27/07/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 11 Μαΐου 2024 - 18:04

Πέρασε από τη Λιβαδειά η ΑΕΛ

Νίκη γοήτρου για τους Θεσσαλούς με 2-1

Μπορεί να έχουν κριθεί τα πάντα, αλλά υπάρχει και το γόητρο. Η ΑΕΛ ήθελε ένα τρίποντο απέναντι στον Λεβαδειακό για την τιμή των όπλων και το πήρε το απόγευμα του Σαββάτου (11/5) νικώντας τον με 2-1 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι Θεσσαλοί μπήκαν δυνατά και αυτό ήταν το κλειδί. Μόλις στο 13' ο Φατάι έκανε το 0-1 από το σημείο του πέναλτι μετά την πάσα του Στίνα. Οκτώ λεπτά μετά ο Μολδαβός βρήκε τον Μαυριά και εκείνος άδειασε πρώτα τον Κροφ και εκτέλεσε για το 0-2.

Στο 30' με τον Νταγκό έβγαλε για πρώτη φορά αντίδραση ο Λεβαδειακός, ο οποίος είχε και μία φάση με τον Ρομό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 55' ο Βήχος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια και επτά λεπτά μετά ο Νταγκό κέρδισε πέναλτι. Εκτελώντας το στο 64' ο Ρομό έκανε το 1-2, αλλά ο ίδιος παίκτης στο 86' δεν κατάφερε να ισοφαρίσει χάνοντας μεγάλη ευκαιρία.

Αποτελέσματα

Βόρειος Όμιλος - 8η αγωνιστική

Πλέι οφ

Παρασκευή (10/5)

Μακεδονικός - ΑΕΚ Β' 1-2 (27 πέν. Σιμόνι - 15' Τιεΐ, 29' Πανεράς)

Σάββατο (11/5)

Λεβαδειακός - ΑΕΛ 1-2 (64' πέν. Ρομό - 13' Φατάι, 21' Μαυριάς)

Πλέι άουτ

Τετάρτη (8/5)

Αιολικός - Καμπανιακός 1-2 (37' Μπαλογιάννης - 19' Έππας, 57' Γιουκούδης)

Ηρακλής - Αναγέννηση Καρδίτσας

Κοζάνη - ΠΑΟΚ Β' 3-1 (45'+1 Καλλέργης, 59' Γραμμένος, 81' Σουλιώτης - 57' Πανίδης)