28/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 22 Απριλίου 2023 - 21:30

Νίκησε και ξεκόλλησε η Λαμία

Σπουδαίο τρίποντο για τους Φθιώτες, που ήταν καλύτεροι, επικράτησαν δίκαια με 1-0 του Ατρόμητου και ξέφυγαν από τις θέσεις του υποβιβασμού…

Μπορεί να ορίζει μόνη της το μέλλον της η Λαμία, που νίκησε τον Ατρόμητο με 1-0 στο «Αθανάσιος Διάκος» και ξεκόλλησε από τις θέσεις του υποβιβασμού…

Οι Φθιώτες ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης το βράδυ του Σαββάτου (22/4) στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι άουτ και πήραν δίκαια τη σπουδαία νίκη. Κι αυτό διότι με 26 πλέον βαθμούς, ανέβηκαν στην 12η θέση της κατάταξης, την οποία αν καταφέρουν και τη διατηρήσουν στα εναπομείναντα τρία ματς τότε θα ανανεώσουν την παρουσία τους στη Σούπερ Λίγκα 1.

Η Λαμία είχε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και σταδιακά ανέβασε την απόδοση της και την πίεση της προς τους Περιστεριώτες, οι οποίοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, παρά τις προσπάθειες του Κόλμαν με τις αλλαγές για να τους κάνει πιο ανταγωνιστικούς.

Οι γηπεδούχοι είχαν μία πολύ καλή ευκαιρία στο α’ ημίχρονο στο 20’ με τον Μεντίνα, αλλά ακόμα πιο αποφασισμένοι εμφανίστηκαν με το ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου… Οι παίκτες του Βόκολου αρχικά κέρδισαν πέναλτι στο 47’ για ανατροπή του Μαρτίνεθ από τον Χατζηισαΐα, αλλά τελικά μετά από επέμβαση του VAR ο διαιτητής, Παπαδόπουλος ορθά διαπίστωσε ότι δεν υπήρχε παράβαση και το πήρε πίσω… Το γκολ, ωστόσο, δεν άργησε για τη Λαμία και ήρθε εν τέλει στο 54’ με ωραία προβολή του Βέργου από γύρισμα του Αμπάντα.

Οι Φθιώτες δεν κλείστηκαν στη συνέχεια και άξιζαν και δεύτερο τέρμα, αλλά αυτό δεν ήρθε ποτέ χάρη στις σωτήριες επεμβάσεις του Γιαννιώτη ειδικά στο 86’ και στο 90’+3 σε φάσεις με τους Τσούκαλο και Βασιλαντωνόπουλο.

Καλύτεροι από τους νικητές οι Σλίβκα, Νούνιες, Μαρτίνεθ, Μεντίνα και Βέργος, ενώ για τον Ατρόμητο ξεχώρισε μόνο ο Γιαννιώτης με τις επεμβάσεις του.

Διαιτητής ήταν ο Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), με βοηθούς τους Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής), Νικολακάκη (Λασιθίου), ενώ τέταρτος: ήταν ο Τσιμεντερίδης (Κοζάνης).

Στο VAR ο Τσακαλίδης (Χαλκιδικής) με AVAR τον Πετρόπουλο (Αρκαδίας).

Κίτρινες: 78’ Νούνιες – 36’ Κεσχρίντα, 43’ Ρομπάιγ

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν Παπαδόπουλος Τζανετόπουλος Αμπαντά, Σλίβκα (90’+2’ Καραμάνος) Τζανδάρης Νούνιες (87’ Βασιλαντωνόπουλος) Μαρτίνεθ (76’ Στάνκο), Μεντίνα (87’ Μπεχαράνο) Βέργος (75’ Τσούκαλος).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα Χατζηισαΐας (69’ Τζοβάρας) Μαυρομμάτης Ντε Μποκ, Κουέν (68’ Οικονομίδης) Έρλινγκμαρκ Καμαρά (46’ E. Γκονζάλες), Κλωναρίδης (78’ Τζαβίδας) Κωτσόπουλος (73’ Κιάρτανσον) Ρομπάιγ.