26/04/2024
Europa League | Παρασκευή 6 Μαΐου 2016 - 00:03

Στο «Άνφιλντ» δεν γλιτώνεις...

Η Λίβερπουλ νίκησε με 3-0 τη Βιγιαρεάλ και προκρίθηκε στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σεβίλλη

Το έκανε ξανά... Μετά την εκπληκτική ανατροπή κόντρα στην Ντόρτμουντ, η Λίβερπουλ κατάφερε να κάμψει και την αντίσταση της Βιγιαρεάλ στο γήπεδό της και να επιβεβαίωσε ότι το «Άνφιλντ» είναι το μεγαλύτερό της όπλο σε αυτές τις ευρωπαϊκές βραδιές.

Οι «κόκκινοι» καλούνταν να ανατρέψουν το 1-0 με το οποίο είχαν χάσει στην Ισπανία και το έκαναν με εμφατικό τρόπο το βράδυ της Πέμπτης (5/5) κερδίζοντας το «κίτρινο υποβρύχιο» με 3-0.

Φιρμίνο και Στάριτζ ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές με τον Βραζιλιάνο να κάνει ένα από τα καλύτερά του ματς με τη φανέλα της Λίβερπουλ. Το πρώτο γκολ ήρθε νωρίς και η συνέχεια ήταν βατή για τους παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ, από τους οποίους ξεχώρισε και ο Τσαν.

«Λίγη» αποδείχτηκε η Βιγιαρεάλ για τέτοιου είδους ματς. Δεν είχε τους παίκτες που θα πάγωναν τον ρυθμό και θα έπαιρναν πάνω τους μία προσπάθεια. Απείλησε ελάχιστα, δεν δικαιολόγησε την παρουσία της στα ημιτελικά, ενώ πρέπει να σημειωθεί ότι αναγκάστηκε να παίξει από το 71' με δέκα λόγω αποβολής του Ρουίθ.

Η Λίβερπουλ έκλεισε εισιτήριο σε ευρωπαϊκό τελικό για 17η φορά συνολικά και πρώτη μετά από αυτόν της Αθήνας το 2007 στο Τσάμπιονς Λιγκ. Αντίπαλός της στη Βασιλεία στις 18 Μαΐου θα είναι η κάτοχος του θεσμού την τελευταία διετία Σεβίλλη.

Ιδανικά ξεκίνησε το ματς για τη Λίβερπουλ, η οποία από το πρώτο λεπτό προσπάθησε να πιάσει τη Βιγιαρεάλ από τον λαιμό. Μπορεί στο 5' οι φιλοξενούμενοι να έχασαν μία καλή ευκαιρία με τον Γκασπάρ, αλλά στο 7' έγινε το 1-0 σε φάση διαρκείας με τον Σοριάνο να στέλνει την μπάλα στην εστία της ομάδας του.

Οι Μέρσεϊσαϊντερς βρήκαν τον τρόπο να κάνουν δύσκολη τη ζωή των Ισπανών πιέζοντας ψηλά. Έτσι κατάφερναν να τους δημιουργούν συνεχώς προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και να παίρνουν με άνεση την μπάλα.

Ωστόσο, με εξαίρεση τη φάση του 14' με τον Λαλάνα, δεν κατάφερναν να γίνουν απειλητικοί. Κέρδισαν αρκετά κόρνερ, αλλά από τις εκτελέσεις του Μίλνερ δεν γινόταν καν φάση. Έπαιζαν πολύ και από τα άκρα για να ανοίξουν την άμυνα της Βιγιαρεάλ, αλλά εκείνη αντιδρούσε καλά.

Οι Ισπανοί, όμως, ήταν εντελώς ακίνδυνοι επιθετικά και αυτό γιατί δεν μπορούσαν να αλλάξουν πέρα από 4-5 πάσες. Εκτός των άλλων υπήρχε και εκνευρισμός στους παίκτες του Μαρθελίνο κι αυτό φαινόταν από το πόσο δυνατά πήγαιναν στα μαρκαρίσματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ ξεκίνησε δυναμικά φτάνοντας εύκολα σε τελικές προσπάθειες. Ωστόσο, δεν ανησυχούσε ιδιαίτερα τον Αρεολά. Ήταν, όμως, εμφανές πως αν μπει άλλο γκολ, αυτό θα είναι για τους «κόκκινους».

Όπερ και εγένετο... Στο 63' από τα πόδια του Φιρμίνο η μπάλα έφτασε στον Στάριτζ κι εκείνος δεν συγχώρεσε. Αυτό το γκολ σε συνδυασμό με την αποβολή του Ρουίθ στο 71' σήμαναν και το τέλος για την προσπάθεια της Βιγιαρεάλ.

Για λίγα λεπτά το «κίτρινο υποβρύχιο» προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να βρει το γκολ της πρόκρισης. Λίγο πριν το 80' διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε σπρώξιμο του Μορένο και ένα λεπτό μετά ο Λαλάνα έκανε το 3-0 ύστερα από μία ακόμη καλή ενέργεια του Φιρμίνο.

Έτσι μπήκαν και οι τίτλοι τέλους. Η Βιγιαρεάλ άδειασε εντελώς, η Λίβερπουλ έψαξε ένα τέρμα ακόμη με τους παίκτες της να είναι ορεξάτοι, αλλά δεν τα κατάφερε. Ωστόσο, πήρε την πρόκριση στον τελικό βάζοντας τέλος σ' ένα αήττητο σερί 12 αγώνων της Βιγιαρεάλ στο Γιουρόπα Λιγκ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βίκτορ Κασάι, βοηθοί του οι Βένσελ Τοθ και Γκιόργκι Ρινγκ, ενώ τέταρτος ο Πέτερ Μπερετιάν.

Κίτρινες: 35' Κλάιν - 30' Βίκτορ Ρουίθ, 40' Σολδάδο, 90'+3 Σουάρεθ

Κόκκινη: 71' Ρουίθ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γιούργκεν Κλοπ): Μινιολέ, Κλάιν, Τουρέ, Λόβρεν, Μορένο, Μίλνερ, Λαλάνα, Τσαν, Κουτίνιο (82' Άλεν), Φιρμίνο (90' Μπέντεκε), Στάριτζ (90'+2 Λούκας).

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ (Μαρθελίνο): Αρεόλα, Μάριο Γκασπάρ, Μουσάκιο, Βίκτορ Ρουίθ, Χάουμε Κόστα, Ντος Σάντος (73' Μπονέρα), Τόμας Πίνα (60' Τριγκέρος), Μπρούνο Σοριάνο, Ντένις Σουάρεθ, Σολδάδο (68' Αντριάν), Μπακαμπού.