18/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 29 Μαΐου 2016 - 19:50

Ήταν αγνώριστη και έχασε τον τίτλο...

Η Κέρκυρα παρουσίασε τραγική εικόνα για ένα ημίχρονο στον Εύοσμο και ηττήθηκε με 3-1 από τον Αγροτικό Αστέρα τερματίζοντας έτσι δεύτερη

Κρατούσε το καλύτερο για το τέλος... Εντυπωσιακά έκλεισε τη σεζόν ο Αγροτικός Αστέρας, ο οποίος, αν και αδιάφορος, έκοψε το πρωτάθλημα από την Κέρκυρα το απόγευμα της Κυριακής (29/5).

Οι «σταχυοφόροι» ήταν εξαιρετικοί για ένα ημίχρονο και σε αυτό επιβλήθηκαν πλήρως των Φαιάκων, με αποτέλεσμα να κλειδώσουν από νωρίς το τρίποντο και να κλείσουν έτσι τη χρονιά με 43 βαθμούς, αρκετούς για να τους ανεβάσουν τελικά στη δεκάδα.

Εντυπωσιακός για τους γηπεδούχους ήταν ο Συμελίδης, ο οποίος δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα στα 37 λεπτά που έπαιξε, καθώς στη συνέχεια έγινε αναγκαστικά αλλαγή. Πολύ καλός και ο Μπιτάνγκ, βοήθησε ο Διαμαντόπουλος.

Για τους φιλοξενούμενους, δεν διασώθηκε κανένας από την αμυντική τετράδα, ενώ προβληματικός ήταν και ο νεαρός Τριαντάφυλλος. Δεν γίνεται να βρεθεί μετά από τέτοια εμφάνιση κάποιος που να ήταν καλός για τους Επτανήσιους. Ο μοναδικός που πάλεψε αρκετά ήταν ο Γκόμες.

Το καλύτερό του ημίχρονο στη σεζόν έκανε ο Αγροτικός Αστέρας στο πρώτο 45λεπτο, στο οποίο ήταν εντυπωσιακός χτυπώντας κυρίως με αντεπιθέσεις και βρίσκοντας τον τρόπο να εκμεταλλευτούν τα λάθη της Κέρκυρας στο έπακρο.

Σε εξαιρετική κατάσταση ήταν ο Συμελίδης και αυτό φάνηκε από πολύ νωρίς, αφού μόλις στο 8' είχε πάρει πάνω του ήδη τρεις προσπάθειες. Από αριστερά συνέχισε να ταλαιπωρεί τον Βλάχο, ο οποίος δεν είχε τρόπο να τον αντιμετωπίσει.

Έτσι στο 15' έγινε το 1-0 με τον 23χρονο να βγάζει την ασίστ και τον Μπιτάνγκ να τελειώνει υποδειγματικά τη φάση. Εκτός θέσης όλη η άμυνα των Φαιάκων, κάτι που παρατηρήθηκε και στη συνέχεια. Ο Χιντζίδης δεν είχε επιστροφές, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο δεν μπορούσε να συνεννοηθεί.

Αυτό το γκολ βοήθησε τους Θεσσαλονικείς να κάνουν το παιχνίδι τους στη συνέχεια, να περιμένουν δηλαδή τις αντεπιθέσεις και να βγάζουν φάσεις με Διαμαντόπουλο και Μπιτάνγκ. Στο 33' ο Τραντάφυλλος έκανε μεγάλη γκάφα διώχνοντας πάνω σε συμπαίκτη του την μπάλα και ο Βελλίνης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Ένα λεπτό μετά ο ίδιος διαμόρφωσε και το 3-0 ύστερα από νέα ασίστ του Βελλίνη.

Η τραγική εικόνα της ομάδας του έκανε τον Αλέξανδρο Βοσνιάδη να προχωρήσει σε δύο αλλαγές με την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Αρναρέλλης και Μπαλντοβαλίεφ ήταν σαφώς καλύτεροι από τους Γεωργακόπουλο και Σουάνη που αποχώρησαν, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα για τους Φαίακες ήταν στο χώρο του κέντρου. Από εκεί ξεκινούσαν όλα με την ομάδα να μην μπορεί να αναπτυχθεί σωστά και να μην ανακτά εύκολα την κατοχή μπάλας. Έτσι ευκαιρίες δεν μπορούσε να δημιουργήσει.

Ακόμη κι έτσι, όμως, στο 60' ήρθε το γκολ από τον Γκόμες, ο οποίος τροφοδοτήθηκε μέσω... κόντρας. Ωστόσο, αυτό το τέρμα δεν ήταν αρκετό για να ανεβάσει ψυχολογικά τους παίκτες της και να ξαναμπεί στο παιχνίδι η Κέρκυρα.

Οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο 20λεπτο έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Μπαλντοβαλίεφ και Φάμπιο, αλλά ακόμη και αυτές προήλθαν από λάθη των αμυντικών του Αγροτικού. Οργανωμένα δεν έβγαλαν ούτε μία ευκαιρία και το αποτέλεσμα ήταν να μην αποφύγουν την ήττα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κοτσάνης (Δράμας), βοηθοί του οι Χατζηνάκος (Δράμας) και Κεντζιόπουλος (Καστοριάς), ενώ τέταρτος ο Μπλούνας (Φθιώτιδας).

Κίτρινες: 20' Έππας - 48' Χιντζίδης.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Γιακουμής, Σκλιοπίδης, Βαφέας, Μπάρμπας, Αμαραντίδης (51' Καραμπάς), Μακρυδημήτρης, Έππας, Βελλίνης, Συμελίδης (37' Τοπούζης), Μπιτάνγκ, Διαμαντόπουλος.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Τριαντάφυλλος, Βλάχος, Γρομητσάρης, Ιωάννου, Χιντζίδης, Γκόμες, Κρητικός, Παμλίδης, Κόντος (62' Φάμπιο), Σουάνης (46' Αρναρέλλης), Γεωργακόπουλος (46' Μπαλντοβαλίεφ).