26/04/2024
Αγγλία | Σάββατο 1 Απριλίου 2023 - 16:28

Τεσσάρα για πλάκα στη Λίβερπουλ η Μάντσεστερ Σίτι

Οι «πολίτες» κέρδισαν με 4-1 και χωρίς Χάαλαντ

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Μάντσεστερ Σίτι το σαββατιάτικο (1/4) ντέρμπι με τη Λίβερπουλ, επικρατώντας στο «Έτιχαντ» με το επιβλητικό 4-1 για την 29η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Έτσι, οι πρωταθλητές Αγγλίας με 64 βαθμούς είναι για την ώρα στο -5 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ, ενώ οι reds με 42 πόντους στην 6η θέση παραμένουν μακριά από τον στόχο της εξόδου στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Σαλάχ άνοιξε το σκορ στο 17', αλλά η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα -για την οποία, μάλιστα, δεν ήταν διαθέσιμος ο τραυματίας Χάαλαντ- γύρισε εύκολα το παιχνίδι, με τον Άλβαρες να ισοφαρίζει στο 27' και όλα κρίθηκαν στα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου.

Ντε Μπρόινε στο 46' και Γκουντογκάν στο 53' διαμόρφωσαν το 3-1 και το τέταρτο γκολ των «πολιτών» σημείωσε ο Γκρίλις στο 74ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

Σάββατο (1/4)

Μάντσεστερ Σίτι - Λίβερπουλ 4-1 (27' Άλβαρες, 46' Ντε Μπρόινε, 53' Γκουντογκάν, 74' Γκρίλις - 17' Σαλάχ)