίχρονο επεφύλασσε ελάχιστες συγκινήσεις, αφού ο Αιγινιακός ήταν καλά στημένος στα μετόπισθεν και ο Άρης δεν κατάφερε να πατήσει αρκετές φορές με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή.

Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν διάθεση να πιέσουν ψηλά σε ένα σεβαστό διάστημα, όμως δεν έκλεψαν την μπάλα στο 19ο λεπτό και το πλήρωσαν ακριβά.

Έπειτα από πολλές εναλλαγές και ιδανική κυκλοφορία από αριστερά, ο Μιλούνοβιτς βρήκε τον Αντώνη Καπνίδη και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Θανάση Τόλιου.

Αξίζει να σημειωθεί πως παρά το γεγονός ότι κατέγραψε 63% κατοχή, ο Άρης υπέπεσε σε τρία περισσότερα φάουλ από τον Αιγινιακό (10-7).

«Καθάρισε» ο Μιλούνοβιτς

Δυνατά επέστρεψε από τα αποδυτήρια η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη, η οποία ισοφάρισε γρήγορα τις τελικές, όχι όμως και το σκορ, αφού ο Σωκράτης Διούδης δήλωσε «παρών» όποτε χρειάστηκε.

Ο Γρηγόρης Κυζιρίδης πέρασε στη θέση του Ενέα Γκατζολάρι, προκειμένου να απελευθερωθεί ο Νίκος Ζούρκος, ο οποίος ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης του Αιγινιακού.

Ο Αναστόπουλος, από την πλευρά του, έριξε στη μάχη τον Κενάν Μπαργκάν αντί του Μάρκου Ντούνη και δικαιώθηκε, καθώς στο 71’ έκανε ένα ωραίο σπριντ από αριστερά, σέντραρε και έδωσε έτοιμο γκολ στον αμαρκάριστο Μιλούνοβιτς.

Στο μεταξύ, ο Αμανατίδης υποχρεώθηκε να αντικαταστήσει τον τραυματία Βασίλη Φασίδη και να περάσει στη θέση του τον Μπόγκνταν Ρανγκέλοφ, ενώ ο Αναστόπουλος έβαλε τον Χάρη Παυλίδη αντί του Βασίλη Ρόβα.

Ο Ζούρκος απώλεσε καλές ευκαιρίες στο 73’ και το 80’, εν αντιθέσει με τον Μιλούνοβιτς που εκμεταλλεύθηκε ένα κόρνερ του Ανδρέα Τάτου από δεξιά για να γράψει το τελικό αποτέλεσμα στο 83ο λεπτό.

Διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων). Βοηθοί: Τζανής (Τρικάλων), Τίκας (Καρδίτσας).

Κίτρινες: 33’ Ζγκούρι – 79’ Μιλούνοβιτς.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Περικλής Αμανατίδης): Τόλιος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Ζγκούρι (81’ Ποσίνκοβιτς), Γκατζολάρι (61’ Κυζιρίδης), Παπουτσογιαννόπουλος, Ζούρκος, Πασαλίδης, Γκούρτσας, Φασίδης (65’ Ρανγκέλοφ), Πατράλης.

ΑΡΗΣ (Νίκος Αναστόπουλος): Διούδης, Καράμπελας, Τζανακάκης, Ιντζίδης, Ραούλ Μπράβο, Ρόβας (74’ Παυλίδης), Ανάκογλου, Τάτος, Ντούνης (63’ Μπαργκάν), Μιλούνοβιτς (84’ Αντρέου), Καπνίδης.