28/03/2024
Europa League | Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2016 - 22:05

Όταν μιλάει ο αρχηγός!

Ο ΠΑΟΚ με δύο γκολ του Αθανασιάδη πέρασε από το Λίμπερετς (2-1) με ανατροπή και έκανε από νωρίς βήμα πρόκρισης * Δεν ήταν καλός στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ του χαμογέλασε η τύχη στο δοκάρι της Σλόβαν

Με την υπογραφή του Αθανασιάδη... Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, έχοντας δει τον Κουλούρη να ξεκινά βασικός στα δύο προηγούμενα ματς, φρόντισε να υπενθυμίσει το βράδυ της Πέμπτης (29/9) πως παραμένει πολύ σημαντικός για την ομάδα του χαρίζοντάς της το διπλό στο Λίμπερετς.

Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν με 2-1 τη Σλόβαν και έκαναν με αυτό τον τρόπο σημαντικό βήμα πρόκρισης για την επόμενη φάση από πολύ νωρίς, δεδομένου ότι οι Τσέχοι θεωρούνται η τρίτη πιο δυνατή ομάδα του ομίλου.

Η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς δεν ενθουσίασε με την εικόνα της, είχε ένα προβληματικό δεύτερο ημίχρονο στη μεγαλύτερη διάρκειά του, αλλά ήταν σοβαρή και επιβεβαίωσε για άλλη μία φορά πως στο Γιουρόπα Λιγκ έχει μάθει πώς να παίρνει αποτελέσματα κόντρα σε τέτοιου βεληνεκούς αντιπάλους.

Πολυτιμότερος του ματς ο Αθανασιάδης, πολύ καλός ο Ροντρίγκες, αν και με τη φάση στο φινάλε έδειξε ξανά πως έχει πρόβλημα στα τελειώματα, ενώ σταθερός ήταν ο Γλύκος. Είχαν προβλήματα όλοι στην άμυνα πλην του Μάτος, κακό παιχνίδι από τον Κάμπος.

Ο Ίβιτς θα μπορούσε να έχει πληρώσει την επιλογή του να κάτσει αρκετά πίσω στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το αποτέλεσμα τον δικαίωσε. Είχε και την τύχη με το μέρος του και έτσι ο «Δικέφαλος του Βορρά» φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου του μαζί με τη Φιορεντίνα.

Αντέδρασε στο αρχικό σοκ

Με το χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το ματς για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος στην πρώτη επίθεση του ματς δέχτηκε γκολ! Δεν είχε συμπληρωθεί ούτε ένα λεπτό, όταν παραβιάστηκε η εστία του Γλύκου με τον Κομλιτσένκο να κάνει αμαρκάριστος το πλασέ. Η μπάλα χάθηκε στο κέντρο και αυτός ήταν ο λόγος που όλη η άμυνα των «ασπρόμαυρων» βρέθηκε σε ανισορροπία.

Ωστόσο, το θετικό ήταν πως χρειάστηκαν μόλις λίγα λεπτά προκειμένου να ξεπεράσει το σοκ ο «Δικέφαλος του Βορρά» και σε αυτό καθοριστική ήταν η γρήγορη ισοφάριση. Ο Ροντρίγκες στο 9' κέρδισε πέναλτι στην αντεπίθεση και ο Αθανασιάδης ένα λεπτό μετά έκανε το 1-1. Η ψυχολογία των φιλοξενούμενων ανέβηκε και όλη η εικόνα του ΠΑΟΚ βελτιώθηκε.

Οι Θεσσαλονικείς στα επόμενα λεπτά επέβαλαν το ρυθμό τους, πήραν μέτρα στο γήπεδο και κυκλοφόρησαν την μπάλα. Ωστόσο, είχαν μόνο μία καλή στιγμή με τον Ροντρίγκες. Κατά τα άλλα δυσκολεύονταν να απειλήσουν, ενώ σε αυτό έπαιξε ρόλο και κάποιες κακές τελικές επιλογές που έκαναν.

Λίγο πριν από το μισάωρο η Σλόβαν Λίμπερετς κατάφερε να ισορροπήσει και σταδιακά να ανεβεί. Ούτε εκείνη, όμως, ήταν σε θέση να δημιουργήσει προβλήματα. Είναι χαρακτηριστικό πως έως την ανάπαυλα οι καλύτερες στιγμές ήταν μία κεφαλιά του Τζαβέλλα από κόρνερ και μία προβολή του Αθανασιάδη.

Δεν ήταν καλός, αλλά καθάρισε ο αρχηγός

Προβληματικό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Η Σλόβαν Λίμπερετς μπήκε δυνατά θέλοντας με αυτό τον τρόπο να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να ξαναπάρει το προβάδισμα και έτσι πίεσε. Ωστόσο, ουσιαστική δεν ήταν. Δεν πατούσε περιοχή, δεν είχε φαντασία στο παιχνίδι της και έτσι δεν δημιουργούσε ρήγματα.

Το πρόβλημα για τους «ασπρόμαυρους» ήταν η λειτουργία τους στο χώρο του κέντρου. Έχαναν εύκολα την μπάλα, δεν μπορούσαν να παγώσουν το ρυθμό και το αποτέλεσμα ήταν να μην περνούν εύκολα τη σέντρα δίνοντας την ευκαιρία για νέες επιθέσεις στους γηπεδούχους. Ο Ίβιτς το είδε αυτό και έβαλε τον Μυστακίδη, ο οποίος και περισσότερο μάρκαρε από τον Κάμπος και πιο δραστήριος ήταν.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, ο ΠΑΟΚ έπαιζε ολοένα και περισσότερο με τη φωτιά. Επέλεξε να δώσει χώρο στη Σλόβαν και να την αφήσει να κάνει το παιχνίδι της εκτιμώντας ότι έτσι θα έβρισκε χώρο για αντεπιθέσεις. Ωστόσο, αρχικά το πλάνο φάνηκε να μη λειτουργεί με τους Τσέχους να είναι καλύτεροι και να αγγίζουν το γκολ στο 76' με το δοκάρι του Κομλιτσένκο.

Ο ΠΑΟΚ δεν έδειχνε ικανός να απειλήσει πέραν κάποιων σουτ του Μυστακίδη, όμως στη μία φάση που του δόθηκε έκανε την ανατροπή με εντυπωσιακή κεφαλιά του Αθανασιάδη στο 82'. Ο Ίβιτς λίγο μετά έβαλε στη θέση του αρχηγού τον Κρέσπο για να κρατήσει και τα κατάφερε. Οι Τσέχοι έχασαν τη μοναδική τους καλή στιγμή στο 89', ενώ στο 90'+3 ο Ροντρίγκες δεν μπόρεσε σε κενή εστία να πετύχει ένα ακόμη γκολ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μπάλας Μπούζας (Ουγγαρία), βοηθοί του οι Ζολτ Βάργκα (Ουγγαρία) και Τόμας Μπόγκναρ (Ουγγαρία), ενώ τέταρτος ο Ζολτ Σπίσιακ (Ουγγαρία).

Κίτρινες: 72' Μπάροσακ - 13' Λέοβατς, 21' Βαρέλα, 71' Κάνιας.

ΣΛΟΒΑΝ ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ (Γίντριχ Τρπισόφσκι): Ντουμπράβκα, Μπρέιτε, Τσούφαλ, Σίκορα, Φόλπρεχτ (73' Καραφιάτ), Χόβορκα, Κομλιτσένκο, Βουχ, Μπαρτλ (46' Εκπάι), Μπαρτοσάκ (79' Μπάρος), Λάτκα.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Βαρέλα, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Μάτος, Κάνιας, Σακχόφ (73' Τιάμ), Τσίμιροτ, Ροντρίγκες, Κάμπος (59' Μυστακίδης), Αθανασιάδης (86' Κρέσπο).