19/04/2024
Αρχείο Διεθνή | Παρασκευή 1 Ιουλίου 2016 - 00:59

Έχει άστρο... (video)

Χωρίς να έχει νίκη σε 90λεπτο η Πορτογαλία πέρασε στα ημιτελικά λυγίζοντας την Πολωνία στα πέναλτι (1-1 κ.δ.)

Άμα σε θέλει... Ιστορία γράφει η Πορτογαλία, η οποία έγινε η πρώτη ομάδα που φτάνει σε ημιτελικά Euro χωρίς να έχει ούτε μία νίκη από την αρχή της διοργάνωσης σε 90λεπτο.

Οι Ίβηρες πήγαν σε παράταση για δεύτερο νοκ άουτ ματς, αλλά αυτή τη φορά χρειάστηκαν και τη βοήθεια των πέναλτι για να αποκλείσουν την Πολωνία το βράδυ της Πέμπτης (30/6) μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος έφτασε για πέμπτη φορά σε ημιτελικά Euro στα επτά τελευταία, με τους Γερμανούς να είναι οι μόνοι που έχουν περισσότερες συμμετοχές τόσο μακριά. Η τύχη χαμογέλασε ξανά στους Πορτογάλους, αν και αυτή τη φορά το ματς ήταν ισορροπημένο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Πολωνία αποκλείεται χωρίς να έχει ήττα στη διοργάνωση και χωρίς να έχει βρεθεί πίσω στο σκορ ούτε ένα λεπτό. Σκόραρε πολύ νωρίς, αλλά στη συνέχεια δέχτηκε γκολ και δεν μπόρεσε να απαντήσει ξανά. Οι παίκτες της, όπως και με την Ελβετία, έμειναν από δυνάμεις κάποια στιγμή, η μπάλα δεν έφτανε μπροστά και τελικά ήρθε ο αποκλεισμός.

Μεγάλο ματς έκανε για την Πορτογαλία ο Πέπε, ο οποίος έβαλε πολλές φορές κόντρες σε σουτ, κακός ο Ρονάλντο, ο οποίος πετούσε ευκαιρίες. Φόντε και Γουίλιαμ Καρβάλιο στους διακριθέντες, όπως και από την άλλη πλευρά ο Γκροσίτσκι όσο είχε δυνάμεις και ο Γκλικ.

Το ματς ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Πολωνία, η οποία μόλις στο 2' πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Σέντρικ έκανε κάκιστο υπολογισμό, ο Γκροσίτσκι έδωσε στον Λεβαντόφσκι και ο τελευταίος έκανε το 1-0 με το παρθενικό του γκολ στη διοργάνωση.

Οι παίκτες του Ναβάλκα πατούσαν πολύ καλύτερα μέχρι το 25' και έφτασαν σε δύο τελικές ακόμα. Ωστόσο, στη συνέχεια η Πορτογαλία ανέβασε στροφές, έψαξε το γκολ και το βρήκε τελικά στο 33' από τον Ρενάτο Σάντσες με το σουτ του να κοντράρει και λίγο.

Από εκεί και πέρα, δεν άλλαξαν πολλά ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί, πάντως, η Πορτογαλία ήταν εμφανώς καλύτερη. Έχασε μία καλή ευκαιρία στο 56' με τον Ρονάλντο, ο οποίος βρέθηκε άλλες δύο φορές στην πλάτη της άμυνας της Πολωνίας αργότερα, αλλά αμφότερες δεν κατάφερε να τελειώσει τις φάσεις.

Ήταν εμφανές πως τόσο οι Ίβηρες όσο και οι Πολωνοί αδυνατούσαν να πατήσουν περιοχή και αυτός ήταν ο λόγος για τον οποίο επιχειρούσαν σουτ εκτός περιοχής. Οι παίκτες του Ναβάλκα έχασαν την ενέργεια που είχαν, Γκροσίτσκι και Μπλαζικόφσκι δεν έπαιρναν φάσεις πάνω τους και η μπάλα δεν έφτανε σε Μίλικ και Λεβαντόφσκι.

Ο Σάντος, βλέποντας ότι το παιχνίδι πηγαίνει ξανά στα μέτρα του, έβαλε αρχικά τον Μουτίνιο για να έχει στο ματς έναν παίκτη που μπορεί με την πάσα του να δημιουργήσει και στη συνέχεια τον Κουαρέσμα, ο οποίος έχει την προσωπική ενέργεια και την ικανότητα να προκαλεί ρήγματα.

Τελικά, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί δεν υπήρξε τίποτα αξιοσημείωτο. Τα μακρινά σουτ δεν ήταν ικανά να αγχώσουν Φαμπιάνσκι και Πατρίσιο και το αποτέλεσμα ήταν τα πάντα να κριθούν στα πέναλτι. Εκεί οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι χέρι μετά τις τρεις πρώτες εκτελέσεις της κάθε ομάδας. Ωστόσο, στη συνέχεια ο Νάνι το έβαλε και ο Πατρίσιο απέκρουσε αυτό του Μπλαζικόφσκι. Έτσι δόθηκε η ευκαιρία στον Κουαρέσμα να τελειώσει την πρόκριση και το έκανε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία), βοηθοί του οι Μαρκ Βορς (Γερμανία) και Στέφαν Λουπ, ενώ τέταρτος ο Μίλοραντ Μάζιτς (Σερβία).

Κίτρινες: 43' Γεντζέιτσικ, 66' Γκλικ, 89' Καπούτσκα -71' Αντριέν Σίλβα, 90'+2 Γουίλιαμ Καρβάλιο.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Άνταμ Ναβάλκα): Φαμπιάνσκι, Πίστσεκ, Γκλικ, Πάζνταν, Γεντζέιτσικ, Κριχόβιακ, Ματσίνσκι (98' Γιοντλόβιετς), Μπλαζικόφσκι, Γκροσίτσκι (82' Καπούτσκα), Μίλικ, Λεβαντόφσκι.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ, Πέπε, Φόντε, Ελιζέου, Γουίλιαμ Καρβάλιο (96' Ντανίλο), Ρενάτο Σάντσες, Ζοάο Μάριο (80' Κουαρέσμα), Άντριεν Σίλβα (73' Μουτίνιο), Νάνι, Κριστιάνο Ρονάλντο.