25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 29 Απριλίου 2023 - 18:22

«Χτύπησε» στο 89' η Ηλιούπολη

«Χρυσός» σκόρερ ο Άντο στο 0-1 του «Ήλιου» επί της Επισκοπής * Και δύο δοκάρια είχαν οι νικητές

Με το τρίποντο «απέδρασε» από το Ρέθυμνο η Ηλιούπολη, κερδίζοντας με 0-1 την Επισκοπή το Σάββατο (29/4) για την 22η αγωνιστική του 2ου (Νοτίου) ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Η ομάδα του Νίκου Παντελή χρειάστηκε ένα γκολ του Άντο στο 89' για να πάρει τη νίκη και να πιάσει έτσι την Καλαμάτα στην έκτη θέση (34 β.) της κατάταξης.

Οι Ρεθυμνιώτες στον αντίποδα, έκαναν ό,τι μπορούσαν απέναντι σε μία πιο ποιοτική ομάδα αλλά «πληγώθηκαν» στο φινάλε και πλέον βλέπουν το έργο της σωτηρίας να δυσκολεύει για τα καλά.

Από μία καλή στιγμή εκατέρωθεν υπήρξε στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 7' όταν το σουτ του Αμπαφού κατέληξε ελάχιστα άουτ ενώ στο 29' η κεφαλιά του Μπαξεβάνου για λογαριασμό του «Ήλιου» εξουδετερώθηκε από τον Ψαρρά.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν λυσσασμένα ένα τέρμα. Η Επισκοπή είχε ένα καλό σουτ με τον Αμπαφού στο 57', το οποίο απέκρουσε ο Πολίτης, για να ακολουθήσουν δύο δοκάρια από πλευράς Ηλιούπολης με τον Τριανταφυλλάκο στο 76' και το 84'. Για να φτάσουμε στο 89' με τον Άντο να εκμεταλλεύεται σέντρα του Τσαφταρίδη, να γράφει με κεφαλιά - ψαράκι το 0-1 και να γίνεται ο ήρωας των φιλοξενούμενων.

Διαιτητής ήταν ο Χρονάς (Αχαΐας), με βοηθούς τους Μαυρουδή (Ηρακλείου) και Μάτσα (Ηρακλείου). Τέταρτος ήταν ο Κρασαγάκης (Ηρακλείου).

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Κώστας Ανυφαντάκης): Ψαρράς, Β. Πολίτης, Παπαδόπουλος, Κεφαλάς, Νταμπίζας, Σκεντεράι, Αμπαφού, Τζωρτζινάκης (67' Αραμπατζής), Σταθόπουλος, Κούτσιας (81' Μπερικάκης), Τσιλεδάκης.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Νίκος Παντέλης): Δ. Πολίτης, Βάρκας, Δημητριάδης (63' Άντο), Ανδρέου, Χάγκαν (63' Τριανταφυλλάκος), Γκουτσούλιας, Τσαφταρίδης, Ζιούλης, Βασιλείου (86' Βοσνακίδης), Μπαστακός, Μπαξεβάνος (75' Κρέτση).