28/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 6 Απριλίου 2016 - 21:34

Εύκολα, άνετα και απλά (video)

Ο Ολυμπιακός πέρασε από τη Θεσσαλονίκη νικώντας με 2-0 τον Ηρακλή σε εξ αναβολής ματς για την 25η αγωνιστική * Έπαιξαν όσο έπρεπε οι Πειραιώτες

Δεν χρειάζεται ούτε να φορτσάρει... Μία ακόμη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Ολυμπιακός, ο οποίος το βράδυ της Τετάρτης (6/4) επιβλήθηκε του Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη με 2-0 σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 25η αγωνιστική.

Οι Πειραιώτες ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο και αυτό ήταν αρκετό. Η τριάδα των Ντουρμάζ, Φουστέρ και Φορτούνη δημιουργούσε εύκολα προβλήματα στην άμυνα του Ηρακλή, οι φιλοξενούμενοι πίεζαν επίσης πολύ καλά και κάπως έτσι μπήκαν τα δύο γκολ.

Ο Ηρακλής ξύπνησε αργά και δεν είχε τον τρόπο καν να ξαναμπεί στη διεκδίκηση ενός αποτελέσματος. Είχε σαφές πρόβλημα στη δημιουργία του παιχνιδιού. Ο Λεοζίνιο, ο οποίος έχει εμπνεύσεις και μπορεί με τις ενέργειές του να ξεκλειδώσει μια άμυνα, έμεινε στον πάγκο, και ο Ρομάνο, που επιλέχθηκε, δεν ήταν καλός. Δεν τροφοδοτήθηκε ο Βέλλιος και οι καλές ευκαιρίες χάθηκαν από τον Μοντέιρο. Αρνητικό ακόμη ότι τραυματίστηκε ο Στάμου.

Όσο για τους «ερυθρόλευκους», θετικός ήταν ο Σαλίνο, ενώ προβληματικό έδειξε ξανά το κεντρικό αμυντικό του δίδυμο. Όπως και να έχει, επιβεβαιώθηκε ξανά η διαφορά ποιότητας του Ολυμπιακού από τις άλλες ομάδες, ενώ με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Μάρκο Σίλβα πήγε στο +25 από τη δεύτερη ΑΕΚ.

«Χτύπησε» στην αρχή και στο τέλος

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε ο Ολυμπιακός. Από το πρώτο λεπτό πήρε την μπάλα και άρχισε να κυκλοφορεί ψάχνοντας διαδρόμους. Φάσεις μπορεί να μη δημιούργησε αμέσως, αλλά το γκολ ήρθε νωρίς, αφού μόλις στο 12' ο Ντουρμάζ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1. Σημαντικό το μερίδιο ευθύνης του Περνίς, ο οποίος όφειλε να αντιδράσει καλύτερα.

Το γκολ σόκαρε τους γηπεδούχους, οι οποίοι χρειάστηκαν αρκετά λεπτά για να αντιδράσουν. Έτσι, ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυριαρχεί με τους Φουστέρ και Ντουρμάζ να είναι απειλητικοί, να συνεργάζονται ωραία και να δυσκολεύουν πολύ την αντίπαλη άμυνα.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας ο Βέλλιος κέρδισε ένα φάουλ και ένα λεπτό αργότερα με την εκτέλεσή του ο Ρομάνο λίγο έλειψε να σκοράρει. Αυτές ήταν και οι μοναδικές κινήσεις άξιες αναφοράς για τους Θεσσαλονικείς. Για λίγα λεπτά ακόμα έδειξαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο, αλλά ταυτόχρονα άνοιξαν και οι χώροι.

Ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε πολύ γρήγορα αυτό. Αφού έφτασε σε δύο τελικές με τους Φουστέρ και Περνίς η τρίτη ήταν και φαρμακερή. Ο Φορτούνης έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Ιντέγιε σκόραρε με κεφαλιά. Εντελώς αλλού τα στόπερ του «Γηραιού», με αποτέλεσμα να αναγκαστεί να καλύψει ο πολύ κοντύτερος Μπουκουβάλας και να χάσει τη μονομαχία.

Με σβηστές μηχανές...

Να μπει γρήγορα στο παιχνίδι προσπάθησε ο Ηρακλής, ο οποίος έχασε ευκαιρία μόλις στο 48' με τον Μοντέιρο. Οι Θεσσαλονικείς έδειξαν διάθεση, ήταν πιο επιθετικοί, αλλά το πρόβλημα ήταν πως δεν είχαν τους παίκτες στον άξονα και στις πτέρυγες που θα δημιουργούσαν προβλήματα.

Ο Παπαδόπουλος έβαλε τον Περόνε για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, αλλά και αυτό δεν αρκούσε. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να γίνονται μονότονοι. Ο μοναδικός τρόπος για να απειλήσουν ήταν τα ανεβάσματα του Μπουκουβάλα και σε ένα εξ αυτών στο 74' ο Μοντέιρο έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν λογικό να έχουν ρίξει εντελώς ταχύτητα. Προσπαθούσαν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο να κάνουν απλώς διαχείριση του προβαδίσματός τους. Ο Σίλβα φρέσκαρε την ομάδα του, αλλά ούτε αυτό αφύπνισε τους παίκτες του. Απαρατήρητος εντελώς ο Φορτούνης, δεν έπαιρνε προσπάθειες, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει συνολικά παιχνίδι επιθετικά για τους Πειραιώτες.

Υπήρξαν δύο μικροδιακοπές λίγο μετά το 60' από τον Αρετόπουλο λόγω ενός πανό που υπήρχε στις κερκίδες, ενώ στο 75' τραυματίστηκε ο Στάμου και το παιχνίδι σταμάτησε ξανά για λίγο. Τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικά. Οι «κυανόλευκοι» απογοητευμένοι από την εξέλιξη του ματς φάνηκε να το αφήνουν. Έτσι, ο Ολυμπιακός πήρε ξανά τα ηνία, έφτασε σε κάποιες τελικές και πρόσθεσε στη συγκομιδή του ένα ακόμη τρίποντο χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αρετόπουλος (Τρικάλων), βοηθοί του οι Κουρέντας (Τρικάλων) και Κασσαβέτης (Αιτωλοακαρνανίας), ενώ τέταρτος ο Κιοτζένης (Ξάνθης).

Κίτρινες: 69' Ζιαμπάρης - 30' Μποτία, 64' Μιλιβόγεβιτς, 90' Ρομπέρτο.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Πέρνις, Μπουκουβάλας, Ζιαμπάρης, Στάμου (78' Καραγκούνης), Κυριακίδης, Καρασαλίδης, Ιντζόγλου, Πασάς (62' Περόνε), Μοντέιρο, Ρομάνο (80' Λεοζίνιο), Βέλλιος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Ντα Κόστα, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Ζντιέλαρ (58' Κασάμι), Φορτούνης, Ντουρμάζ (76' Πάρντο), Φουστέρ (71' Ερνάνι), Ιντέγιε.