19/04/2024
Βόλεϊ | Παρασκευή 28 Απριλίου 2023 - 20:44

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός, επέστρεψε στον... θρόνο του!

Με 0-3 σετ επικράτησαν οι «ερυθρόλευκοι» του ΠΑΟΚ στην Πυλαία και με 3-1 νίκες κατέκτησαν το πρωτάθλημα στη Volley League ανδρών

Στον... θρόνο του επέστρεψε ο Ολυμπιακός στο βόλεϊ ανδρών καθώς την Παρασκευή (28/4) κατέκτησε το πρωτάθλημα μετά το 0-3 ενάντια στον ΠΑΟΚ στην Πυλαία στον 4ο τελικό.

Μετά από… διάλειμμα μίας σεζόν που τον τίτλο κατέκτησε ο Παναθηναϊκός, οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στα πρωταθλήματα έχοντας κατακτήσει τη σεζόν 2020-2021 το τελευταίο και την Παρασκευή έφτασαν στα 31.

Για την ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι κλείνει ιδανικά η φετινή σεζόν καθώς πλην του πρωταθλήματος, θυμίζουμε ότι οι Πειραιώτες κατέκτησαν και το Τσάλεντζ Καπ έχοντας αποκλείσει μέσα στο Μαρούσι τον Παναθηναϊκό στα ημιτελικά.

Στα του αγώνα με τον ΠΑΟΚ οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κυρίαρχοι και πήραν εύκολα τη νίκη καθώς σε κανένα σετ δεν κινδύνεψαν από τους «ασπρόμαυρους» οι οποίοι έχασαν για τρίτη φορά το πρωτάθλημα σε τελικούς με τον Ολυμπιακό, έχοντας ως καλή ανάμνηση της σεζόν το Κύπελλο ενάντια στους Πειραιώτες.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο ματς με στόχο τη νίκη προκειμένου να παίξει τα… ρέστα του σε πέμπτο τελικό στο «Μελίνα Μερκούρη» και ο Ολυμπιακός για να τελειώσει τον τίτλο. Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο πρώτο σετ μέχρι τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 11-15 κατακτώντας εν τέλει το σετ με 18-25.

Αυτό ήταν και το μοναδικό σετ που δυσκόλεψε ο ΠΑΟΚ τον Ολυμπιακό καθώς στο δεύτερο οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά προηγήθηκαν 5-13 και 10-18 παίρνοντας το σετ με 16-25. Το γρήγορο 2-6 στο τρίτο σετ φανέρωνε τι θα συμβεί και παρά το 6-7 που μείωσαν οι «ασπρόμαυροι», ο Ολυμπιακός έφτασε στο 9-18 πριν το τελικό 14-25 και το 0-3 σετ.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό οι Σαλβαδόρ Ιντάλγκο και Άλεκ Παγένκ, ενώ τα μεγάλα ατού του ΠΑΟΚ, οι Φαν Ντερ Ντρις και Αλέξανδρος Ράπτης έμειναν μακριά από τον καλό εαυτό τους.

Τα σετ: 18-25, 16-25, 14-25

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 1 (1/7 επ., 58% υπ. - 42% άριστες), Γουόλς 3 (3/3 επ.), Βουλκίδης 4 (1/6 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 4 (4/17 επ., 43% υπ. - 29% άριστες), Σκρεντάου 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Βαν Ντεν Ντρις 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 79% υπ. - 36% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου 2 (2/6 επ., 43% υπ. - 29% άριστες), Γάτσης 1 (1/1 επ.), Τακουρίδης 2 (2/2 επ.), Μπούτος 2 (2 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 15 (6/10 επ., 6 άσσοι, 3 μπλοκ), Στερν 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 1 (1/1 επ.), Κουμεντάκης 8 (8/16 επ., 62% υπ. - 44% άριστες), Τράβιτσα 2 (2/2 επ.), Ιντάλγκο 14 (12/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 27% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 50% υπ. - 42% άριστες), Λινάρδος 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ).