19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 13 Φεβρουαρίου 2016 - 20:37

Έσπασε το εκτός έδρας… ρόδι στο Αίγιο η Λαμία

Η ομάδα της Φθιώτιδας επικράτησε με 3-1 του Παναιγιάλειου και συνεχίζει να ανεβαίνει * Επηρέασε το ματς ο αέρας, διαμαρτύρoνται για πέναλτι οι γηπεδούχοι

Κάλλιο αργά παρά ποτέ… έστω και αν χρειάστηκε να φτάσει στη 19η αγωνιστική, η Λαμία πανηγύρισε το Σάββατο (13/2) την πρώτη της εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας με 3-1 του Παναιγιάλειου στο Αίγιο.

Με φόρα μετά τη νίκη επί της ΑΕΛ, οι Φθιώτες ήταν περισσότερο αποτελεσματικοί και καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Αν και οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην επανάληψη, κατάφεραν να μειώσουν και διαμαρτύρονται ορθά και για ένα πέναλτι, δεν μπόρεσαν τελικά να πάρουν κάτι από το ματς, μένοντας για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς νίκη.

Έπειτα από ένα υποτονικό ξεκίνημα, η Λαμία αύξησε την πίεσή της, με τον Αθανασόπουλο, όμως, να ανταποκρίνεται σωστά στα καθήκοντά του. Τελικά, η προσπάθεια απέδωσε καρπούς στο 22ο λεπτό με τον Σιατραβάνη έπειτα από σέντρα του Γιαλούση.

Ο αέρας ευνοούσε τις προσπάθειες των φιλοξενουμένων και δυσκόλευε αυτές του Παναιγιάλειου, ο οποίος είχε κόντρα τον άνεμο στο πρώτο μέρος.

Πάντως, για το δεύτερο γκολ που ήρθε στο 40' δεν ευθύνεται ο καιρός, αλλά οι Γκοτσούλιας και Αθανασόπουλος, με τον πρώτο να μη διώχνει την μπάλα και τον δεύτερο να κάνει άστοχη έξοδο, δίνοντας την ευκαιρία στον Πίντο να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Μάλιστα, αν ο Καραγιάννης ήταν λίγο πιο προσεκτικός, θα μπορούσε να έχει «τελειώσει» το ματς στην ευκαιρία που δημιούργησε τρία λεπτά αργότερα, με τη Λαμία να είναι έτσι κι αλλιώς ανώτερη με 6(4) τελικές έναντι 3(2) του Παναιγιάλειου.

Στην επανάληψη, η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να μπουν ξανά στο ματς, έχοντας αυτή τη φορά και… ούριο άνεμο. Η Λαμία δυσκολευόταν να κάνει το παιχνίδι της και τελικά το γκολ ήρθε στο 67ο λεπτό από τον Κρισμάρεβιτς.

Ο Πίτκας αναγκάστηκε να βρίσκεται σε επιφυλακή στη συνέχεια, όπως στην περίπτωση του πλασέ του σκόρερ των Αιγιωτών που απέκρουσε και με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού, αλλά ένα λάθος του… συναδέλφου του στην αντίπαλη ομάδα ηρέμησε τη Λαμία.

Ο Αθανασόπουλος δεν υπολόγισε καλά άλλη μία φάση στο 75’ και ο Σιατραβάνης «χτύπησε» ξανά για το 1-3.

Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται δίκαια στο 80ό λεπτό για πέναλτι που δεν δόθηκε στο… νεοφερμένο Γκατσέσα, που θα μπορούσε να ξαναβάλει τον Παναιγιάλειο στο ματς, με τον ίδιο παίκτη να διαμαρτύρεται ξανά για παράβαση προς το φινάλε, με τον Πίτκα να αποκρούει, πάντως, το σουτ του.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τον Σιλιγαρδάκη απλά να αποβάλλεται στις καθυστερήσεις, βλέποντας δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Διαιτητής ήταν ο Κωνσταντίνος Μπαλατσούκας (Θεσπρωτίας), με βοηθούς τους Άγγελο Πήττα (Ηλείας) και Σπυρίδωνα Χουλιάρα (Αιτ/νίας), ενώ τέταρτος ήταν ο Βασίλης Παναγιωτόπουλος (Αιτ/νίας).

Κίτρινες: 26’ Φωτιάς, 70’ Κρισμάρεβιτς - 39’ Μπουλούλης, 50’ Σιλιγαρδάκης, 59’ Καραγιάννης, 70’ Μπαλού, 74’ Γιαλούσης, 88’ Μίλιεβιτς, 90’ Τόσκας, 90’+2 Κυριακόπουλος, 90’+3 Τζόκιτς, 90’+4 Πίντο.

Κόκκινη: 90’+5 Σιλιγαρδάκης.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Χρήστος Παρασκευόπουλος): Αθανασόπουλος, Φωτιάς (82’ Γκούφας), Κολόκας, Σανδραβέλης, Παπαχρήστος, Γκοτσούλιας, Κρισμάρεβιτς, Σπίνουλας, Ζουνίνιο, Λινάρδος (55’ Γκατσέσα), Σκαρτσίλας (73’ Μπουρλάκης).

ΛΑΜΙΑ (Δημήτρης Σπανός): Πίτκας, Κοτσώνης, Γιαλούσης, Κυριακόπουλος, Μπουλούλης, Σιλιγαρδάκης, Μπαλού, Καραγιάννης (59’ Τόσκας), Σιατραβάνης, Μίλιεβιτς (88’ Τζόκιτς), Πίντο (90’+4 Λεάντρο).