07/05/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 19 Σεπτεμβρίου 2016 - 21:35

Επιτέλους νίκησε στην Τρίπολη... (video)

Ο ΠΑΟΚ, έπειτα από πέντε σερί ήττες στην έδρα του Αστέρα, έκαμψε την αντίστασή του με 2-1 * Σκόρερ και των δύο «ασπρόμαυρων» τερμάτων ο Κουλούρης * Με δέκα οι γηπεδούχοι για ένα ημίχρονο

Κάποτε ο ΠΑΟΚ αποτελούσε «πελάτη» του Απόλλωνα στη Ριζούπολη, ενώ το ίδιο ίσχυε και με τον Αστέρα στην Τρίπολη τα τελευταία χρόνια. Ωστόσο, το βράδυ της Δευτέρας (19/9) οι Θεσσαλονικείς έφυγαν αλώβητοι από την Αρκαδία βάζοντας τέλος σε ένα εφιαλτικό σερί πέντε ηττών στο συγκεκριμένο γήπεδο.

Ο Βλάνταν Ίβιτς και οι παίκτες του ήξεραν ότι το διπλό είναι μονόδρομος για να μην ξεφύγουν από νωρίς οι άλλοι διεκδικητές του τίτλου (δεδομένου ότι ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με -3) και κατάφεραν να πάρουν αυτό που ήθελαν βγάζοντας αποφασιστικότητα, σοβαρότητα και δείχνοντας χαρακτήρα.

Ο Σέρβος τεχνικός ρίσκαρε με την επιλογή του Κουλούρη αντί του Αθανασιάδη και δικαιώθηκε στο έπακρο, αφού ο νεαρός ήταν ο σκόρερ και των δύο τερμάτων της ομάδας του. Στις δύο φάσεις είχε συμμετοχή ο Ροντρίγκες, ο οποίος είχε και ένα δοκάρι και ήταν φυσικά στους διακριθέντες. Λάθος ξανά από τον Βαρέλα, ο οποίος μετά την γκέλα της πρεμιέρας υπέπεσε σε πέναλτι αυτή τη φορά.

Όσο για τους «κιτρινομπλέ», παραμένουν χωρίς βαθμό μετά από δύο αγωνιστικές. Αυτή τη φορά δεν γίνεται να κριθούν τόσο αυστηρά γιατί έπαιξαν με δέκα για ένα ολόκληρο ημίχρονο. Ωστόσο, έδειξαν ξανά τρανταχτές αδυναμίες. Μπέρτος και Γιαννούλης ήταν και πάλι κακοί, με τον πρώτο να αποβάλλεται, ενώ ούτε ο Σελίφ έδειξε σταθερός. Πολύ λίγα πράγματα για δεύτερο σερί ματς από τον Τσιλιανίδη, ο οποίος έγινε ξανά πρώτη αλλαγή, προσπάθησαν Τσουκαλάς και Ιωαννίδης.

Τον τελείωσε σε ένα δίλεπτο

Δυνατά μπήκε στο ματς ο ΠΑΟΚ, ο οποίος από πολύ νωρίς κέρδισε διαδοχικά κόρνερ και προσπάθησε να πιέσει. Οι διακοπές δεν ήταν λίγες, πάντως, με την ένταση να είναι μεγάλη ανάμεσα σε κάποιους παίκτες και τους Τζαβέλλα και Μπέρτο να πρωταγωνιστούν σε αρκετές μονομαχίες στα στημένα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εμφανές πως πατούσε καλύτερα και το απέδειξε και με ένα εκρηκτικό δίλεπτο. Στο 22' ο Ιγκλέσιας έκανε λάθος στην προσπάθειά του να διώξει, ο Κοσίτσκι απέκρουσε σουτ του Ροντρίγκες και ο Κουλούρης από κοντά έκανε το 0-1, ενώ δύο λεπτά μετά ο Ροντρίγκες βρήκε τον νεαρό φορ και εκείνος με υποδειγματικό τελείωμα πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ.

Η άμυνα των Αρκάδων είχε πολλά προβλήματα και τα κυριότερα ήταν τα άκρα της. Ο Γιαννούλης και ο Μπέρτος δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τους αντιπάλους τους, με τον Ροντρίγκες ειδικά να περνά σαν σταματημένο τον δεύτερο σε κάθε φάση που έβρισκε λίγο χώρο.

Οι «κιτρινομπλέ» επιχείρησαν να αντιδράσουν και με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα πήραν μέτρα στο γήπεδο, ενώ έχασαν και μεγάλη ευκαιρία με τον Τσουκαλά στο 32', όταν ο Σακχόφ έδιωξε στη γραμμή. Οι Θεσσαλονικείς κατάφερναν να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους και στο 45' πήραν ανάσα βλέποντας τον Μπέρτο να αποβάλλεται σωστά με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Κρέσπο. Να σημειωθεί ότι ο Αρετόπουλος αρχικά έχασε τη φάση και υπέδειξε την παράβαση κατόπιν συνεννόησης με το βοηθό, κάτι που έδωσε πάτημα στους γηπεδούχους για να διαμαρτυρηθούν.

Το έκανε δύσκολο και αγχώθηκε χωρίς λόγο...

Πιο χαλαρά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ εκτιμώντας πως θα πρέπει απλώς να διαχειριστεί και το υπέρ του αποτέλεσμα. Οι παίκτες του προσπαθούσαν απλώς να κυκλοφορούν την μπάλα και δεν έψαχναν τρόπο για να πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή.

Ωστόσο, δεν πήγαν όλα όπως τα περίμενε, αφού στο 61' από μία στημένη φάση ο Ιγκλέσιας κέρδισε πέναλτι και ένα λεπτό μετά ο Ιωαννίδης αναλαμβάνοντας την εκτέλεση έκανε το 1-2. Το συγκεκριμένο τέρμα ανέβασε την ψυχολογία των γηπεδούχων, οι οποίοι για λίγα λεπτά κυριάρχησαν.

Μετά το 70' ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το ματς και λίγο έλειψε να πετύχει ένα ακόμη γκολ με βολίδα του Ροντρίγκες στο 77'. Στα επόμενα λεπτά έβγαλε και άλλες τελικές και στο 83' είχε άλλη μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Κοσίτσκι να βγάζει σουτ του Κίτσιου. Ο Αστέρας δεν μπορούσε να ακολουθήσει λόγω του αριθμητικού μειονεκτήματος.

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά. Ο ρυθμός έπεσε, οι «ασπρόμαυροι» είχαν πάει το ματς εκεί που ήθελαν και απλώς συντηρούσαν το υπέρ τους προβάδισμα. Ο Αστέρας δεν κατάφερε να βγάλει ούτε μία φάση και κάπως έτσι γνώρισε τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμα ματς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αρετόπουλος (Τρικάλων), βοηθοί του οι Βερρής (Λέσβου) και Κουρέντας (Τρικάλων), ενώ τέταρτος ήταν ο Τίκας (Καρδίτσας).

Κίτρινες: 9' Μπέρτος - 9' Τζαβέλλας, 29' Κρέσπο, 62' Βαρέλα, 73' Ροντρίγκες, 90' Μυστακίδης.

Κόκκινη: 45' Μπέρτος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μάκης Χάβος): Κοσίτσκι, Μπέρτος, Κουρμπέλης, Σελίφ, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας (83' Χαμντανί), Τσουκαλάς, Τσιλιανίδης (46' Ιγκόρ), Καλτσάς, Φαρίνια (72' Μάσα), Ιωαννίδης.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Τζαβέλλας, Κρέσπο (46' λ.τρ. Κίτσιου), Κάνιας, Σακχόφ, Μπίσεσβαρ (87' Περέιρα), Κάμπος, Ροντρίγκες (77' Μυστακίδης), Κουλούρης.