22/10/2024
Ειδήσεις | Πέμπτη 20 Ιουνίου 2024 - 00:07

Πέρασε η Γερμανία, ισοπαλίες για Ελβετία και Κροατία

Τα «πάντσερ» επικράτησαν με 2-0 της Ουγγαρίας και εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στα νοκ άουτ * Στο 2-2 οι Κροάτες με τους Αλβανούς και στο 1-1 οι Σκωτσέζοι με τους Ελβετούς

Η οικοδέσποινα συνεχίζει! Μπορεί οι περισσότεροι να περίμεναν πως η Γερμανία θα έχει ένα πιο εύκολο έργο απέναντι στην Ουγγαρία, αλλά τελικά κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 χωρίς να εντυπωσιάσει.

Τα «πάντσερ» προηγήθηκαν στο 22' σε φάση διαρκείας με τον Μουσιάλα μετά από γύρισμα του Γκιουντογάν. Είχαν μία μεγάλη ευκαιρία νωρίς με τον Χάβερτς, έχασαν κάποιες ακόμη στο δεύτερο, αλλά δεν έπαιξαν και τόσο καλά.

Με ωραίο τελείωμα ο Γκιουντογάν διαμόρφωσε στο 67' το τελικό 2-0. Είχαν τις φάσεις τους και οι Ούγγροι. Προς το τέλος άγγιξαν το γκολ, ενώ και στο 1-0 απείλησαν με τον Σόμποσλαϊ.

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με αυτό το αποτέλεσμα συνδυαστικά και με την ισοπαλία της Ελβετίας με τη Σκωτία. Η εν λόγω αναμέτρηση έληξε 1-1, αν και υπήρχαν οι προϋποθέσεις να μπουν περισσότερα γκολ.

Στο 13' ο ΜακΤόμινεϊ άνοιξε το σκορ και στο 26' ο Σακίρι πέτυχε μία γκολάρα με τρομερό σουτ εκτός περιοχής. Στο 32' Εντόι είχε μία καλή ευκαιρία και ένα λεπτό μετά ακυρώθηκε γκολ του για οφσάιντ.

Οι Σκωτσέζοι είχαν ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο και άγγιξαν το 2-1 με τον Χάνλεϊ στο 67' να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Το ματς ήταν πολύ ανοιχτό, ο Εμπολό είδε το γκολ του στο 82' να ακυρώνεται, ενώ στο τέλος πίεσε όσο μπορούσε και η Σκωτία για τη νίκη.

Τέλος, στο ματς του δεύτερου ομίλου Κροατία και Αλβανία ήρθαν ισόπαλες 2-2. Προηγήθηκαν οι Αλβανοί με γκολ του Λάτσι στο 11' και στάθηκαν πολύ καλά για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Είχαν φάσεις οι Κροάτες για την ισοφάριση και την πέτυχαν στο 74' με τον Κράμαριτς. Δύο λεπτά αργότερα ο Γκιασούλα με αυτογκόλ έκανε το 2-1, αλλά ο ίδιος παίκτης πήρε το αίμα του πίσω στο 90'+5 διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.