18/04/2024
Europa League | Πέμπτη 25 Αυγούστου 2016 - 22:01

Η... απάντηση του Ιβανόφ «σφράγισε» την πρόκριση

Στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ ο Παναθηναϊκός μετά το 1-1 με την Μπρόντμπι * Είχαν και ένα δοκάρι οι «πράσινοι», που προβλημάτισαν με την απόδοσή τους στο πρώτο ημίχρονο * Πολύ καλός και σκόρερ ο Βούλγαρος

Είναι και πάλι... Ευρωπαίος. Μετά το περσινό κάζο με την Καμπάλα, ο Παναθηναϊκός επιστρέφει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ σφραγίζοντας την πρόκριση σε αυτούς το βράδυ της Πέμπτης (25/8) με το 1-1 κόντρα στην Μπρόντμπι.

Οι «πράσινοι» είχαν άγχος, δεν μπήκαν καθόλου καλά στο ματς, αλλά φρόντισαν τελικά να πάρουν αυτό που ήθελαν και να δείξουν πως είναι ένα επίπεδο πάνω από τους Δανούς. Έτσι, εξασφάλισαν πως θα δώσουν τουλάχιστον έξι ματς ακόμη και πως θα πάρουν μια σημαντική οικονομική ανάσα.

Το ματς κόντρα στην Μπρόντμπι έδειξε αρκετά πράγματα. Στα θετικά το κοουτσάρισμα του Αντρέα Στραματσιόνι και κυρίως το ότι η ομάδα του πλέον έχει ξεκάθαρα βάθος, κάτι που φάνηκε με τις αλλαγές που έγιναν και την επίδρασή τους στο ματς. Λουντ και Λέτο βοήθησαν πολύ, ενώ στους διακριθέντες ήταν ο Γουακάσο. Σίγουρα μπορούν στο «τριφύλλι» να χαμογελούν για τον Ιβανόφ, ο οποίος έκανε το καλύτερο ματς του από την ημέρα που αποκτήθηκε σκοράροντας και γλιτώνοντας τον Παναθηναϊκό από ένα γκολ.

Στα αρνητικά η αμυντική λειτουργία, η οποία αυτή τη φορά δεν ήταν καλή, κυρίως λόγω των μέσων. Ο Λεντέσμα δεν έδωσε σχεδόν καμία βοήθεια, εκθέτοντας και τον Ζέκα κάποιες φορές. Κάτω του μετρίου ο Μέστο, ενώ από εκεί και πέρα δεν... τράβηξαν οι Μπεργκ και Ιμπάρμπο. Ο Σουηδός ήταν ίσως επηρεασμένος και με όσα είχαν προηγηθεί όλες αυτές τις ημέρες.

Ήταν σε άλλο γήπεδο...

Το χειρότερό του ημίχρονο από τα τέσσερα ματς που έχει δώσει για το Γιουρόπα Λιγκ έως τώρα έκανε στη Δανία ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ήταν απογοητευτικός στο πρώτο ημίχρονο. Οι «πράσινοι» δεν έκαναν τίποτα σωστά με το μεγαλύτερο πρόβλημά τους να είναι το πόσο εύκολα έχαναν την μπάλα.

Ο Στραματσιόνι έκανε συνεχώς παρατηρήσεις στους παίκτες του, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Όλα ξεκινούσαν από την πολύ κακή λειτουργία που είχε η μεσαία γραμμή των φιλοξενούμενων. Ειδικά ο Λεντέσμα ήταν αρνητικός και ανάγκαζε Ζέκα και Γουακάσο να τρέχουν και για εκείνον.

Η Μπρόντμπι έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο 16' με τον Πούκι, όταν ο Ιβανόφ έδιωξε σωτήρια πάνω στη γραμμή. Συνέχισε να απειλεί με κάποια σουτ εκτός περιοχής και στο 35' έκανε το 1-0. Οι παίκτες της άλλαξαν εξαιρετικά την μπάλα και ο Μούχταρ από κοντά εκτέλεσε τον Στιλ. Το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης βαραίνει τους μέσους, που δεν ακολούθησαν την κίνησή του.

Έως εκείνη τη στιγμή ο Παναθηναϊκός δεν είχε καταφέρει να απειλήσει, αλλά από το πουθενά λίγο έλειψε να ισοφαρίσει. Στο 38' ο Γουακάσο έκλεψε, έδωσε στον Ιμπάρμπο και ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Επί της ουσίας δεν υπήρξε κάτι άλλο αξιοσημείωτο πέραν ενός ακόμη άστοχου σουτ του Ιμπάρμπο έως την ανάπαυλα.

Σοβαρεύτηκε και «καθάρισε»

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό εν πολλοίς οφείλεται στις παρεμβάσεις του Στραματσιόνι. Έβαλε τον Λέτο, ο οποίος έδωσε πνοή στην ομάδα του, και λίγο αργότερα τον Λουντ στη θέση του προβληματικού Λεντέσμα και κάπως έτσι τα προβλήματα διορθώθηκαν.

Οι «πράσινοι» σταμάτησαν να απειλούνται, πήραν μέτρα στο γήπεδο και έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης. Έκαναν αισθητή την παρουσία τους με τη μεγάλη ευκαιρία και τα στημένα του Μπεργκ και τελικά το 1-1 έγινε στο 65' με τον Ιβανόφ να πιάνει εξαιρετική κεφαλιά από σέντρα του Λουντ.

Στα επόμενα λεπτά η Μπρόντμπι αναγκάστηκε να ρισκάρει και να αφήσει χώρους. Πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπόρεσε καν να απειλήσει. Αντιθέτως, αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί, οι παίκτες του Παναθηναϊκού θα είχαν βάλει ένα γκολ ακόμη.

Προς το τέλος, το ματς είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Το «τριφύλλι» έψαξε τη νίκη, είχε 2-3 καλές στιγμές, αλλά οι παίκτες του ενήργησαν επιπόλαια. Προτίμησαν την ατομική ενέργεια από το να δώσουν στον αμαρκάριστο Μπεργκ και έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Όλιβερ Ντράχτα (Αυστρία), βοηθοί του οι Ρόναλντ Μπράντνερ (Αυστρία) και Στέφαν Κουρ (Αυστρία), ενώ τέταρτος ο Μάνουελ Σούτενγκρουμπερ (Αυστρία).

Κίτρινες: 45'+1 Χούλσαγκερ - 40' Γουακάσο, 49' Κουτρουμπής.

ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Τόπελ, Χολστ (67' Ουρένια), Ρέκερ, Χέρμανσον, Λάρσον, Νόργκαρντ, Πίρι (75' Κορλού), Χούλσαγκερ, Μουχτάρ, Βίλτσεκ, Πούκι (84' Γιάκομπσεν).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσιόνι): Στιλ, Κουτρουμπής, Μολέδο, Ιβανόφ, Μέστο, Χουλτ (86' Βιγιαφάνιες), Λεντέσμα (59' Λουντ), Ζέκα, Γουακάσο, Ιμπάρμπο (46' Λέτο), Μπεργκ.