29/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 13 Απριλίου 2024 - 16:55

Χορταστική ισοπαλία στις Σέρρες

Πανσερραϊκός και ΟΦΗ ήρθαν ισόπαλοι 2-2 με τους γηπεδούχους να παίρνουν δις το προβάδισμα και τον Μπάκιτς να ισοφαρίζει ισάριθμες φορές

Κανείς δεν καιγόταν, αλλά και κανείς δεν θέλει να χάνει... Κάπως έτσι Πανσερραϊκός και ΟΦΗ ήρθαν ισόπαλοι 2-2 το απόγευμα του Σαββάτου (13/4) στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1.

Παρά τα τέσσερα γκολ δεν είχε πολλές φάσεις το παιχνίδι. Ωστόσο, ήταν ανοιχτό και η σκοπιμότητα απουσίαζε από τις δύο ομάδες. Έπαιξαν για το καλύτερο δυνατό και μοιράστηκαν από έναν βαθμό που τους πηγαίνει πιο κοντά προς την παραμονή. Άγχος ούτως ή άλλως δεν υπήρχε.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε μόλις στο 6' για τον Άλεξιτς και δέκα λεπτά αργότερα απάντησε ο Μπάκιτς με τον Κάτσικα να αποκρούει ενυπωσιακά. Λίγο αργότερα πάντως σκόραραν και οι δύο «εκτελεστές».

Πρώτα το έκανε ο Άλεξιτς. Σοτ 22' ο Τόμας τον τροφοδότησε, εκείνος κοντρόλαρε υποδειγματικά και πλάσαρε τον Χριστογεώργο για το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ριέρα κέρδισε πέναλτι από τον Δεληγιαννίδη και ο Μπάκιτς ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Κάτσικας του είπε «όχι», αλλά ο Μαυροβούνιος σκόραρε παίρνοντας το ριμπάουντ.

Άμεσα έψαξε το 2-1 ο Πανσερραϊκός. Είχε ένα καλό σουτ στο 28' με τον Πεταυράκη και πέντε λεπτά αργότερα έκανε το 2-1 με τον Μπετανκόρ μετά από φάουλ του Ουάρντα. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ξεκίνησε όπως το πρώτο, δηλαδή με μία ευκαιρία του Άλεξιτς. Ωστόσο, υπήρχε για ώρα μετά ένα μεγάλο νεκρό διάστημα. Σε αυτό ο ΟΦΗ κυκλοφορούσε την μπάλα, αλλά δεν έκανε το κάτι παραπάνω. Μέχρι που στο 75' ο Μπάκιτς με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Κατσίκας, Μπέργκστρομ, Αυλωνίτης, Πεταυράκης, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα (60΄Στάικος), Ουεντραόγκο, Τομάς (84΄Μασκανάκης), Ουάρνα, Άλεξιτς (84΄Σοφιανός) Μπέντανκορ (71΄Χατζηστραβός).

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Μαρινάκης, Βούρος, Λουκάο, Τοράρινσον, Μπάκιτς, Γκαγέγκος (68΄Μεγιάδο), Τοράλ (74΄Γκλάζερ), Μπάκου (66΄Μοσκέρα), Ριέρα (66΄Αποστολάκης), Ισέκα (74΄Φελίπε).