19/04/2024
Βόλεϊ | Παρασκευή 31 Μαρτίου 2023 - 23:28

Νίκησε και πάλι τον Παναθηναϊκό ο ΠΑΟΚ

Οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν του «τριφυλλιού» και στο Κύπελλο βόλεϊ ανδρών (3-1 σετ) και προκρίθηκαν στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό

Του έγινε… συνήθεια…

Ο λόγος για τον ΠΑΟΚ που νίκησε τον Παναθηναϊκό και στο Κύπελλο Ελλάδος βόλεϊ ανδρών την Παρασκευή (31/3) στον δεύτερο ημιτελικό του Φάιναλ Φορ που διεξάγεται στο κλειστό της Τέντας στην Καλαμάτα.

Οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν με 3-1 σετ, πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους εις βάρος του «τριφυλλιού» μετά από εκείνες στο πρωτάθλημα και πλέον στοχεύουν στο τέταρτο σερί τρόπαιό τους στον θεσμό και πέμπτο συνολικά.

Αντίπαλός τους ο Ολυμπιακός τον οποίο θα αντιμετωπίσουν το Σάββατο (1/4, 21:30) στο τρίτο αντάμωμά τους σε τελικό μετά το 1983 (νίκη Ολυμπιακού με 3-1 σετ) και το 2015 (νίκη ΠΑΟΚ επίσης 3-1 σετ).

Ο ΠΑΟΚ παρά το ότι απώλεσε το πρώτο σετ, δεν πτοήθηκε και στη συνέχεια κυριάρχησε, έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ και πλέον στοχεύει στο τρόπαιο προκειμένου να πάρει και ψυχολογία εν όψει των τελικών της Volley League όπου και πάλι θα ανταμώσει με τον Ολυμπιακό.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός ολοκληρώνει μία χρονιά εντελώς αποτυχημένη καθώς έχασε όλα τα τρόπαια που διεκδίκησε και μόνη ελπίδα να σώσει τη σεζόν ήταν το Κύπελλο, ωστόσο παρά το ότι η ομάδα του Ανδρεόπουλου πήρε το πρώτο σετ στη συνέχεια υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του ΠΑΟΚ.

Ισορροπημένο το πρώτο σετ με καμία ομάδα να μην ξεφεύγει και όταν έγινε από τον ΠΑΟΚ με 20-17, οι «πράσινοι» αντέδρασαν και παρά το 24-22 έκαναν την ανατροπή και πήραν το σετ με 25-27 για το 0-1. Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασιστικά στο δεύτερο σετ όπου κυριάρχησε πλήρως, προηγήθηκε 13-8 και εν τέλει έφτασε εύκολα στο 1-1 με 25-17.

Οι τυπικά γηπεδούχοι συνέχισαν στο τρίτο σετ από εκεί που τελείωσαν το δεύτερο κάνοντας εύκολα το 6-1 και το 14-7 για να γίνει το 2-1 σετ με το 25-20. Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟ τα έπαιξε όλα για όλα για το 2-2, πήρε προβάδισμα 10-12 και 11-14, όμως κάπου εκεί έπαθε μπλακ άουτ, ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε ανέκτησε το προβάδισμα και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-22 για το 3-1.

Τα σετ: 25-27, 25-17, 25-20, 25-22

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 12 (7/18 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ. - 39% άριστες), Γουόλς 1 (1 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (4/6 επ., 1 άσσος), Ράπτης 12 (10/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 14% άριστες), Σκρεντάου 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 29 (22/44 επ., 3 ασσοι, 4 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 33% υπ. - 22% άριστες), Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης, Μούχλιας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 64% υπ. - 48% άριστες), Πετρέας 7 (4/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 10 (8/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 28% άριστες), Ερνάντεζ 16 (14/42 επ., 2 άσσοι) / Ζήσης (λ, 52% υπ. - 26% άριστες), Μπάσης, Κωστόπουλος 1 (1/3 επ., 33% υπ. - 17% άριστες).