19/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Σάββατο 14 Μαΐου 2016 - 20:58

Πρωταθλητής Κ17 ο ΠΑΟΚ

Νίκησε στον τελικό με 2-1 την Ξάνθη * Πίεσαν οι ακρίτες στο δεύτερο ημίχρονο, δοκάρι είχαν οι Θεσσαλονικείς

ΠΑΟΚ έχεις μέλλον... Αυτό φάνηκε το απόγευμα του Σαββάτου (14/5) στο Περιστέρι, όπου οι Θεσσαλονικείς αναδείχτηκαν πρωταθλητές Κ17.

Οι «ασπρόμαυροι» συνολικά ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να το εξαργυρώσουν με το τελικό 2-1 και να γευτούν τη χαρά του τίτλου.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 18' με τον Χατζηστραβό, ο οποίος έκανε ωραίο χαμηλό σουτ. Ωστόσο, η Ξάνθη απάντησε οκτώ λεπτά μετά με κεφαλιά του Μελιόπουλου από εκτέλεση φάουλ του Σουλεϊμάν.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 42' με τον Τζοβάρα να βρίσκει δίχτυα ύστερα από σέντρα του Λυράκη με κεφαλιά και να βάζει ξανά τον ΠΑΟΚ σε ρόλο οδηγού.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ακρίτες πάλεψαν για την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφεραν. Όσο περνούσαν τα λεπτά, γίνονταν και πιο απειλητικοί, έχοντας μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Λυρατζή. Ωστόσο, δεν βρήκαν το γκολ, ενώ θα μπορούσαν να έχουν δεχτεί ένα ακόμη, αφού στο 80' ο Γκαργκαλατζίδης είχε δοκάρι με κεφαλιά.

Κίτρινες: 42' Σουλεϊμάν - 45' Μελετίδης, 84' Μίσκοβιτς.

ΞΑΝΘΗ: Σαββίδης, Χασάνογλου (86' Τενεκές), Παπάζογλου, Θεοφυλάκης, Πεταλωτής, Μελιόπουλος, Ιωσηφίδης (90'+1 Σπυριντόνωφ), Τσαπάρης (22' Τζιβανόπουλος, 78' Φιλιππίδης), Ιωάννου (56' Αθανασιάδης), Σουλεϊμάν, Καλογιάννης.

ΠΑΟΚ: Σιαμπάνης, Τσαούσης, Δημητρίου, Βουτσάς, Μελετίδης (80' Νουκαρής), Χατζηδιμπάς (61' Παπαθανασίου), Τζοβάρας, Χατζηστραβός, Αηδονίδης, Λυρατζής (90'+5 Γαϊτανίδης), Γκαργκαλατζίδης (90' Υφαντίδης).