16/05/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 30 Ιανουαρίου 2016 - 21:31

Η -επετειακή- φανέλα δεν φτάνει (video)

Ο ΠΑΟΚ, όντας κάκιστος στο δεύτερο ημίχρονο, έμεινε στο 1-1 με τον Ατρόμητο * Τραυματίστηκαν Ζάιρο και Ροντρίγκες * Έντονη γιούχα στο φινάλε * Αντικείμενο δέχτηκε ο Λαζαρίδης

Ζητείται άμεσα γιατρειά... Ο ΠΑΟΚ είναι βαριά άρρωστος και ο Ιγκόρ Τούντορ καλείται να βρει τη θεραπεία στο μεγάλο πρόβλημα της ομάδας του, το οποίο δεν είναι άλλο από τη σταθερότητα.

Το ματς του Σαββάτου (30/1) κόντρα στον Ατρόμητο, στο οποίο έμεινε στο 1-1, ήταν η επιτομή αυτού που παρουσιάζουν οι Θεσσαλονικείς σε όλη τη σεζόν. Τη μία μπορεί να παίζουν καλά και στο επόμενο ματς να είναι απογοητευτικοί.

Αυτή τη φορά ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να κάνει και τα δύο μέσα στο ίδιο παιχνίδι! Για ένα ημίχρονο ήταν πάρα πολύ καλός και πρόσφερε κατά διαστήματα θέαμα πέρα από την ουσία, αφού προηγείτο, αλλά μετά την ανάπαυλα παρουσιάστηκε αγνώριστος. Παραδόθηκε στον Ατρόμητο και τελικά πέταξε άλλους δύο βαθμούς, κάτι που έκανε την Τούμπα να τον γιουχάρει έντονα.

Πολύ σημαντικός ο βαθμός για τον Ατρόμητο, από την άλλη, στην προσπάθεια που κάνει για τη σωτηρία. Οι Περιστεριώτες μετά τη «λευκή» ισοπαλία στη Λεωφόρο για το Κύπελλο έδειξαν πως κόντρα στους μεγάλους είναι πολύ καλοί. Οι απαιτήσεις, άλλωστε, είναι διαφορετικές και ο Ατρόμητος, όταν βρίσκει χώρους, μπορεί να γίνει επικίνδυνος.

Με την είσοδο του Μπρίτο βελτιώθηκε αισθητά και πήρε μια ισοπαλία που θα τον τονώσει κυρίως ψυχολογικά. Αξίζει να σταθεί κανείς, πάντως, και στο θλιβερό περιστατικό που σημειώθηκε ακριβώς μετά το τέλος του αγώνα, όταν ο Λαζαρίδης δέχτηκε αντικείμενο στο κεφάλι και σωριάστηκε στο έδαφος.

Με τις μηχανές στο κόκκινο

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ έπιασε πολύ καλή απόδοση και έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο. Είχε ενέργεια και ταχύτητα και με πρωταγωνιστές τους Μακ και Πέλκα προκαλούσε πολλά προβλήματα στον Ατρόμητο.

Οι Θεσσαλονικείς πήγαιναν και από τα πλάγια με τον Ροντρίγκες κυρίως να τελειώνει φάσεις και τον Ζάιρο να βάζει δύσκολα στον Μπίτολο μέχρι τον τραυματισμό του και την αντικατάστασή του από τον Μυστακίδη.

Κλασική ευκαιρία μπορεί να είχαν μόνο μία έως τη συμπλήρωση μισής ώρας οι γηπεδούχοι, αυτή του Ροντρίγκες στο 24', όμως ήταν εμφανές πως το γκολ δεν θα αργούσε να έρθει. Ο λόγος ήταν πως η άμυνα του Ατρόμητου δεν μπορούσε να ακολουθήσει την ταχύτητα με την οποία άλλαζαν την μπάλα οι γηπεδούχοι και την ίδια στιγμή οι Περιστεριώτες δεν έκαναν και τίποτα για να κόψουν το ρυθμό του ΠΑΟΚ.

Έτσι, το πλήρωσαν στο 30' με τον Μακ να σκοράρει ύστερα από ωραία ενέργεια του Πέλκα. Ο τελευταίος ήταν ιθύνων νους σχεδόν σε κάθε επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων και αυτό ανάγκασε τον Δέλλα -με καθυστέρηση- να βάλει πάνω του τον Κεϊτά και να αλλάξει το σχηματισμό του. Πολύ κακός ο Ατρόμητος, ο οποίος είχε μόλις δύο τελικές και γενικά δυσκολευόταν να περάσει το κέντρο.

Λες και βγήκε από την πρίζα...

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ήταν πάρα πολύ καλός για 45 λεπτά, έμοιαζε με άλλη ομάδα. Τίποτα δεν γινόταν σωστά μετά τα πρώτα λεπτά και τον τραυματισμό του Ροντρίγκες.

Ο Ατρόμητος, ο οποίος είχε απειλήσει από το 48' με τον Ναπολεόνι, ανέβαζε συνεχώς την απόδοσή του. Πήρε μέτρα στο γήπεδο, πίεσε τον ΠΑΟΚ και προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί την ανεξήγητα αισθητή πτώση του.

Οι Θεσσαλονικείς άρχισαν να αγχώνονται και τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο. Πουλούσαν την μπάλα με μεγάλη άνεση και έδιναν τη δυνατότητα στους Περιστεριώτες να βγάζουν επιθέσεις. Παράλληλα, η επιλογή του Τούντορ να πάει αριστερά τον Πέλκα ήταν άστοχη, αφού ο τελευταίος χάθηκε από το παιχνίδι. Μαζί με εκείνον και ο Μακ, ο οποίος δεν ερχόταν σε επαφή με την μπάλα.

Ήταν εμφανές πως ο Ατρόμητος μπορούσε να εκμεταλλευτεί την τρικυμία που διακατείχε τους ποδοσφαιριστές του Τούντορ και η ισοφάριση ήρθε από τον Λαζαρίδη στο 81'. Ο ΠΑΟΚ, όμως, ούτε με αυτό ταρακουνήθηκε και, αν υπήρχε περισσότερος χρόνος, ίσως δεχόταν κι άλλο γκολ, αφού οι παίκτες του ήταν φανερά εκτός αγώνα. Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος και αυτό ήταν αρκετό για να αποδοκιμάσει όλη η Τούμπα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παππάς (Αθηνών), βοηθοί οι Κούλα (Ξάνθης) και Μπαλτάς (Αχαΐας), ενώ τέταρτος ο Τζήλος (Λάρισας).

Κίτρινες: 31' Μακ, 69' Πέλκας, 79' Κοροβέσης - 34' Μπίτολο, 78' Κεϊτά, 90'+2 Μπάρκας.

ΠΑΟΚ (Ιγκόρ Τούντορ:) Βελλίδης, Κίτσιου, Βίτορ, Κόστα, Κοροβέσης, Τζιόλης, Τσίμιροτ, Πέλκας, Ζάιρο (27' Μυστακίδης), Ροντρίγκες (57' Γκολάσα), Μακ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάρκας, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπιτόλο, Στόιτσεφ, Ούμπιντες, Κεϊτά, Μπάλλας, Ναπολεόνι (86' Κοντοές), Λε Ταλέκ (64' Παπαδόπουλος).