23/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 29 Απριλίου 2023 - 19:46

Κανείς δεν «Χ»άρηκε στην Ηγουμενίτσα

Στο 0-0 έμειναν Θεσπρωτός και Αναγέννηση Καρδίτσας * Είχαν δοκάρι οι Ηπειρώτες

Να πάρει τη νίκη προκειμένου να το παλέψει όσο προλαβαίνει για την υπόθεση παραμονή ήθελε ο Θεσπρωτός, το τρίποντο επιζητούσε μετά από τρία σερί ματς και η Αναγέννηση Καρδίτσας όμως το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων το απόγευμα του Σαββάτου (29/4) στην Ηγουμενίτσα για την 22η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της SL2.

Το ματς ήταν καλό, είχε φάσεις με σημαντικότερη το δοκάρι του Θεσπρωτού λίγο πριν το ημίχρονο όμως αυτό που μετρά είναι το αποτέλεσμα και αυτό δεν ωφελεί ούτε την ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα, ούτε εκείνη του Περικλή Αμανατίδη. Οι Ηπειρώτες με 13 πόντους παραμένουν στην προτελευταία θέση και στο -9 από τη σωτηρία, ενώ η ΑΣΑ με 39 είναι 3η.

Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα ο Πολίτης με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο άουτ στην πρώτη φάση της Αναγέννησης στο ματς, ενώ στο 34’ από εκτέλεση κόρνερ του Κοζορώνη ο Αθανασιάδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ από το δοκάρι του Μπότσαρη. Ο Θεσπρωτός πάντως θα μπορούσε να σκοράρει στο 45’ όταν ο Ρούσης έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ο Τσέλιος απέκρουσε αρχικά και εν συνεχεία η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο 45λεπτο και συγκεκριμένα στο 48’ ο Αλιατίδης για τους φιλοξενούμενους με σέντρα από τα δεξιά βρήκε τον Αθανασιάδη όμως ο Μπότσαρης με ωραία επέμβαση αρνήθηκε το γκολ στον έμπειρο φορ, ενώ δύο λεπτά μετά ο πορτιέρο του Θεσπρωτού μπλόκαρε σταθερά το εντός περιοχής σουτ του Ελιβέλτο. Τελευταία καλή φάση ανήκε στην ομάδα του Ρότσα όταν στο 78ο λεπτό το σουτ του Δρίτσα πέρασε άουτ από την εστία του Τσέλιου.

Διαιτητής: Ρηγόπουλος (Ηλείας), Βοηθοί: Τοροσιάδης (Μακεδονίας), Παπαδοπούλου (Μακεδονίας), 4ος: Τσάκαλης (Ηλείας).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Μπότσαρης, Γώγος, Βασιλάκης, Ρίζος, Τρομπούκης, Μαρτίνεζ, Λύγκας, Πανταζέλος, Ρούσης, Οικονομίκος, Δρίτσας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Περικλής Αμανατίδης): Τσέλιος, Κοζορώνης (46’ Αλιατίδης), Σκόνδρας, Δημόπουλος, Αναστασόπουλος, Μπάλλας (75’ Μπάτροβιτς), Μπούζας, Γιάκος (60’ Βερνάρδος), Ελιβέλτο, Πολίτης (84’ Κορέλας), Αθανασιάδης.