Πρωτάθλημα | Κυριακή 2 Απριλίου 2023 - 23:20

Ισοπαλία με παράπονα για τον Πανιώνιο στη Μύκονο

Στο 1-1 η αναμέτρηση των «κυανέρυθρων» με τους Κυκλαδίτες

Πέντε συνεχόμενες νίκες μετρούσε ο Πανιώνιος και την Κυριακή (2/4) οι «κυανέρυθροι» έψαχναν το 6/6 στο εκτός έδρας ντέρμπι με τη Μύκονο για την 22η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι Νεοσμυρνιώτες δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο κυκλαδίτικο νησί καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, σε ένα ματς όπου προηγήθηκαν 0-1 ωστόσο η Μύκονος τους ισοφάρισε και κράτησε το αήττητο της έδρας της.

Πλέον και οι δύο ομάδες έχασαν έδαφος με την ισοπαλία, με τον Πανιώνιο να μένει 2ος με 47 βαθμούς, έναντι 49 του πρωτοπόρου Αιολικού (εκτός έδρας νίκη με 1-0 κόντρα στον Α.Ο. Διαβολιτσίου), ενώ 4η με 43 πόντους είναι η ομάδα του Θεόφιλου Παχατουρίδη.

Ο Πανιώνιος, παρουσία και φιλάθλων του που έκαναν το ταξίδι στη Μύκονο, άνοιξε το σκορ μόλις στο 7’ όταν ο Πίσπας με σέντρα βρήκε τον Μπρέγκου και εκείνος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντούνη για το 0-1. Η Μύκονος έφερε το ματς στα ίσα στο 32ο λεπτό με τον Ζγκούρι να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας του Πανιωνίου και με πλασέ προ του Αντωνόπουλου έκανε το 1-1.

Το σκορ δεν άλλαξε στο δεύτερο 45λεπτο παρότι και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους για να πάρουν τη νίκη, ενώ οι Κυκλαδίτες ολοκλήρωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Αρκούδας. Πάντως οι άνθρωποι του Πανιωνίου έχουν αρκετά παράπονα από τη διαιτησία του Αλατσάκη.

Διαιτητής: Αλατσάκης (Πειραιά), Βοηθοί: Παπαδόπουλος (Πειραιά), Καρακελές (Πειραιά).

ΜΥΚΟΝΟΣ (Θεόφιλος Παχατουρίδης): Ντούνης, Σπυρόπουλος (84’ Κέμπε), Ράγια, Μαντζανάς, Αρκούδας, Τράκας, Ζγκούρι, Μουρίκι (75’ Αχείμαστος), Βαλαβανόπουλος, Πινέιρο (90+1’ Στυλιανόπουλος), Παπαδόπουλος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Περικλής Παπαπαναγής): Αντωνόπουλος, Ξυγκόρος, Μίχος, Μπρέγκου, Πίσπας (78’ Γροντής), Σέχου (70’ Μούντριχας), Καρδάμης, Γκότοβος, Γκίνο, Λίμα (46’ Διονέλλης), Τσιμπόκας.