20/04/2024
Champions League | Τετάρτη 4 Μαΐου 2016 - 23:49

«Βασίλισσα» έστω και με αυτογκόλ (video)

Άξια στον τελικό η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία νίκησε με 1-0 τη Μάντσεστερ Σίτι * Ανώτεροι οι Μαδριλένοι, που έχασαν ευκαιρίες και είχαν δοκάρι * «Λίγοι» οι Άγγλοι, που πάντως άγγιξαν στο 44' το γκολ

Δύο χρόνια μετά τον τελικό του «Εστάντιο ντα Λουζ» καλούνται να λύσουν ξανά τις διαφορές τους και να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό στην πόλη, καθώς η Ρεάλ Μαδρίτης θα βρίσκεται, όπως και η Ατλέτικο, στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το βράδυ της Τετάρτης (4/5) οι «μερένγκες» νίκησαν με 1-0 τη Μάντσεστερ Σίτι και σε συνδυασμό με τη «λευκή» ισοπαλία του πρώτου αγώνα έκλεισαν εισιτήρια για το Μιλάνο, όπου στις 28 Μαΐου θα διεκδικήσουν το ενδέκατο τρόπαιο στην ιστορία τους.

Οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν έδειξαν την ανωτερότητά τους κόντρα στην άπειρη σε τέτοια ματς Σίτι και πήραν πιο εύκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό σκορ αυτό που ήθελαν. Μπορεί ο Ρονάλντο να μην ήταν καλά, μπορεί να έλειπαν οι Κασεμίρο και Μπενζεμά, όμως οι Μαδριλένοι είχαν κι άλλες λύσεις. Εξαιρετικός όσο άντεξε ο Μπέιλ, έδωσαν βοήθειες Μόντριτς και Κρόος.

Για τους φιλοξενούμενους αποδείχτηκε πολύ σημαντική η απουσία του Σίλβα. Ο Ντε Μπρούιν αναγκάστηκε για μεγάλο χρονικό διάστημα να παίξει στα πλάγια, με τον Μανουέλ Πελεγκρίνι να κάνει κακό στήσιμο. Ήταν κάκιστος ο ανέτοιμος Τουρέ, άργησε για τις αλλαγές ο Χιλιανός. Δεν υπήρχε στο γήπεδο Νάβας, εξουδετερώθηκε ο Αγκουέρο και κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν σχεδόν ακίνδυνοι.

Αφεντικό του ματς από το πρώτο λεπτό έγινε η Ρεάλ και σε αυτό, μεταξύ άλλων, βοήθησε και ο τραυματισμός του Κομπανί. Ο αρχηγός της Σίτι έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 10' και αυτό επηρέασε τους συμπαίκτες του ψυχολογικά.

Οι Μαδριλένοι είχαν την κατοχή μπάλας, προσπαθούσαν κυρίως από τα πλάγια να δημιουργήσουν ρήγματα και τελικά το κατάφεραν στο 20', με τον Μπέιλ να σουτάρει, την μπάλα να αλλάζει λίγο πορεία από το πόδι του Φερνάντο και να κρεμά τον Χαρτ.

Η Σίτι χρειάστηκε λίγο χρόνο μέχρι να ισορροπήσει και για αρκετά λεπτά δεν έδειχνε να μπορεί να φανεί απειλητική. Δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα, δεν είχε παιχνίδι από τα πλάγια και δεν έφτανε η μπάλα στον Αγκουέρο. Ακόμη κι έτσι, πάντως, θα μπορούσε να έχει ισοφαρίσει στο 44' με τον Φερναντίνιο να έχει δοκάρι με σουτ από τα όρια της περιοχής.

Η εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν διαφορετική και αυτό οφείλεται στη Σίτι. Οι «πολίτες» επέλεξαν να ανεβάσουν την άμυνά τους, αφού έπρεπε να ρισκάρουν, και αυτό έκανε πιο εύκολο το έργο της Ρεάλ, η οποία έβρισκε χώρους.

Οι Μαδριλένοι επέλεξαν να βγαίνουν πολύ από την πλευρά του Κλισί με τους Χεσέ και Ρονάλντο να έχουν τελικές από μέσα δεξιά. Η μεγαλύτερη ευκαιρία, όμως, χάθηκε στο 52' από τον Μόντριτς ύστερα από εξαιρετική πάσα του Μπέιλ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και άγγιξαν το 2-0 στο 64' με τον Μπέιλ να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι. Αυτό ήταν και το σημείο που τα δεδομένα άλλαξαν, αφού η Σίτι προσπάθησε από εκεί και πέρα να πάρει τα ηνία του αγώνα έχοντας βοηθηθεί και από τις αλλαγές του Πελεγκρίνι.

Το τελευταίο 20λεπτο ήταν μια διαρκής προσπάθεια της Σίτι να βρει την ισοφάριση. Η Ρεάλ οχυρώθηκε και έκλεισε τους χώρους δυσκολεύοντας πολύ το έργο των «πολιτών». Ο Ντε Μπρούιν, έχοντας μετατοπιστεί στον άξονα, έπαιρνε πάνω του όλες τις προσπάθειες και επεδίωκε να συνεργάζεται με τον Στέρλινγκ. Ο Αγκουέρο ήταν εκτός ματς, αλλά είχε και τη μεγάλη ευκαιρία στο 89'. Τελικά, ο Νάβας κράτησε απαραβίαστη την εστία του και η Ρεάλ έκλεισε εισιτήριο για τον τελικό.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Νταμίρ Σκόμινα, βοηθοί του οι Γιούρε Πράπροτνικ και Ρόμπερτ Βούκαν, ενώ τέταρτος ο Μπόγιαν Ούι.

Κίτρινες: 83' Βάσκεθ - 30' Ντε Μπρούιν, 71' Φερνάντο, 90'+4 Οταμέντι.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Πέπε, Ράμος, Μαρσέλο, Κρόος, Μόντριτς (88' Κόβασιτς), Ίσκο (67' Ροντρίγκες), Χεσέ (56' Βάσκεθ), Μπέιλ, Ρονάλντο.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Μανουέλ Πελεγκρίνι): Χαρτ, Σανιά, Κομπανί (10' Μανγκαλά), Οταμέντι, Κλισί, Φερνάντο, Φερναντίνιο, Τουρέ (61' Στέρλινγκ), Νάβας (69' Ιχεανάτσο), Ντε Μπρούιν, Αγκουέρο.