25/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 1 Απριλίου 2023 - 19:44

Σταθερά αχτύπητος στην έδρα του ο Κολοσσός

Οι Ροδίτες επιβλήθηκαν του Άρη με 96-90

Άλλη μία νίκη στην έδρα του πανηγύρισε ο Κολοσσός, κερδίζοντας το Σάββατο (1/4) με 96-90 τον Άρη για την 21η αγωνιστική της Βasket League.

Οι Ροδίτες έκλεισαν το ημίχρονο στο +9 (41-32), με τους «κίτρινους» να βγάζουν αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 30' ήταν ισόπαλες οι δύο ομάδες (58-58).

Στην τελευταία περίοδο οι άμυνες πήγαν... περίπατο και τελικά ήταν πιο αποτελεσματική η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, για την οποία ήταν εξαιρετικοί οι Σμιθ με 28 πόντους και Ντίξον με 20 (ρεκόρ 10-10, έχοντας αγώνα λιγότερο).

Στο 10-11 οι Θεσσαλονικείς, που είχαν πρώτο σκόρερ τον Τολιόπουλο με 20 πόντους, ενώ στους 17 σταμάτησε ο Νότε.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 41-32, 58-58, 96-90

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Ντίξον 20 (4), Χατζηδάκης 13, Κατσίβελης 7, Γιαννόπουλος 3 (1), Σμιθ 28 (4), Μορέιρα 10, Κόφι 10, Τιγκ 2, Χατζηνικόλας 3 (1).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 11 (1), Γκούντγουιν 12, Τολιόπουλος 20 (4), Νότε 17 (3), Νετζήπογλου 8 (1), Μήτρου-Λονγκ 12 (2), Σανόγκο, Καββαδάς 2, Φίλλιος 8 (2), Χρηστίδης, Χάγκινς.