25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 29 Απριλίου 2023 - 21:21

Διπλό - χρυσάφι ο ΠΑΣ Γιάννινα, στα... σχοινιά ο Ιωνικός

Βήμα σωτηρίας για τους Ηπειρώτες που επικράτησαν με 0-1 των Νικαιωτών, διατηρώντας τους εντός επικίνδυνης ζώνης

«Απόδραση» παραμονής… Ο ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχθηκε νικητής στη σαββατιάτικη (29/4) κόντρα του με τον Ιωνικό καθώς τον υπέταξε με 0-1 μέσα στη Νεάπολη για την 5η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1.

Χάρη σε ένα τέρμα του Μορέιρα στο 64', οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα σημαντικότατο τρίποντο κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη σωτηρία. Και αυτό διότι ξέφυγαν στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη αφήνοντας παράλληλα τους Νικαιώτες εντός αυτής.

Οι γηπεδούχοι συνολικά ήταν πιο επικίνδυνοι αλλά είχαν θέμα στην τελική προσπάθεια, σε αντίθεση με τον ΠΑΣ Γιάννινα που αποδείχθηκε πιο αποτελεσματικός και τους έκανε τη ζημιά.

Πιο ορεξάτος μπήκε ο Ιωνικός στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας την κατοχή και προσπαθώντας να πατήσει στην περιοχή των Ηπειρωτών. Οι γηπεδούχοι απείλησαν με κεφαλιές των Σεμπά (6'), Μάντζη (15') και Τσιγκρίνσκι (25') που όμως δεν βρήκαν στόχο. Προς το τέλος του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν κάπως και είχαν ένα καλό σουτ με τον Παμλίδη το οποίο έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Χουτεσιώτη. Στο 42' η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έφτασε ξανά κοντά στο γκολ όταν ο Σεμπά σούταρε στην κίνηση αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Τσιντώτα.

Μετά από ένα κακό πρώτο τέταρτο στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγήθηκε στο 64' όταν, έπειτα από σουτ του Τζίμα και απόκρουση του Χουτεσιώτη, ο Μορέιρα πήρε το... ριμπάουντ κι έγραψε το 0-1. Κάπου εκεί το παιχνίδι «άναψε» για τα καλά, με τον Τζίμα να χάνει ευκαιρία για το 0-2 στο αμέσως επόμενο λεπτό σουτάροντας μόλις άουτ. Οι Νικαιώτες αναγκάστηκαν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο για να ισοφαρίσουν και μέχρι το φινάλε μέτρησαν τρεις καλές στιγμές. Στο 67' ο Αθανασίου είπε «όχι» στο σουτ του Κάνιας, στπ 75' ο Ελευθεριάδης σούταρε λίγο πάνω από την εστία ενώ στο 87' η σέντρα - σουτ του Ρομαό σταμάτησε στο δοκάρι. Στα σχεδόν 10 λεπτά καθυστερήσεων, ο Ιωνικός πίεσε όμως δεν κατάφερε να βρει το γκολ που θα του έδινε τουλάχιστον τον βαθμό.

Ο Μορέιρα λύτρωσε τον ΠΑΣ Γιάννινα συνεπώς παίρνει τον τίτλο του πολυτιμότερου. Από εκεί και πέρα, μεστό παιχνίδι έκαναν στον άξονα Λιάσος και Τζίνο, ενώ πολύ καλή παρουσία από τη στιγμή που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο είχε ο Τζίμας.

Από πλευράς ηττημένων, που πλέον ψάχνουν την υπέρβαση στα εναπομείναντα παιχνίδια για να αποφύγουν τον υποβιβασμό, ο Βαλεριάνος ήταν με διαφορά ο καλύτερος ενώ ξεχώρισαν και οι Κάνιας - Σεμπά.

Διαιτητής ήταν ο Φωτιάς (Πέλλας), με βοηθούς τους Μπουξμπάουμ (Ανατολικής Αττικής) και Βεργέτη (Αργολίδας). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Γκάμαρης (Αθηνών) και AVAR ο Σαμοΐλης (Αθηνών). Τέταρτος ήταν ο Πολυχρόνης (Πιερίας).

Κίτρινες: 78' Ρομαό, 90' Βαλεριάνος, 90+6' Μύγας - 24' Τζίνο, 66' Λιάσος, 90+2' Μπάλαν, 90+6' Παμλίδης, 90+8' Ροσέρο, 90+10' Αθανασίου

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μύγας, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Κάνιας, Σάκιτς, Μασάς (71' λ.τρ. Λοβέρα), Σεμπά (76' Μάνος), Γούλερι (60' Ελευθεριάδης), Μάντζης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας (49' λ.τρ. Αθανασίου), Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Λιάσος, Τζίνο, Παμλίδης, Μορέιρα (88' Ροσέρο), Τζίμας, Μπάλαν (90+9' Κόντε).