20/05/2024
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | Πέμπτη 14 Ιουλίου 2016 - 22:57

Ευρω-ΠΑΣ για πρόκριση! (video)

Οι Ηπειρώτες ήταν εξαιρετικοί απέναντι στην Οντ στην παρθενική ευρωπαϊκή συμμετοχή τους και επικράτησαν με 3-0, παίρνοντας σαφές προβάδισμα για το «εισιτήριο» που θα τους στείλει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης

Νύχτα... όνειρο. Ο ΠΑΣ στην πρώτη ευρωπαϊκή συμμετοχή της ιστορίας του φόρεσε τα καλά του και πήρε μια μεγαλειώδη νίκη, επικρατώντας με 3-0 της νορβηγικής Οντ στους «Ζωσιμάδες» το βράδυ της Πέμπτης (14/7), για τον 1ο αγώνα του 2ου προκριματικού του Γιουρόπα Λιγκ. Το σκορ άνοιξε ο Μιχαήλ, ενώ σκόραραν ακόμη οι Ναδάλες και Ακόστα.

Το ξεκίνημα του ΠΑΣ στο παιχνίδι ήταν ονειρικό, καθώς κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε στο ματς, στο 7ο λεπτό, όταν από κόρνερ του Ακόστα ο Μιχαήλ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με κοντινό σουτ νίκησε τον Ρόσμπαχ για το 1-0.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Πετράκη έδωσαν χώρο και μπάλα στους Νορβηγούς σε μια κίνηση τακτικής, όπως φάνηκε. Οι φιλοξενούμενοι, ασυνήθιστοι σε καιρικές συνθήκες 34 βαθμών Κελσίου, άρχισαν να εξαντλούνται, με την ελληνική ομάδα να το εκμεταλλεύεται για να... χτυπήσει ακόμη μία φορά στο 31ο λεπτό, όταν ο Καρανίκας έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ναδάλες από κοντά νίκησε για δεύτερη φορά τον Ρόσμπαχ για το 2-0, βάζοντας... φωτιά στους «Ζωσιμάδες».

Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το σκορ δεν άλλαξε, με τους Ηπειρώτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως τελείωσε το πρώτο. Οι Νορβηγοί έχοντας χώρο και κατοχή έψαχναν να βρουν κενά στην άμυνα της ελληνικής ομάδας, με τους ποδοσφαιριστές του Πετράκη όμως να παρουσιάζονται έτοιμοι να εκμεταλλευτούν κάθε ολιγωρία των φιλοξενούμενων.

Έτσι έπραξαν και στο 68' της αναμέτρησης, όταν ο Φερφελής έφυγε σε γρήγορη αντεπίθεση και σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον Ρόσμπαχ να αποκρούει και τον Ακόστα να παίρνει το ριμπάουντ για να κάνει από κοντά το 3-0.

Ο ΠΑΣ χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα και με τον Πασχαλάκη να δηλώνει «παρών» όποτε χρειάστηκε η συνδρομή του, κράτησε το μηδέν στην άμυνα και κατάφερε να φτάσει σε μία... πεντακάθαρη νίκη, που τον φέρνει με το ένα πόδι στον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Διαιτητής: Γκλεν Νίμπεργκ (Σουηδία). Βοηθοί: Περ Μπόγκεβικ (Σουηδία), Γιοακίμ Νίλσον (Σουηδία).

Κίτρινες: Μπέριος, Καρανίκας - Έρικσεν.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Τζημόπουλος, Μπέριος, Μιχαήλ, Καρανίκας, Λίλα, Ναδάλες, Κοζορώνης, Ακόστα (90'+2 Σκόνδρας), Γιάκος (80' Δώνης), Φερφελής (77' Κόντε).

ΟΝΤ (Νταγκ - Έιλεφ Φάγκερμο): Ρόσμπαχ, Ρουντ, Γκρόγκαρντ, Μπεργκ (46' Γένσεν), Χάλβορσεν, Γιόχανσεν, Νόρντκβελε (86' Μπέργκαν), Νίλσεν (74' Χάουγκεν), Χάγκεν, Έρικσεν, Ακαμπουέζε.