19/04/2024
Europa League | Παρασκευή 26 Αυγούστου 2016 - 00:25

Έδωσε τη λύση το «10» το καλό!

Ο Ντομίνγκεζ μπήκε στην παράταση και γλίτωσε τον Ολυμπιακό από το απόλυτο… ευρω-έμφραγμα * Ο Αργεντινός σκόραρε και ξύπνησε τους «ερυθρόλευκους» * Νίκη-πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα με ιδρώτα και κόπο με 2-1 επί της Αρούκα

Το έκανε μόνος του θρίλερ, αλλά τελικά η υπόθεση είχε αίσιο τέλος. Ο λόγος για τον Ολυμπιακό, ο οποίος το βράδυ της Πέμπτης (25/8) σφράγισε την πρόκρισή του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ πολύ πιο... επεισοδιακά απ' ό,τι θα περίμενε κανείς.

Οι Πειραιώτες για άλλο ένα ματς τους φέτος ήταν κατώτεροι των προσδοκιών, αλλά θα μπορούσαν να έχουν «καθαρίσει» την πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο. Δεν το έκαναν, κράτησαν την Αρούκα μέσα στο κόλπο της πρόκρισης και λίγο έλειψε να το πληρώσουν.

Το ματς έφτασε έως την παράταση, αλλά εκεί μίλησε μία από τις μεγαλύτερες προσωπικότητες της ομάδας, ο Ντομίνγκεζ. Αυτός έδωσε το σύνθημα πρόκρισης για την ανατροπή και με το τελικό 2-1 οι «ερυθρόλευκοι» σφράγισαν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Ωστόσο, ήταν ξεκάθαρο για άλλη μία φορά πως έχουν αρκετά προβλήματα και κυρίως πως πρέπει να αποκτηθούν παίκτες, κάτι που ούτως ή άλλως θα γίνει. Αμυντικά πάλι υπήρχαν αρκετά κενά, οι Πορτογάλοι έβγαλαν φάσεις, ενώ παρατηρήθηκε και πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων. Δεν ήταν καλά ο Φορτούνης, ενώ δεν βοήθησαν και οι Πάρντο, Σεμπά. Αντιθέτως, άρεσε πολύ ο νεαρός Μανθάτης όσο έπαιξε, ενώ πάλεψε αρκετά και ο Ρέτσος. Επίσης, ντεμπούτο με ασίστ έκανε ο Μάρτινς, ο οποίος έδειξε καλά στοιχεία.

Πιο δραστήριος ήταν ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά του ματς. Οι παίκτες του είχαν την υπεροχή, έδειχναν να έχουν και διάθεση και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Ωστόσο, αυτό που τους έλειπε ήταν το καθαρό μυαλό στην τελική επιλογή.

Η Αρούκα δεν έκανε κάτι το ιδιαίτερο στο πρώτο 20λεπτο, όμως ήταν η ομάδα που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς. Αυτή έγινε στο 24' με τον Γκονζάλες να μη βρίσκει στόχο από μέσα αριστερά, ενώ απείλησε ξανά με τον Βελάσκες στο 31'.

Ο ρυθμός ανέβηκε και στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός απάντησε. Προειδοποίησε αρχικά με τον Πάρντο στο 34' και δύο λεπτά μετά άγγιξε το γκολ με τον Ιντέγιε, ο οποίος από τη μικρή περιοχή νικήθηκε από τον Μπρακάλι. Είχε άλλη μία καλή στιγμή στο 41' με τον Ντε λα Μπέγια, αλλά το γκολ δεν ήρθε ούτε τότε.

Γενικά φαινόταν κάτι να λείπει από τους Πειραιώτες. Μπορεί να ήταν ανεβασμένοι προς το φινάλε του πρώτου 45λεπτου, να είχαν περισσότερες τελικές και να πατήσουν καλύτερα από τους φιλοξενούμενους, αλλά οι φάσεις δεν έβγαιναν εύκολα.

Η συνέχεια, πάντως, δεν ήταν ανάλογη, αφού στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έβγαλε πολλά προβλήματα. Το μεγαλύτερο εξ αυτών ήταν η τρομερή αδυναμία που είχε να αμυνθεί στις στημένες φάσεις, απόρροια της οποίας ήταν το να απειλεί συνεχώς με αυτό τον τρόπο η Αρούκα.

Με αυτό τον τρόπο ήρθε τόσο η φάση του 48' με το ψαλιδάκι του Κριβαγιάρο όσο και η μεγάλη ευκαιρία με τον Γκονζάλες στο 57'. Η τρίτη και καλύτερη στιγμή για τους Πορτογάλους έγινε στο 65' σε κανονική ροή παιχνιδιού με τον Καπίνο να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση σε κεφαλιά του Γκονζάλες.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, φαινόταν και πιο ξεκάθαρα ότι η Αρούκα έχει πάρει το κέντρο και είναι πιο απειλητική. Ο Ολυμπιακός έπαιζε με τη φωτιά και θα έπρεπε να αντιδράσει, αλλά αυτό δεν έγινε. Αντιθέτως, ο Μπέντο έβγαλε και τον -αρνητικό- Φορτούνη και η ομάδα του δεν μπορούσε όχι μόνο να κάνει φάση, αλλά ούτε να κοντρολάρει το ματς.

Τελικά, οι «ερυθρόλευκοι» το πλήρωσαν στο 80', σε μια φάση που η άμυνά τους πάλι δεν αντέδρασε σωστά μετά από στημένο. Η μπάλα από την κεφαλιά του Ντε Ζεσούς έφτασε στον Γκεγκέ και ο τελευταίος έκανε το 0-1. Έως τη λήξη του 90λεπτου οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν ένα ακόμη γκολ, αλλά αυτό δεν έγινε.

Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί ο Ολυμπιακός ξύπνησε. Η είσοδος του Ντομίνγκεζ ήταν καταλυτική, αφού ο Αργεντινός με ωραίο σουτ στο 94' έκανε το 1-1 και έδωσε άλλη ψυχολογία στους γηπεδούχους. Το άγχος έφυγε, η Αρούκα κλήθηκε να βγει μπροστά και τελικά έγινε στο 113' και το 2-1 με δυνατό σουτ του Ιντέγιε, ο οποίος πέντε λεπτά μετά θα μπορούσε να πετύχει ένα ακόμη γκολ. Αυτό δεν συνέβη, αλλά δεν το κόστισε στους γηπεδούχους, οι οποίοι θα βρίσκονται στην κλήρωση για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αλεξέι Έσκοφ (Ρωσία), βοηθοί του οι Ντμίτρι Μοσιάκιν και Ίγκορ Ντεμέσκο (Ρωσία), ενώ τέταρτος ο Σεργκέι Ιβάνοφ (Ρωσία).

Κίτρινες: 43' Μποτία, 58' Σεμπά, 75' Ντε λα Μπέγια, 87' Μιλιβόγεβιτς, 113' Καπίνο, 120' Ντα Κόστα - 14' Βελάσκες, 17' Ζεκίνια, 70' Γκεγκέ, 90'+2 Αρτούρ, 120' Γκονζάλες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Ρέτσος, Ντε λα Μπέγια, Μποτία, Ντα Κόστα, Καμπιάσο (91' Ντομίνγκεζ), Μιλιβόγεβιτς, Πάρντο (99' λ.τρ. Μανθάτης), Σεμπά, Φορτούνης (73' Μάρτινς), Ιντέγιε.

ΑΡΟΥΚΑ (Λίτο Βιντιγκάλ): Μπρακάλι, Μπάστο, Βελάσκες, Αρτούρ (90'+5 Βαλέντε), Ντε Ζεσούς, Γκεγκέ (112' Μπρούνο Λόπες), Αντρέ Σάντος, Ζούμπαλ, Ραφαέλ Κριβαγιάρο, Ζεκίνια (78' Ματέους), Γκονζάλες.