18/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου 2016 - 17:58

Μπλόκο στον ΟΦΗ από Αχαρναϊκό

Οι Μενιδιάτες έκλεισαν τους χώρους και πήραν το 0-0 από τους ανώτερους Κρητικούς * Ελάχιστες συνολικά οι φάσεις, όλες σχεδόν για τους γηπεδούχους

Δεν αρκεί να είσαι καλύτερος, δεν πρέπει μόνο να έχεις την υπεροχή, χρειάζεται και η ουσία... Αυτό φάνηκε στο παιχνίδι του ΟΦΗ με τον Αχαρναϊκό την Τετάρτη (14/9), στο οποίο οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, προσπαθούσαν συνεχώς να φτάσουν στο γκολ, αλλά δεν τα κατάφεραν και έτσι μπήκαν σε περιπέτειες όσον αφορά την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου, με τη ρεβάνς να είναι πάντως στην ουδέτερη Νέα Σμύρνη.

Το ματς γενικά έμοιαζε με φιλικό προετοιμασίας, με εξαίρεση κάποια δυνατά μαρκαρίσματα, και αυτό γιατί δεν υπήρχε ρυθμός και φάσεις. Ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι και για τους δύο και αυτό φάνηκε από την απόδοσή τους.

Δύσκολα μπορούν να ξεχωρίσουν παίκτες. Ο Βουό πάλεψε αρκετά, Χαντί και Μιλοσάβλιεφ ήταν κινητικοί για τους Κρητικούς, ενώ έδειξαν πολύ λίγα πράγματα οι Όγκμποε και Αντουκόρ. Δεν πιέστηκαν καθόλου οι αμυντικοί.

Όσο για τους Μενιδιάτες, οι οποίοι ήταν καλά στημένοι και έδειξαν από νωρίς πως θα παίξουν για να μη χάσουν, ο Αποστολίδης ήταν σταθερός, όταν χρειάστηκε, ενώ καλά πήγαν και οι αμυντικοί του. Μεσοεπιθετικά ο μόνος που προσπάθησε να κάνει κάτι σε 2-3 περιπτώσεις ήταν ο Ματσούκας.

Με δυσκολίες έβρισκε κανείς τελικές στο πρώτο ημίχρονο και κυρίως από τον Αχαρναϊκό. Πρακτικά οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν καμία, αφού ακόμα και το φάουλ του Ματσούκα στο 6' ήταν σέντρα που απλώς πέρασε απ' όλους και ανάγκασε τον Δερμιτζάκη να αποκρούσει με δυσκολία.

Ο ΟΦΗ είχε στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς την μπάλα στα πόδια του και προσπάθησε να δημιουργήσει. Αυτό, όμως, δεν ήταν εύκολο. Έλειπε η κίνηση και η φαντασία από τους ποδοσφαιριστές του, οι οποίοι ήταν εντελώς προβλέψιμοι στις κινήσεις τους.

Ο Μιλοσάβλιεφ ήταν εκείνος που έδειχνε πιο κινητικός και έψαξε με σουτ το γκολ. Καλύτερη προσπάθειά του αυτή στο 27', όταν ο Αποστολίδης μπλόκαρε. Εκτός παιχνιδιού ήταν ο Όγκμποε, ενώ ο Βουό έπρεπε να δίνει συνεχώς μάχες χωρίς να φτάνει εύκολα σε αυτόν η μπάλα.

Λίγο πριν από τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι Μενιδιάτες ανέβηκαν, αλλά αυτό κράτησε λιγότερο από 10 λεπτά. Δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία σε αυτό το χρονικό διάστημα, ενώ σπατάλησαν με τον Τζιώρα και μία αντεπίθεση που είχε καλές προϋποθέσεις. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν χωρίς σκορ στην ανάπαυλα με τον Βουό να χάνει την καλύτερη ευκαιρία στο 45'.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγές για τις δύο ομάδες, ενδεικτικές του πώς έβλεπαν το ματς οι δύο προπονητές. Ο Νιόπλιας, θέλοντας να κάνει πιο επιθετικό τον ΟΦΗ, έβαλε τον Μασάδο αντί του Αντουκόρ, ενώ ο Αρναούτης προσπαθώντας να κλείσει τους χώρους πέρασε στο ματς τον Ψιάνο αντί του Γουερέ.

Οι Κρητικοί πίεσαν και το αποτέλεσμα ήταν να κερδίσουν πολλά κόρνερ. Ο Μασάδο αναλάμβανε κάθε εκτέλεση, αλλά δεν κατάφερνε να βρει συμπαίκτη πετώντας έτσι τη δυνατότητα για να γίνει κάποια ευκαιρία.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, η υπεροχή του ΟΦΗ εδραιωνόταν και μεγάλωνε η πίεση για τα καρέ του Αποστολίδη. Ωστόσο, ήταν πολύ δύσκολο για τους Κρητικούς να μπουν στην περιοχή και είναι χαρακτηριστικό πως η καλύτερη στιγμή τους ήταν ένα σουτ εκτός περιοχής του Μασάδο.

Στα τελευταία λεπτά που απέμεναν ο Αχαρναϊκός δεν μπορούσε ούτε να περάσει τη σέντρα χάνοντας συνεχώς την μπάλα με πολύ μεγάλη ευκολία. Έτσι, δεχόταν διαρκώς πίεση, αλλά κατάφερνε να αντεπεξέλθει με εξαίρεση τη φάση του 82', όταν ο Ροβίθης σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε με την μπάλα να περνά εκτός στο γύρισμα του Μιλοσάβλιεφ (οριακή φάση, δεν υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα). Τελικά, έως το σφύριγμα της λήξης δεν υπήρξε κάτι αξιοσημείωτο, με αποτέλεσμα το ματς να λήξει χωρίς σκορ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σταθόπουλος (Δυτικής Αττικής), βοηθοί του οι Μαρνέζος (Χανίων) και Μάνουρας (Τρικάλων), ενώ τέταρτος ο Χρυσός (Χανίων).

Κίτρινες: 34' Ματσούκας, 67' Μουστάκης, 90' Μαρής, 90'+1 Ντάγκρας, 90'+2 Τζιώρας.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Δερμιτζάκης, Μίκιτς (80' Κιάσσος), Φαζός, Κώτσιος, Κοιλιάρας, Όστοϊτς, Αντουκόρ (46' Μασάδο), Χαντί, Μιλοσάβλιεφ, Όγκμποε (66' Ροβίθης), Βουό.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Αποστολίδης, Μουστάκης, Αναστασίου (59' Παπανικόλας), Σωτηράκος, Χριστοφιλέας, Τσεμπερίδης, Μαρής, Παπατόλιος (72' Ντάγκρας), Ματσούκας, Γουερέ (46' Ψιάνος), Τζιώρας.