08/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 29 Μαΐου 2016 - 22:05

Στα χέρια του ΠΑΟΚ το «σεντόνι»

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας (0-0) από το ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ και ορίζει αυτός την τύχη του για την πρωτιά στα πλέι οφ * Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν οι δύο ομάδες το παιχνίδι

Πάει για... σεντόνι! Ο ΠΑΟΚ κατάφερε με πάθος, πείσμα και επιμονή να πάρει την ισοπαλία (0-0) στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ το βράδυ της Κυριακής (29/5) για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ και παρέμεινε έτσι στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας, κρατώντας την τύχη για την πρωτιά στα... χέρια του.

Αντιθέτως, η Ένωση έχασε κάθε ελπίδα για το «εισιτήριο» του Τσάμπιονς Λιγκ κι έτσι της μένει το... καλό «εισιτήριο» για το Γιουρόπα Λιγκ από την κατάκτηση του Κυπέλλου. Από μία κόκκινη (31' Τζαβέλλας - 49' Πέκχαρτ) και από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες. Πλέον η πρωτιά για τον ΠΑΟΚ θα παιχτεί στο επόμενο εντός έδρας παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να βολεύεται ακόμη και με ισοπαλία.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, η ΑΕΚ απείλησε στο 6' με τον Γιόχανσον, ο οποίος είδε την μπάλα να του έρχεται στα πόδια μετά από λάθος του Γλύκου, όμως ο Σουηδός με σουτ έξω από την περιοχή μπροστά σε κενή εστία δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες με τον Ροντρίγκες στο 11', το σουτ του οποίου από το ύψος της περιοχής βρήκε στην εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού του Ανέστη.

Ο ΠΑΟΚ, που στα πρώτα λεπτά έδειχνε να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, απείλησε για ακόμη μία φορά με τον Αθανασιάδη στο 17', ο οποίος με κοντινή προβολή δεν κατάφερε να νικήσει τον Ανέστη.

Οι φιλοξενούμενοι έπαψαν ωστόσο να υπερέχουν, μετά την αποβολή του Τζαβέλλα στο 31', ο οποίος τράβηξε από πίσω τον Πέκχαρτ, ενώ ο Τσέχος φορ βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ. Στα λεπτά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όμως, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια χωρίς σκορ (0-0).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Νίκος Παναγιωτάρας έριξε στο παιχνίδι τον Αραβίδη αντί του Μπακάκη και μετέτρεψε το σχήμα της ομάδας του σε 4-4-2. Παρ' όλα αυτά, τα σχέδια του υπηρεσιακού προπονητή της Ένωσης ανατράπηκαν γρήγορα, καθώς ο Πέκχαρτ αποβλήθηκε στο 49' με δεύτερη κίτρινη, όταν επιχείρησε να κάνει ψαλίδι και βρήκε τον Βίτορ στην κοιλιά.

Παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ έμεινε επίσης με 10, δεν επηρεάστηκε ψυχολογικά και ήταν αυτή που είχε την υπεροχή στο β' μέρος, με τον ΠΑΟΚ να περιορίζεται σε ανασταλτικό ρόλο. Στο 66' ο Αραβίδης πλάσαρε από κοντά μετά από κεφαλιά-πάσα του Άρθο και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, ευκαιρία που ήταν η σπουδαιότερη για τους γηπεδούχους στο ματς.

Όσο τα λεπτά κυλούσαν, ο ΠΑΟΚ άρχισε να... ξοδεύει χρόνο και να διαχειρίζεται το ματς, καθυστερώντας το ρυθμό. Οι «κιτρινόμαυροι» πίεσαν, όμως το γκολ δεν ήρθε κι έτσι το τελικό 0-0 τους στέρησε κάθε ελπίδα για την πρωτιά στον όμιλο, κάνοντας αυτομάτως τον «Δικέφαλο του Βορρά» πρώτο φαβορί για το «εισιτήριο» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο κόσμος της ΑΕΚ στο τέλος του αγώνα αναγνώρισε το πάθος των γηπεδούχων και τους χειροκρότησε, παρά το γεγονός ότι δεν πέτυχαν το στόχο τους.

Διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτίας). Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Σίπκας (Πέλλας). Τέταρτος: Παπαπέτρου (Αθηνών).

Κίτρινες: 27' Μπαρμπόσα, 41' Πέκχαρτ, 42' Μακ, 65' Κάτσε, 80' Αθανασιάδης, 93' Γλύκος.

Κόκκινες: 31' Τζαβέλλας, 49' Πέκχαρτ.

ΑΕΚ: (Νίκος Παναγιωτάρας): Ανέστης, Γκάλο, Άρθο, Κολοβέτσιος (88' Μπουονανότε), Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον (76' Πλατέλλας), Μάνταλος, Μπακάκης (46' Αραβίδης), Πέκχαρτ, Μπαρμπόσα.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Λέοβατς, Τζαβέλλας, Βίτορ, Κίτσιου, Τζιόλης (59' Μαλεζάς), Κάτσε, Χαρίσης (66' Τσίμιροτ), Μακ, Ροντρίγκες (90' Σκόνδρας), Αθανασιάδης.

Το μήνυμα της ΑΕΚ για την επέτειο της άλωσης της Πόλης

Το δικό της μήνυμα για την άλωση της Κωνσταντινούπολης, ανήμερα της επετείου, έστειλε η ΠΑΕ ΑΕΚ, με ανακοίνωση που διαβάστηκε από τα μεγάφωνα του ΟΑΚΑ, πριν από τη σέντρα του αγώνα με τον ΠΑΟΚ.

Αυτό ανέφερε χαρακτηριστικά: «Αγαπητοί φίλαθλοι,

Η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ, οι δύο κατ’ εξοχήν αθλητικοί εκπρόσωποι του Μικρασιατικού Ελληνισμού, θα τεθούν αντίπαλοι, για πρώτη φορά στην ιστορία των μεταξύ τους αναμετρήσεων, ανήμερα της επετείου της Αλωσης της Κωνσταντινούπολης,

της Πόλης των Πόλεων, η οποία αναφέρεται στην επωνυμία και των δύο ομάδων.

Είναι η μαύρη μέρα της ελληνικής ιστορίας.

Είναι η μοιραία Τρίτη που εδώ και 553 χρόνια έχει καταστήσει τη συγκεκριμένη μέρα καταραμένη και αποφράδα στη συνείδηση και στους θρύλους της Ρωμιοσύνης.