22/10/2024
Ειδήσεις | Παρασκευή 21 Ιουνίου 2024 - 00:19

Πέρασε η Ισπανία, προβλημάτισε η Αγγλία

Οι Ισπανοί επικράτησαν με 1-0 της Ιταλίας και οι Άγγλοι ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με τη Δανία * Μοιρασιά με 1-1 στο Σλοβενία - Σερβία

Η Ισπανία εντυπωσίασε! Μετά την τριάρα με την Κροατία το βράδυ της Πέμπτης (20/6) επικράτησε με 1-0 της Ιταλίας έχοντας εξαιρετική εικόνα σε μεγάλο χρονικό διάστημα του ματς.

Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά και είχαν ευκαιρίες από νωρίς. Δεν κατάφεραν να βάλουν γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αν και είχαν καλές στιγμές με τους Νίκο Γουίλιαμς, Ρουίθ και Ρόντρι.

Στο 55' έγινε το 1-0 με αυτογκόλ του Καλαφιόρι. Πέντε λεπτά μετά ο Γιαμάλ είχε μία σημαντική ευκαιρία για το 2-0, ενώ στο 71' ο Γουίλιαμς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Σχεδόν καμία απάντηση δεν είχαν οι Ιταλοί, οι οποίοι έμπλεξαν.

Τελικός είναι ο αγώνας της 3ης αγωνιστικής ανάμεσα σε αυτούς και την Κροατία, την ώρα που η Ισπανία έχει εξασφαλίσει όχι μόνο την πρόκριση, αλλά και την πρωτιά.

Χαμός στον δεύτερο όμιλο του Euro 2024. Εκεί οι δύο ισοπαλίες άφησαν τα πάντα ανοιχτά για τη συνέχεια. Στο 1-1 έμειναν Δανία και Αγγλία. Με τον Κέιν στο 18' προηγήθηκαν τα «τρία λιοντάρια», ενώ ο Χιούλμαντ στο 34' ισοφάρισε με ωραίο σουτ εκτός περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αγγλία πίεσε για το δεύτερο γκολ, αλλά δίχως καμία επιτυχία. Αλλοπρόσαλλο το κοουτσάρισμα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, ο οποίος τα έχει κάνει σαλάτα με το ρόστερ που έχει.

Με 1-1 έληξε και το Σλοβενία - Σερβία. Πολύ ανώτεροι οι Σλοβένοι, οι οποίοι είχαν δοκάρι στο 38' με τον Έλσνικ. Τελικά προηγήθηκαν από δική του ασίστ στο 69' με τον Κάρνιτσνικ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά μετά είχε δοκάρι ο Μίτροβιτς, ο οποίος είχε και άλλες ευκαιρίες νωρίτερα. Τελικά στο 90'+5 ο Γιόβιτς ισοφάρισε με κεφαλιά και με αυτό το γκολ οι Σέρβοι έχουν ακόμη ελπίδες πρόκρισης.