27/07/2024
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ | Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου 2023 - 20:29

Κολλημένος με την ισοπαλία ο Απόλλων Σμύρνης

Τρίτο σερί Χ για την «Ελαφρά Ταξιαρχία», 1-1 με την Προοδευτική στη Ριζούπολη και παραμένει πολύ χαμηλά…

Χωρίς νίκη παραμένει ο Απόλλων Σμύρνης στον 4ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής και μοιραία παραμένει πολύ χαμηλά στη βαθμολογία… Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» παραχώρησε ισοπαλία 1-1 με την Προοδευτική στη Ριζούπολη το απόγευμα του Σαββάτου (30/9/2023) στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Αυτό ήταν το τρίτο Χ σε ισάριθμα ματς για τους «κυανόλευκους», που μεσοβδόμαδα ταξιδεύουν για την Κρήτη προκειμένου να αντιμετωπίσουν την Επισκοπή την Τετάρτη (4/10) στο εξ αναβολής ματς της πρεμιέρας.

Στο καθαρό αγωνιστικό κομμάτι ο Απόλλωνας ήταν πιο κινητικός και δραστήριος στο α’ ημίχρονο έχοντας φλύαρη υπεροχή μαζί με δύο τελικές στην εστία της Προοδευτικής… Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε περισσότερο και το ματς έγινε ακόμα χειρότερο και ισορροπημένο.

Παρόλα αυτά, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» άνοιξε το σκορ στο 58’ με ωραίο σουτ εντός περιοχής του Παπαχρονόπουλου, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει τη νίκη… Ο Νίκας ανέτρεψε εντός περιοχής τον Μανδαμαδιώτης και το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ στο 66’ ο Σταθόπουλος για το τελικό 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, είχαν και τη μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία του αγώνα όταν στο 73’ ο Βουργουντζης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, αλλά ο Νίκας σωτήρια απέκρουσε και γλίτωσε τον Απόλλωνα Σμύρνης από το δεύτερο εις βάρος του τέρμα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Ρόναλντ Γκόμεζ) Νίκας, Ρέτζος (63' λ.τρ. Κορφιάτης), Λαμάι (75' Κιρκιλιανιδης), Λιάκος, Πανουργιας, Πατίλας, Πριονας, Σάλλα, Πεδρομο (75' Σπαριατης), Πιαστοπουλος, Παπαχαρονοπουλος.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Δημήτρης Αρναούτης) Χαλκίδης, Πετράκης (66' Κουτσούμπας), Παπουτσογιαννόπουλος, Νικολόπουλος, Παπαγεωργίου, Μανδαμαδιωτης, Μεγαρίτης (84' λ.τρ. Γαβράς), Ξενοπανάγος, Βουργουτζής, Σταθόπουλος, Λαζαρίδης.