05/05/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 26 Μαρτίου 2016 - 17:02

Καλπάζει για τη Σούπερ Λίγκα

Πέρασε από τον Εύοσμο η ΑΕΛ με γκολ του Μαρουκάκη και συνεχίζει να κάθεται μόνη της στην κορυφή της Β' Εθνικής

Δεν την αφήνει την κορυφή! Η ΑΕΛ το απόγευμα του Σαββάτου (26/3) νίκησε στον Εύοσμο με 1-0 τον Αγροτικό Αστέρα και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στη Β' Εθνική ρίχνοντας το μπαλάκι σε Κέρκυρα και Απόλλωνα Σμύρνης που ακολουθούν και παίζουν Κυριακή (27/3) και Δευτέρα (28/3) αντίστοιχα.

Οι «βυσσινί» ήταν σαφώς καλύτεροι από το παιχνίδι με τον Κισσαμικό, δημιούργησαν φάσεις και πήραν αυτό που ήθελαν. Διατήρησε έτσι ο Σάκης Τσιώλης το απόλυτο και μάλιστα με το ίδιο σκορ. Η διαφορά ήταν ότι αυτή τη φορά το γκολ ήρθε από τον Μαρουκάκη και όχι τον Μπόγιοβιτς.

Αρκετά κινητικός σε όλο το ματς ο σκόρερ, πολύ καλός και ο Βαρέλα, ο οποίος δημιούργησε ρήγματα. Σταθεροί πίσω Γιοβάνοβιτς και Κομεσίδης, έδωσε ταχύτητα ο Κουτσιανικούλης με την είσοδό του, χωρίς να έχει πάντως καλές τελικές επιλογές.

Για τους γηπεδούχους, τα πάντα τελείωσαν όταν δέχτηκαν το γκολ, αφού είναι γνωστό πως εκείνοι σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Έμειναν για τρίτο σερί παιχνίδι χωρίς γκολ, ενώ συνολικά έχουν σκοράρει μόνο σε ένα από τα τελευταία τους οκτώ. Αυτός είναι και ο λόγος που εξακολουθούν να παραμένουν τόσο χαμηλά στη βαθμολογία.

Κυρίαρχη σε όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν η ΑΕΛ, αλλά αυτό από μόνο του δεν αρκούσε. Ο Αγροτικός έκλεισε όσο μπορούσε τους χώρους, ο Βοσνιάδης ήταν σε καλή μέρα και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στους «βυσσινί».

Επιθετικά οι «σταχυοφόροι» δεν είχαν να δείξουν κάτι. Προσπαθούσαν με δύο τρόπους να απειλήσουν, είτε με τον Μπιτάνγκ να παίρνει πάνω του επιθέσεις με την ταχύτητά του είτε μέσω των στημένων. Από εκτέλεση κόρνερ ήρθε και η καλή φάση με τον Διαμαντόπουλο στο 12'.

Αντιθέτως, οι Θεσσαλοί έβγαζαν φάσεις παίζοντας κυρίως από τα πλάγια. Σε καλή μέρα ο Βαρέλα, που έπαιρνε πάνω του πολλές επιθέσεις. Ο Κοντοχρήστος δεν είχε ανάλογη απόδοση και γι' αυτό αντικαταστάθηκε, προκειμένου η ΑΕΛ να αποκτήσει ταχύτητα και δημιουργία από αριστερά με τον Κουτσιανικούλη.

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ στο 35', όταν ο Σκλιοπίδης έδιωξε στη γραμμή σουτ του Μαρουκάκη, ενώ τρία λεπτά μετά η ΑΕΛ είχε διπλή ευκαιρία με το δοκάρι του Μακρυδημήτρη σε προσπάθειά του να διώξει και σουτ του Βαρέλα που απέκρουσε ο Βοσνιάδης.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλεπάλληλες διακοπές. Στα πρώτα του λεπτά επί της ουσίας δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο, αφού το ματς σταματούσε συνέχεια, με αποτέλεσμα να μη βρίσκει ρυθμό καμία εκ των δύο ομάδων.

Τελικά, η μονοτονία έσπασε στο 57' με τον Μαρουκάκη να σκοράρει ύστερα από ωραία μπαλιά του Βαρέλα. Έτσι, η ΑΕΛ έφερε το παιχνίδι εκεί που ήθελε και λίγο αργότερα ο Τσιώλης έβγαλε τον σκόρερ για να βάλει τον Λαμπρόπουλο και να θωρακίσει το κέντρο του.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, ο Αγροτικός κέρδιζε και περισσότερα μέτρα στο γήπεδο. Η ΑΕΛ ήταν εμφανές πως έπαιζε με το χρόνο και προσπαθούσε απλώς να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα. Δεν έψαχνε καν κάποια αντεπίθεση προκειμένου να βρει και δεύτερο γκολ.

Τελικά, αυτό το πλάνο βγήκε, αφού οι «σταχυοφόροι» επιβεβαίωσαν για άλλη μία φορά πως έχουν πολύ μεγάλο πρόβλημα στο γκολ. Δεν μπόρεσαν ποτέ να πατήσουν περιοχή, δεν σκόραραν και κάπως έτσι γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα με 1-0.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κατσικογιάννης (Ηπείρου), βοηθοί του οι Τζάνης (Τρικάλων) και Χριστάκογλου (Χαλκιδικής), ενώ τέταρτος ο Μαρόπουλος (Ημαθίας).

Κίτρινες: 8' Καπίας, 65' Σαμουηλίδης, 76' Διαμαντόπουλος - 23' Αναστασόπουλος

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Καπίας, Μακρυδημήτρης, Καραμπάς, Τσεμπερίδης, Σαμουηλίδης (81' Νταβίντοφ), Θεοδωρίδης (63' Τοπούζης), Βελλίνης, Μπιτάνγκ (73' Συμελίδης), Διαμαντόπουλος.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Κομεσίδης, Μονιάκης, Αναστασόπουλος, Ναγιάρ, Κοντοχρήστος (30' Κουτσιανικούλης), Βαρέλα (84' Βέρτζος), Μπόγιοβιτς, Μαρουκάκης (65' Λαμπρόπουλος).