20/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 13 Φεβρουαρίου 2016 - 22:11

Έπρεπε να μείνει με εννέα για να σπάσει το αήττητο (videos)

Με γκολ του Βάργκας η ΑΕΚ νίκησε τον Ολυμπιακό με 1-0 και έγινε η πρώτη ομάδα στην Ελλάδα που το καταφέρνει φέτος * Δύο κόκκινες για τους φιλοξενούμενους, μία για την Ένωση * Φωνάζουν για τη διαιτησία οι «ερυθρόλευκοι»

Ήταν ντέρμπι με τα όλα του... ΑΕΚ και Ολυμπιακός διασταύρωσαν τα ξίφη τους το βράδυ του Σαββάτου (13/2) στο ΟΑΚΑ με την Ένωση τελικά να παίρνει το παιχνίδι με 1-0 χάρη σε γκολ του Βάργκας.

Χρειάστηκε να μείνουν με εννιά οι φιλοξενούμενοι για να γνωρίσουν για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν την ήττα στην Ελλάδα και να απολέσουν έτσι ένα στόχο, που ήταν η κατάκτηση του πρωταθλήματος χωρίς να χάσουν.

Όσο υπήρχε αριθμητική ισορροπία, δηλαδή για ένα ημίχρονο, οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι και έδειχναν να μπορούν να απειλήσουν πιο εύκολα. Τα δεδομένα, όμως, άλλαξαν στη συνέχεια. Έμειναν αρχικά με δέκα και στη συνέχεια με εννιά και τελικά έφυγαν με άδεια χέρια από το ΟΑΚΑ.

Επιβεβαιώθηκε πως, αν μια ομάδα μπορούσε να τους κοιτάξει στα μάτια, αυτή ήταν η ΑΕΚ του Γκουστάβο Πογιέτ, η οποία έβγαλε ενέργεια, ήταν μαχητική και πέτυχε τελικά το στόχο της. Ήταν εμφανές, πάντως, πως ακόμα και με παίκτη περισσότερο η Ένωση δυσκολευόταν να βγάλει κλασική ευκαιρία με τους μεσοεπιθετικούς της να μην είναι σε καλή μέρα.

Όσον αφορά τους πρωταγωνιστές, για την ΑΕΚ Σιμόες και Γιόχανσον, μέχρι να βγει, ήταν αρκετά καλοί. Βοήθησε με τα ανεβάσματά του ο Ντίντακ, έβγαλε ενέργεια ο Αραβίδης. Από την άλλη πλευρά, εξαιρετικός ήταν ο Ντουρμάζ, πολύ καλός ο Ρομπέρτο, που έδινε την αίσθηση πως είναι ικανός να κρατήσει μόνος του το μηδέν. Απογοήτευσαν Μάνταλος και Φορτούνης, με τον δεύτερο πάντως να παίζει επί της ουσίας ένα ημίχρονο.

Εύθραυστη ισορροπία...

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να είναι εμφανές πως παίζουν με άγχος λόγω της σημασίας του αγώνα. Από αρκετά νωρίς ΑΕΚ και Ολυμπιακός προσπάθησαν να δώσουν ρυθμό, αλλά οι ποδοσφαιριστές τους έκαναν βιαστικές επιλογές, με αποτέλεσμα να έχουμε πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις.

Ο Ολυμπιακός μετά το 10λεπτο άρχισε να πατά καλύτερα από τον αντίπαλό του. Ανεβασμένος ήταν ο Ντουρμάζ, ο οποίος έπαιρνε πάνω του αρκετές προσπάθειες. Όσο μπορούσε ανέβαινε και ο Μαζουακού για να δημιουργηθεί ρήγμα από εκείνη την πλευρά. Οι Πειραιώτες άρχισαν να κερδίζουν και κόρνερ, τα οποία δεν εκμεταλλεύονταν, ενώ η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή ήρθε στο 23' με την άστοχη έξοδο του Μπαρόχα και την κεφαλιά του Σιόβα.

Ο Πογιέτ έβλεπε την ομάδα του να είναι εντελώς ακίνδυνη επιθετικά και το τρικ με τον Μάνταλο ψηλά να μη βγαίνει. Γι' αυτό τον επανέφερε στον άξονα, πέρασε στην τριάδα των επιθετικών τον Ζουκουλίνι, αλλά κι έτσι η Ένωση δεν κατάφερνε να προκαλέσει προβλήματα. Λίγο πριν από τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα και για περίπου 10 λεπτά πάτησε καλύτερα και έχασε μία ευκαιρία με τον Μάνταλο στο 29'.

Στη συνέχεια, όμως, πάλι έπεσε, με τον Ολυμπιακό να παίρνει ξανά τα ηνία του ματς και να χάνει την κλασική ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντουρμάζ στο 43'. Ο Σουηδός ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων, τη στιγμή που ο Ιντέγιε είχε εξουδετερωθεί πλήρως και ο Φορτούνης δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους.

Το «ερυθρόλευκο» μειονέκτημα και ο Βάργκας

Δεν θα μπορούσε να έχει ίδια εικόνα με το πρώτο ημίχρονο το δεύτερο, καθώς από το 47' ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 λόγω αποβολής του Μποτία για μαρκάρισμα στον Αραβίδη που έβγαινε σε προφανή θέση για γκολ. Αυτομάτως η ΑΕΚ πήρε μέτρα στο γήπεδο και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Ο Πογιέτ έβαλε αμέσως τον Πέκχαρτ για να εκμεταλλευτεί το ύψος του. Αυτό, όμως, δεν λειτούργησε αμέσως, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να είναι καλός. Το ματς άνοιξε, αλλά φάσεις έκαναν και οι δύο πλευρές κυρίως με σουτ εκτός περιοχής. Η Ένωση είχε πρόβλημα ακριβώς μπροστά από την περιοχή της δίνοντας χώρους που προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν Κασάμι και Μιλιβόγεβιτς κυρίως με σουτ.

Μετά το 65' άρχισε να γίνεται εμφανές πως η ΑΕΚ πατά καλύτερα και αυτό γιατί ο Πογιέτ έβαλε και τον Βάργκας και έκανε πιο ορθολογική την ανάπτυξη της ομάδας του. Η πίεσή της έγινε μεγαλύτερη και τελικά στο 76' δόθηκε πέναλτι και δεύτερη κίτρινη στον Μιλιβόγεβιτς. Σωστή η πρώτη απόφαση, αφού τα χέρια του ήταν σε έκταση, όχι όμως και η δεύτερη κίτρινη. Δύο λεπτά μετά ο Μπουονανότε σημάδεψε το δοκάρι, αλλά ο Βάργκας στην επαναφορά έκανε το 1-0. Ο Βενεζουελάνος, πάντως, μπήκε νωρίτερα απ' ό,τι έπρεπε στην περιοχή.

Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ισοφαρίσει έστω κι αν αγωνιζόταν με εννιά. Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν την ΑΕΚ στα καρέ της. Στο 86' αποβλήθηκε ο Γκάλο, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα και έγινε έκδηλο ότι ήταν αγχωμένοι. Δυσκολεύονταν να κρατήσουν την μπάλα, έκλεισαν κάθε διάδρομο προς την εστία τους και τελικά άντεξαν στην πίεση που τους ασκήθηκε πανηγυρίζοντας έτσι τη νίκη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καλογερόπουλος (Αθηνών), βοηθοί του οι Δημητριάδης (Μακεδονίας) και Γρεβένης (Χαλκιδικής), ενώ τέταρτος ο Παππάς (Αθηνών).

Κίτρινες: 45' Γκάλο, 56' Κολοβέτσιος, 85' Ντίντακ, 90'+1 Πέκχαρτ - 69' Μιλιβόγεβιτς.

Κόκκινη: 86' Γκάλο - 47' Μποτία, 76' Μιλιβόγεβιτς, 90'+4 Ντομίνγκεζ.

ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογιέτ): Μπαρόχα, Γκάλο, Άρθο, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον (68' Βάργκας), Ζουκουλίνι (52' Πέκχαρτ), Μάνταλος, Μπαρμπόσα, Αραβίδης (75' Μπουονανότε).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ομάρ, Μαζουακού, Μποτία, Σιόβας, Κασάμι, Μιλιβόγεβτς, Πάρντο (33' λ.τρ. Σεμπά), Ντουρμάζ (85' Ντομίνγκεζ), Φορτούνης (49' Ντα Κόστα), Ιντέγιε.