29/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016 - 18:03

Η Κέρκυρα βύθισε τον Αστέρα Τρίπολης

Οι «Φαίακες» επικράτησαν 2-0 της αρκαδικής ομάδας στο ΕΑΚ

Τη δεύτερη φετινή νίκη της στη Σούπερ Λίγκα πανηγύρισε το Σάββατο (22/10) η Κέρκυρα, η οποία επικράτησε 2-0 του Αστέρα Τρίπολης στο ΕΑΚ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου κατοικεί στην προτελευταία θέση του πίνακα με μόλις μία νίκη σε έξι αγώνες και αν συνεχίσει αυτές τις εμφανίσεις, τότε είναι πολύ πιθανόν να μπει σε περιπέτειες.

Η Κέρκυρα εκμεταλλεύθηκε το εξαιρετικό της ημίωρο, στο οποίο σημείωσε δύο γκολ και είχε ένα δοκάρι, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έκανε πολύ καλή διαχείριση.

«Ζορμπάς έδινε, Τουράμ έβαζε», θα μπορούσε να ήταν ο εναλλακτικός τίτλος του θέματος, καθώς από συνεργασίες τους, οι «Φαίακες» πήραν τη νίκη.

Τελείωσε στο 28’

Έπειτα από ένα δεκάλεπτο με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και τρεις κίτρινες κάρτες, η Κέρκυρα πήρε τα ηνία του αγώνα και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Με τη συμπλήρωση 16 λεπτών, ο Ζορμπάς έβγαλε σέντρα και ο Τουράμ με κοντινό πλασέ από το ύψος του πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Ιονίου.

Ο Ζορμπάς δεν κατάφερε να μετατραπεί από δημιουργός σε σκόρερ, καθώς στο 25’ η σέντρα-σουτ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά τρία λεπτά αργότερα, ξανάγινε εμπνευστής, ενώ ο Τουράμ διπλασίασε τα γκολ του από θέση τετ α τετ.

Εν συνεχεία, ο Αστέρας Τρίπολης πήρε κάποια μέτρα, ωστόσο δεν κατάφερε να μεταφέρει ιδιαίτερο άγχος προς τα καρέ του Κουτζαβασίλη.

Δεν έφτανε ο Φερνάντες

Ο Νίκο Φερνάντες ήταν ο μοναδικός παίκτης των φιλοξενούμενων που προσπαθούσε να δημιουργήσει, ωστόσο δεν ήταν αρκετός.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος έβαλε Δημούτσο και Στανισάβλιεβιτς σε μία προσπάθεια να μεταμορφώσει τη μεσοεπιθετική γραμμή της ομάδας του, αλλά…

Ο τραυματισμός του Ζορμπά στο 65’ δεν επηρέασε την ψυχολογία των γηπεδούχων, οι οποίοι μάλιστα θα μπορούσαν να βάλουν το κερασάκι στην τούρτα στις καθυστερήσεις.

Ο Επστάιν έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Τουράμ έχασε διπλή ευκαιρία για να πετύχει χατ τρικ.

Διαιτητής: Φωτιάδης (Σερρών). Βοηθοί: Σίπκας (Πέλλας), Γκαβέρας (Αχαΐας).

Κίτρινες: 10’ Νίκιτς - 4’ Γιαννούλης, 8’ Φερνάντες, 61’ Στανισάβλιεβιτς, 71’ Ίγκορ, 85’ Μπέρτος.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Κόντος, Ζαραδούκας, Ιωάννου, Σπίνουλας, Νίκιτς (82’ Γρομητσάρης), Ανδρεόπουλος (70’ Ναζίμ), Σιόντης, Επστάιν, Ζορμπάς (65’ Ντουάλ), Τουράμ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Κοζίτσκι, Σεφίλ (74’ Μάσα), Τσουκαλάς, Μπέρτος, Γιαννούλης, Ίγκορ, Χαμντανί (60’ Δημούτσος), Καλτσάς (60’ Στανισάβλιεβιτς), Νίκο Φερνάντες, Τσιλιανίδης, Ιωαννίδης.